Test młota kującego Keyang KH-5000M

Keyang KH-5000M to młot kujący klasy 5 kg wyposażony w uchwyt SDS-Max. Niewielkie rozmiary i masa pozwalają pracować nim wygodnie i efektywnie.

 

 

 

Na rynku elektronarzędzi można znaleźć niewiele młotów elektropneumatycznych klasy 5 kg, które mają wyłącznie funkcję kucia. Młotów wiercąco-kujących jest za to pod dostatkiem. Warto tu zwrócić uwagę, że młoty przeznaczone wyłącznie do kucia, tak jak Keyang KH-5000M, mają o wiele lepszy stosunek efektywnej mocy do swej masy i dlatego są bardziej skuteczne w pracy niż modele wiercąco-kujące zwane także obrotowo-udarowymi. Urządzenie Keyang,  przy masie 5 kg, kryje w sobie silnik 1050-watowy, który poprzez pneumatyczny mechanizm generuje udary o energii

7,5 J. Jest przy tym niewielkich rozmiarów, co stanowi jego ważną zaletę, gdyż łatwo nim operować. Rozpatrując go od strony konstrukcyjnej, należy powiedzieć, że jest klasycznym przykładem konstrukcji „L”, czyli  silnik umieszczony jest prostopadle do osi mechanizmu udarowego. Konstrukcję taką preferuje wielu użytkowników, gdyż oferuje ona korzystniejszy rozkład masy urządzenia, a przez to lepszą sterowność i mniejsze zmęczenie przy pracy. W młocie Keyang KH-5000M za
bezpieczeństwo  pracy odpowiada system redukcji drgań. Jest to sprawdzone rozwiązanie polegające na ruchomym, amortyzowanym zamocowaniu rękojeści głównej do korpusu młota. Wykorzystuje się do tego sworzeń w dolnym punkcie mocowania i połączenie sprężynowe w górnym, które umożliwia pochłanianie drgań. Ten system w połączeniu z miękką okładziną uchwytu głównego znacznie redukuje poziom wibracji przenoszonych na ręce operatora.

Keyang_KH-5000M_02
Młot ma prosty w obsłudze narzędziowy uchwyt typu SDS-Max. Aby zamocować lub zdemontować osprzęt,  należy odsunąć pierścień blokujący. Uchwyt pozwala mocować dłuta w 12 pozycjach kątowych. Do ich ustawienia służy pierścień znajdujący się za nim. Dzięki temu można optymalnie dostosować  pozycję dłuta do uwarunkowan materiałowych .
Rękojeść główna (tylna) ma kształt litery „D”, znajduje się w niej spustowy włącznik zasilania, który ma blokadę do pracy ciągłej. Jak wiadomo, przy kuciu rzadko redukuje się częstotliwość udarów, gdyż wykorzystuje się pełną moc maszyny.
Rękojeść pomocniczą umieszczono tuż przed uchwytem narzędziowym i ma ona również kształt „D”. Jej położenie  ustawia się w dwóch płaszczyznach – obracając o 360° wokół osi maszyny i pochylając do przodu/do tyłu. To pozwala dopasować ustawienie rękojeści zarówno do wzrostu operatorów, jak i specyfiki danej sytuacji roboczej.

Keyang_KH-5000M_01
W redakcyjnych testach kruszyliśmy bloczek z betonu B30. Dla Keyanga KH-5000M rozbicie nie stanowiło żadnego problemu. Aby zmierzyć jego efektywność, posłużyliśmy się prostą metodą polegającą na wbijaniu dużych gwoździ (średnica – 7,7 mm, długość – 230 mm) w belkę sosnową. Do tego celu wykorzystaliśmy bijak do uziomów. Operację wykonaliśmy w czasie 9,96 s, co  jest bardzo dobry wynikiem.

 Autor: pins

Dane techniczne młota udarowego Keyang KH-5000M

Moc1050 W
Częstotliwość udarów3500/min
Energia pojedynczego udaru7,5 J
UchwytSDS-Max
Waga5,4kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments