Test młota kombi YATO YT-82130

YATO YT-82130 to klasycznie skonstruowany młot kombi z uchwytem SDS-max przeznaczony dla rzemieślników trudniących się różnorodnymi pracami budowlanymi.

Młot kombi YATO YT-82130 ma moc 1050 W i klasyczną konstrukcję „L”. Taka budowa, jak wiadomo, zapewnia prawidłowe wyważenie narzędzia. Z silnikiem współpracuje sprzęgło przeciążeniowe, które wyłącza elektronarzędzie w momencie zaklinowania się wiertła. Przez mechanizm pneumatycznego udaru YATO generuje do 3780 uderzeń na minutę. Każde z energią 9 J. Młot przy tym dysponuje prędkością obrotową wynoszącą 480 min-1. Częstotliwość udarów i prędkość obrotowa są elektronicznie, płynnie regulowane za pomocą włącznika spustowego.

/> 
Tak jak przystało na każdy młot kombi, YATO YT-82130 ma dwa tryby pracy: wiercenie z udarem oraz podkuwanie. Przełącznik funkcji znajduje się z boku obudowy narzędzia. Ma on trzecią pozycję, która umożliwia obracanie zamontowanego w uchwycie dłuta i dopasowanie jego pozycji do obrabianej powierzchni. Zastosowany w elektronarzędziu uchwyt narzędziowy to popularne i sprawdzone rozwiązanie SDS-max. Testowaną maszyną wywiercimy za pomocą wiertła SDS-max w betonie otwór o średnicy do 38 mm.

Uchwyt główny młota ma kształt „D” i jest sprężynowo amortyzowany. Umieszczono w nim duży, pyłoszczelny włącznik spustowy, który może być obsługiwany w grubych rękawicach roboczych. Podobnie rzecz się ma z pokrętłem trybów pracy – bez większych problemów obrócimy go w rękawicach. Rękojeść główną pokryto materiałem antypoślizgowym pochłaniającym wibracje. Warto tu też wspomnieć o rozwiązaniach zwiększających niezawodność maszyny – urządzenie wyposażone jest bowiem w specjalny układ otworów wentylacyjnych w celu zabezpieczenia napędu przed pyłem i optymalizacji obiegu powietrza chłodzącego, jak też w gumowany kabel zasilający.

W redakcyjnym warsztacie, podobnie jak konkurencyjne młoty kombi, YATO YT-82130 poddaliśmy podstawowym próbom udarowym. Najpierw wbijaliśmy w belkę sosnową gwóźdź o średnicy 8 mm i długości 25 cm. Ta próba pozwoliła nam sprawdzić efektywność pracy maszyny w trybie kucia. Przeprowadziliśmy ją w czasie 6,06 s. Następne dwie próby polegały na wywierceniu otworów w bloczku z betonu B45 koroną SDS-max 50 mm i wiertłem SDS-max 40 mm. Podczas tych zadań uzyskaliśmy następujące czasy wiercenia: 47,06 s (korona, średnica – 50 mm, głębokość wiercenia – 76 mm) i 23,82 s (wiertło, średnica – 40 mm, głębokość wiercenia – 55 mm). Sprzęt podczas prób sprawował się bez zarzutów i miał spory zapas mocy do zadań trudniejszych niż testowe.

Dane techniczne młotka SDS-max YATO YT-82130

Moc

1050 W

Energia pojedynczego udaru

9 J

Prędkość obrotowa

0-480/min

Liczba udarów

0-3780/min

Maksymalna średnica wiercenia w betonie wiertłem/koronką

38 mm

Waga

6,65 kg