TEST MŁOTA KOMBI SDS-MAX HITACHI DH 40MC

7-kilogramowy udarowy młot kombi z uchwytem SDS-max to elektronarzędzie, którym można sporo wywiercić i zburzyć. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się nowej konstrukcji Hitachi – modelowi DH 40MC.

Hitachi_DH40MC-4

Młot kombi Hitachi DH 40MC to narzędzie dla profesjonalistów trudniących się ciężkimi pracami budowlanymi, jak również dla różnego rodzaju instalatorów wyposażenia technicznego budynków. Testowany młot bowiem dzięki wysokiej energii udarowej oferuje duże możliwości robocze zarówno pod względem wiercenia, jak i kucia w twardym betonie czy kamieniu. W Hitachi DH 40MC zastosowano 1-fazowy silnik prądu zmiennego o

mocy nominalnej 1100 W. Młot ma klasyczną konstrukcję „L” i bardzo dobre wyważenie. Jest to istotne dla wygody operowania, gdyż jego masa wynosi 7,1 kg.

Za generowanie udarów w Hitachi DH 40MC odpowiada mechanizm pneumatyczny współpracujący z silnikiem. Ich częstotliwość wynosi 2800/min, zaś energia – 10,5 J. Mechanizm udarowy wyposażony jest w system eliminujący puste udary. Rozwiązanie to chroni uchwyt narzędziowy SDS-max przed przedwczesnym zużyciem. Młot ma obroty wynoszące 620 min-1. W jego układzie mechanicznym mamy też sprzęgło przeciążeniowe, które służy do rozłączania wiertła od napędu w momencie zaklinowania tego narzędzia w obrabianym materiale.

Młot Hitachi DH 40MC oferuje dwa tryby pracy: wiercenie z udarem oraz podkuwanie. Przełącznik trybów znajduje się na górze obudowy narzędzia. Gdy ustawimy go w trzeciej pozycji, możemy zmieniać kątowe położenie dłuta. Do dyspozycji mamy 12 ustawień, które pozwalają nam odpowiednio dopasować kąt pracy dłuta do skuwanej powierzchni. Zastosowany w elektronarzędziu wspomniany uchwyt narzędziowy SDS-max to znane i sprawdzone rozwiązanie na milionach budów na całym świecie. Młotem Hitachi DH 40MC wywiercimy w betonie wiertłem SDS-max otwór o średnicy do 40 mm, a zaś koroną udarową SDS-max – do 105 mm.

Rękojeść główna testowanego młota ma kształt litery „D”. Mieści się w niej duży włącznik spustowy, który może być obsługiwany w grubych rękawicach roboczych. Podobnie pokrętło trybów pracy bezproblemowo możemy obracać w rękawicach. Rękojeść główna oraz boczny uchwyt, który może być ustawiany w dowolnej pozycji kątowej z zakresu 0–360°, pokryte są miękkim materiałem antypoślizgowym pochłaniającym wibracje.

Hitachi_DH40MC-8

Podczas redakcyjnych testów młota kombi Hitachi DH 40MC wykonaliśmy otwory w bloczku z betonu C45. Najpierw wierciliśmy na głębokość 120 mm wiertłem SDS-max o średnicy 40 mm. Operacja trwała 79,05 s. Następnie, stosując koronę udarową SDS-max 50 mm, otwór o głębokości 86 mm wykonaliśmy w 81,99 s. Ostatni test sprawdzał efektywność młota podczas kucia. W tym celu w belkę sosnową wbijaliśmy gwóźdź 250 x 8 mm. Operacja zajęła nam 6,09 s.

Reasumując, młot kombi Hitachi DH 40MC podczas testowych prób sprawował się bez zarzutów i pokazał, że dysponuje sporym zapasem mocy i oferuje dużą wydajność pracy. Nie generował też nadmiernych wibracji, gdyż zastosowano w nim unowocześniony pneumatyczny mechanizm udarowy. Naszym zdaniem młot kombi Hitachi DH 40MC sprosta najcięższym zadaniom i brutalnemu traktowaniu na placach polskich budów.

pins

Dane techniczne młota SDS-max Hitachi DH 40MC

Moc nominalna 1100 W
Energia pojedynczego udaru 10,5 J
Prędkość obrotowa 0-620 min-1
Liczba udarów 0-2800 min-1
Maksymalna średnica wiercenia w betonie wiertłem/koronką 40/105 mm
Waga 7,1 kg

 

Hitachi_DH40MC-1

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar