Test młota kującego Celma PRWg 3C

Młot kujący klasy 5 kg wyposażony w uchwyt SDS-max to idealne narzędzie do długotrwałego, średnio ciężkiego kucia. Niewielkie rozmiary i masa Celmy PRWg 3C pozwalają pracować nim nawet ponad głową.

 

 

Na rynku elektronarzędzi jest niewiele modeli młotów elektropneumatycznych klasy 5 kg z uchwytem SDS-max, które realizują tylko funkcję kucia. Przeważnie sprzętem takim można również wiercić. Dwufunkcyjne młotki SDS-max są bez wątpienia wszechstronniejsze. Przewaga urządzeń kujących, których doskonałym przykładem jest prezentowany model Celma PRWg 3C, tkwi w stosunku masy do możliwości kujących. W młocie kującym pozbawionym ciężkiej i dużej przekładni można zastosować większy silnik i skuteczniejszy mechanizm udaru pneumatycznego, pozostając cały czas

w klasie 5 kg. Przeciętny młot kująco-wiercący o masie 5 kg ma silnik o mocy ok. 800-850 W, a jego układ udarowy generuje uderzenia z energią ok. 10 J. Celma PRWg 3C przy masie 5 kg ma silnik 1050 W, a każdy udar realizowany jest z mocą aż 12,5 J. Przy tym prezentowana maszyna jest naprawdę mała, a jej najważniejszym i największym elementem konstrukcyjnym jest obudowa mechanizmu udarowego. Silnik umieszczony jest prostopadle do osi mechanizmu udarowego. Młotek SDS-max Celma PRWg 3C jest więc przeznaczony dla użytkowników, którzy bardzo dużo kują, a przy tym cenią sobie niemęczącą pracę.

Celma_PRWg3C_02
W młotku SDS-max Celma PRWg 3C za komfort obsługi odpowiada mechanizm redukcji drgań. To proste rozwiązanie, które polega na zamocowaniu rękojeści głównej do korpusu młota za pomocą elastycznych połączeń sprężynowych. Ten „patent” w połączeniu z miękką okładziną na uchwycie główny pozwala znacznie zredukować poziom wibracji przenoszonych na ramiona operatora. W przypadku kucia jest to bardzo ważny aspekt konstrukcji elektronarzędzia.
Bardzo wygodny w obsłudze jest również narzędziowy uchwyt SDS-max. Nie jest to konstrukcja półautomatyczna, a do osadzenia osprzętu w gnieździe trzeba odsunąć pierścień blokujący. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że uchwyt pozwala mocować dłuta w 12 pozycjach kątowych. Można w ten sposób z łatwością dobrać najwygodniejszą pozycję pracy.

Celma_PRWg3C_01
Pełną kontrolę podczas kucia zapewniają dwie świetnie wyprofilowane rękojeści. W uchwycie głównym (tylnym) w kształcie litery „D” zintegrowano spustowy włącznik zasilania, który ma blokadę do pracy ciągłej. Przy kuciu nie trzeba regulować prędkości obrotowej, a długotrwałą pracę prowadzi się dużo efektywniej, kiedy nie trzeba cały czas wciskać włącznika zasilania.
Bardzo ciekawie prezentuje się rękojeść pomocnicza. Umieszczona jest w tuż przed uchwytem narzędziowym. Ma również kształt litery „D”. Można regulować jej położenie w dwóch płaszczyznach – obracając o 360° wokół osi maszyny i pochylając do przodu/do tyłu. Taka regulacja pozwala dopasować ustawienie rękojeści zarówno do wzrostu operatora, jak i do specyficznych sytuacji roboczych.
W redakcyjnych testach kruszyliśmy krawężnik wykonany z betonu B45. Dla Celmy PRWg 3C rozkucie takiego materiału nie stanowi żadnego problemu. Duży zapas mocy silnika i bardzo wydajny mechanizm udarowy to gwarancja, że sprzęt poradzi sobie z jeszcze twardszymi elementami. Warto w tym miejscu pamiętać, że prezentowany młot charakteryzuje się parametrami naprawdę dużego modelu kująco-wiercącego, a jego gabaryty bliższe są niewielkim młotkom SDS-plus.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne młota udarowego Celma PRWg 3C

Moc

1050 W

Maks. prędkość obrotowa

3500 obr./min

Energia pojedynczego udaru

12,5 J

Uchwyt

SDS-max

Waga

5kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments