TEST MŁOTA SDS-MAX KOMBI METABO KHEV 5-40 BL Z ZESTAWEM DO ODSYSANIA PYŁU ESA MAX

Do redakcyjnego warsztatu trafił na testy młot SDS-max kombi Metabo KHEV 5-40 BL z innowacyjnej serii tego typu elektronarzędzi przewodowych napędzanych silnikami bezszczotkowymi. Urządzenie generuje udary o energii 8,7 J i reprezentuje najwyższy poziom zaawansowania technicznego.

Testowany młot kombi SDS-max Metabo KHEV 5-40 BL wyposażono w innowacyjny bezszczotkowy silnik nowej generacji o mocy 1150 W oraz zoptymalizowany pneumatyczny mechanizm udarowy. Jak wiadomo, sprawność silników bezszczotkowych jest o ok. 30% wyższa od komutatorowych (szczotkowych), tradycyjnie stosowanych w młotach SDS-max, i wynosi ok. 70-80%. Dokładna wartość tego parametru zależy od wykonania konkretnej jednostki napędowej – od użytych materiałów i podzespołów, np. łożysk czy

elektroniki itd. Naszym zdaniem dzięki zastosowaniu silnika bezszczotkowego Metabo zwiększyło wydajność pracy testowanego młota KHEV 5-40 BL o co najmniej 25 proc. w stosunku do tego typu urządzeń z jednostkami komutatorowymi. Świadczą o tym przeprowadzone testy efektywności wiercenia. Testowany młot oferuje profesjonalnym użytkownikom energię pojedynczego udaru wynoszącą 8,7 J, 500 obr./min i udary o częstotliwości 2900/min. Testowanym elektronarzędziem możemy za pomocą wierteł SDS-max efektywnie wykonywać otwory w betonie o średnicach do 40 mm, zaś koronami SDS-max – 105 mm.

 

Pracą silnika bezszczotkowego w testowanym młocie Metabo steruje zaawansowana i rozbudowana elektronika mikroprocesorowa. Mamy więc prostownik prądu zmiennego, którym zasilane jest narzędzie, i mikrofalownik z procesorem oraz czujnik Hala. Mikrofalownik zamienia prąd stały pochodzący z prostownika na zmienny o odpowiednich parametrach i pozwala na dokładne, częstotliwościowe sterowanie obrotami silnika bezszczotkowego. W przypadku testowanego młota KHEV 5-40 BL użytkownik ma do dyspozycji dwa elektroniczne biegi. Na pierwszym urządzenie generuje obroty wynoszące 500/min (KHEV 5-40 BL), a na drugim – 350/min. Dzięki temu, pracując na II biegu, można młotem Metabo wykonywać delikatniejsze zadania, a pełną moc wykorzystać tam, gdzie jest faktycznie potrzebna. To zaś pozwala oszczędzać energię i racjonalnie eksploatować urządzenie.

Elektronika zastosowana w młocie kombi Metabo KHEV 5-40 BL realizuje taki funkcje, jak stabilizacja parametrów pracy pod zmiennym obciążeniem (tzw. układ Vario-Tacho-Constamatic, czyli VTC) oraz ochrona antyprzeciążeniowa silnika. Zapewnia też łagodny rozruch, który umożliwia punktowe nawiercanie otworów oraz ogranicza zapotrzebowanie młota na energię podczas jego uruchamiania. Dzięki temu nie dochodzi do przeciążenia instalacji elektrycznej i przerw w pracy spowodowanych zadziałaniem bezpieczników. Ważną konsekwencją zastosowania silnika bezszczotkowego jest brak konieczności wymiany szczotek i udawania się w tym celu do serwisu. Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze.

 

W konstrukcji mechanicznej młota mamy wspomniany już zoptymalizowany pneumatyczny mechanizm udarowy oraz mechaniczne sprzęgło przeciążeniowe Metabo S-automatic. Odpowiada ono za rozłączenie napędu w momencie zablokowania wiertła, eliminując przeciążenie silnika i chroniąc operatora przed zranieniem elektronarzędziem obracającym się wokół osi wiertła.

 

W testowanym młocie Metabo zastosowało solidny uchwyt narzędziowy typu SDS-max w wersji samozatrzaskowej – do zamontowania wiertła czy dłuta nie trzeba więc odciągać tulei blokującej. Posługiwanie się omawianym młotem kombi jest bardzo proste. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego trybu pracy pokrętłem umieszczonym w górnej części maszyny. Mamy do wyboru wiercenie z udarem bądź kucie (dłutowanie). Przełącznik trybów ma jeszcze trzecie dodatkowe położenie, które umożliwia ustawienie dłuta w dogodnej pozycji kątowej.

Należy tu zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny fakt z punktu widzenia profesjonalnych użytkowników elektronarzędzi, a mianowicie na to, że inżynierowie z Metabo w szczególny sposób zadbali o trwałość i wytrzymałość mechaniczną swoich nowych młotów, stosując w nich w pełni izolowaną obudowę przekładni oraz silnika wykonaną z ciśnieniowego odlewu aluminiowego. Dzięki temu młot jest bardzo trwały i odporny na negatywne oddziaływanie drgań wytwarzanych przez mechanizm udarowy oraz na uszkodzenia mechaniczne, czyli na brutalne traktowanie na budowie.

 

Oprócz wspomnianych rozwiązań, młot Metabo KHEV 5-40 BL wyposażono

w system antywibracyjny Metabo VibraTech (MVT) z przeciwwagą i amortyzowaną sprężynowo rękojeścią główną typu „D”. Jest ona pokryta materiałem antypoślizgowym, który ułatwia jej trzymanie i dodatkowo absorbuje wibracje. Zastosowanie systemu MVT znacznie obniżyło wibracje przenoszone na dłonie operatora. Niemieccy inżynierowie uzyskali tu godne odnotowania wyniki: 10,8 m/s2 (wiercenie udarowe) i 9,6 m/s2 (dłutowanie).

Zestaw do odsysania pyłu Metabo ESA MAX

Ważnym akcesorium stosowanym w testowanym młocie Metabo KHEV 5-40 BL jest zestaw do odsysania pyłu Metabo ESA MAX, który umożliwia czystą pracę. Przeznaczony jest zarówno do usuwania pyłu podczas wiercenia, jak i kucia. W jego skład wchodzi korpus z króćcem do węża odkurzacza wykonany z tworzywa, rękojeść z zaciskającą opaską stalową, gumowe tuleje mocujące i rurowe elastyczne przystawki odsysające do wierteł SDS-max o średnicach 16–52 mm oraz szpicaków/dłut płaskich do 25 mm. Tuleje umożliwiają beznarzędziowy montaż korpusu zestawu na szyjkach nowych młotów SDS-max Metabo. Blokuje się go za pomocą wchodzącej w skład zestawu rękojeści, która pełni rolę uchwytu dodatkowego młota kombi. Następnie na korpus nakłada się elastyczne rurowe przystawki. Dobiera się je w zależności od rodzaju stosowanego narzędzia roboczego – wiertła lub szpiczaka/dłuta SDS-max – oraz jego długości (dokładne informacje na ten temat podaje instrukcja obsługi zestawu). Użytkownik ma do dyspozycji cztery przystawki o różnych długościach – po dwie dla wierteł oraz szpiczaków/dłut SDS-max. Testowany zestaw odsysający umożliwia montaż/demontaż wierteł i dłut w uchwycie SDS-max bez konieczności jego demontowania. Ostatnią czynnością obsługową zestawu jest podłączenie do jego króćca węża odkurzacza. Gdy to zrobimy, pozostaje nam tylko podłączyć przewód zasilający młota do gniazdka w odkurzaczu i zacząć pracę. Zestaw ESA MAX jest kompatybilny ze wszystkimi odkurzaczami Metabo klas M i H.


Wyniki redakcyjnych testów młota SDS-max kombi Metabo KHEV 5-40 BL i zestawu Metabo ESA MAX

Podczas testów przeprowadzanych w redakcyjnym warsztacie najpierw młotem Metabo KHEV 5-40 BL wywierciliśmy w bloczku z betonu C40/45 za pomocą wiertła SDS-max o średnicy 32 mm otwór przelotowy o długości 14 cm. Zadanie to wykonaliśmy w 54,05 s. Następnie wiertłem SDS-max o średnicy 40 mm wywierciliśmy w tym samym bloczku betonowym otwór przelotowy o tej samej długości 14 cm. Operacja trwała 86,18 s. Próby wiercenia zakończyliśmy wykonaniem w tymże bloczku koroną SDS-max otworu o średnicy 50 mm i głębokości 95 mm. Zadanie to zajęło nam 86,14 s. Wyniki te pokazują wysoką wydajność pracy i plasują testowane elektronarzędzie w czołówce rynkowej młotów kombi SDS-max. W próbach wiercenia wykonanych za pomocą wierteł SDS-max do odsysania pyłu zastosowaliśmy zestaw Metabo ESA MAX podłączony do odkurzacza Metabo ASR 50 M SC. Taki zestaw narzędziowy zapewnił nam czyste powietrze w redakcyjnym warsztacie, eliminując w 100% pylenie podczas wiercenia. Jedynie w początkowej fazie wiercenia trwającej 1–4 s zestaw ten odsysa ok. 70% kurzu, szybko zwiększając swoją efektywność do 100%. Akcesorium to sprawdziliśmy także podczas kucia, uzyskując skuteczność odsysania pyłu wynoszącą 98–100%.

 

Reasumując, Metabo KHEV 5-40 BL to sprzęt bardzo solidnie wykonany (wytrzymała aluminiowa obudowa) i odznaczający się wysokim zaawansowaniem technicznym oraz zawierający spory ładunek innowacji

(silnik bezszczotkowy, sterowanie mikroprocesorowe i rozbudowany system antywibracyjny). Naszym zdaniem urządzenie to znacznie podwyższa standardy efektywności pracy i jakości wykonania obowiązujące w segmencie młotów kombi klasy 7 i 8 kg. Zaś skonfigurowane z zestawem do usuwania pyłu Metabo ESA MAX umożliwia czystą pracę niezagrażającą zdrowiu jego użytkowników oraz osób pracujących razem z nimi.

pins

Dane techniczne młota kombi SDS-max Metabo KHEV 5-40 BL

Maks. energia pojedynczego udaru wg EPTA 8.7 J
Średnica wiercenia w betonie (wiertła SDS-max) 40 mm
Średnica wiercenia w betonie (korony SDS-max) 105 mm
Maks. częstotliwość udarów 2900 min-1
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg) 350/500 min-1
Prędkość obrotowa pod obciążeniem (I/II bieg) 350/500 min-1
Uchwyt narzędziowy SDS-max
Średnica szyjki mocowania 64.6 mm
Ciężar bez kabla 8.3 kg
Długość kabla 6 m
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar