TEST MŁOTA KUJĄCEGO DEDRA DED7849

Młot kujący klasy 5 kg z uchwytem SDS-max to idealne narzędzie do długotrwałego średnio ciężkiego kucia. Niewielkie rozmiary i masa młotka Dedra DED7849 pozwalają nim wygodnie pracować w różnych pozycjach, w tym nawet ponad głową.

Obecnie na rynku dostępnych jest niewiele młotów elektropneumatycznych klasy 5 kg z uchwytem SDS-max, które przeznaczone są wyłącznie do kucia. Przeważnie sprzęt taki służy też do wiercenia. Dwufunkcyjne młotki SDS-max są bez wątpienia bardziej uniwersalne. Jednakże urządzenia wyłącznie kujące mają też swoje zalety. Doskonałym ich przykładem jest testowany młot Dedra DED7849. Elektronarzędzie to pozbawione jest ciężkiej i dużej przekładni, a do tego, pozostając cały czas w klasie

5 kg, ma większy i mocniejszy silnik oraz skuteczniejszy mechanizm udaru pneumatycznego. Przeciętny młot kująco-wiercący o masie 5 kg wyposażony jest w silnik o mocy ok. 750–900 W, a jego mechanizm udarowy generuje uderzenia z energią ok. 10 J. Dedra DED7849 przy masie 4,8 kg kryje silnik 1150 W, a każdy udar realizuje z mocą aż 15 J i częstotliwością 4200 uderzeń/min. Przy tym testowana maszyna, jak na młoty SDS-max, jest naprawdę kompaktowa. Ma klasyczną konstrukcję „L” (silnik umieszczony jest prostopadle do osi mechanizmu udarowego). Młotek SDS-max Dedra DED7849 jest więc przeznaczony dla użytkowników, którzy bardzo dużo kują czy bruzdują oraz pracują w różnych pozycjach, w tym prowadzą obróbkę na wysokości głowy lub ponad nią.

W młotku SDS-max Dedra DED7849, jak już wspominaliśmy, zastosowano narzędziowy uchwyt SDS-max. Do montażu/demontażu w nim osprzętu trzeba odsunąć pierścień blokujący. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że uchwyt pozwala mocować dłuta w 12 pozycjach kątowych. Dzięki temu w przypadku użycia dłuta można z łatwością dobrać najwygodniejszą pozycję do pracy.

 

Dedra_DED7849-4_1
Pełną kontrolę podczas pracy testowanym młotem zapewniają dwie ergonomicznie wyprofilowane rękojeści. W uchwycie głównym (tylnym) o kształcie „D” zintegrowano spustowy włącznik zasilania z blokadą do pracy ciągłej. Jak wiadomo, przy kuciu nie reguluje się prędkości obrotowej silnika, a długotrwałą pracę prowadzi się dużo efektywniej, kiedy nie musimy cały czas wciskać włącznika maszyny. Nadmieniamy, że uchwyt dodatkowy w młotku Dedra DED7849 montuje się po prawej lub lewej stronie mechanizmu udarowego.

W redakcyjnych testach młotka SDS-max Dedra DED7849 najpierw kuliśmy w bloczku z betonu C45, usuwając dłutem materiał z bruzdy o szerokości 5 cm i głębokości 4 cm. Jej boki nacięliśmy przed testem szlifierką kątową wyposażoną w tarczę diamentową. Bruzdowanie przebiegało bardzo efektywnie i sprawnie. W kolejnym teście wbijaliśmy gwóźdź 8 x 250 mm w belkę sosnową, aby zmierzyć efektywność Dedry DED7849. Młot poradził sobie z tym zadaniem 6,02 s, a więc w tempie iście ekspresowym.

Dedra_DED7849-5-ok

Naszym zdaniem Dedra DED7849 oferuje użytkownikom duży zapas mocy i bardzo wydajny mechanizm udarowy oraz parametry młota kująco-wiercącego klasy 7 kg, przy gabarytach bliskich niewielkim młotkom SDS-plus. Jest więc doskonałym narzędziem dla instalatorów: elektryków, hydraulików, monterów klimatyzacji.

pins

Dane techniczne młota udarowego Dedra DED7849

Moc

1150 W

Częstotliwość udarów

4200/min

Energia pojedynczego udaru

15 J

Uchwyt

SDS-max

Waga

4,8 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar