TEST MIESZARKI AKUMULATOROWEJ METABO RW 18 LTX 120

Metabo, niemiecki producent markowych elektronarzędzi profesjonalnych, konsekwentnie wciela w życie ideę bezprzewodowej budowy. Owocem prowadzonych przez Metabo prac nad rozwojem technologii zasilania akumulatorowego elektronarzędzi jest bezprzewodowa mieszarka RW 18 LTX 120.

Metabo_RW18LTX120-1

Metabo od 2009 r. pracuje nad realizacją idei bezprzewodowej budowy i obecnie oferuje maszyny zasilane akumulatorowo, które w 100% są w stanie zastąpić elektronarzędzia przewodowe bez uszczerbku dla wysokiej efektywności i wydajności pracy. Potwierdzeniem tej tezy jest akumulatorowa mieszarka Metabo RW 18 LTX 120. Jest to pierwsza bezprzewodowa mieszarka na

rynku i do tej pory jedyna. Przeznaczona jest do mieszania sypkich materiałów budowlanych z wodą, takich jak: zaprawy, tynki czy kleje, a także farb, lakierów itp. Źródłem energii dla testowanej mieszarki są systemowe akumulatory litowo-jonowe Metabo z linii: Li-Power (standardowe) oraz LiHD (wysokonapięciowe) o napięciu znamionowym 18 V i pojemnościach: 2.0, 4.0 lub 5,2 Ah (Li-Power) albo 3.5, 5.5, 6.2 lub 7.0 Ah (LiHD). W standardowym wyposażeniu mieszarki Metabo znajduje się szybka ładowarka ASC 30-36 „AIR COOLED” i akumulator Li-Power o pojemności 5,2 Ah, który – naszym zdaniem – pozwala wykorzystać pełne możliwości maszyny. W sprzęcie zastosowano elektronikę Ultra-M, która na bieżąco monitoruje stan ogniw i chroni je przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i za wysoką temperaturą. Proces ładowania rozpoczyna się więc w momencie, gdy temperatura ogniw jest optymalna (technologia AIR COOLED). Elektronika Ultra-M pozwala zachować pełną żywotność baterii, dlatego Metabo swoje akumulatory objęło 3-letnią gwarancją. Ponadto dzięki komunikacji jej komponentów znajdujących się w maszynie i baterii zapewnia maksymalną moc oraz optymalne wykorzystanie energii, jak również chroni silnik mieszarki przed skutkami nadmiernego przeciążenia, zwiększając żywotność urządzenia i akumulatorów.

 

Metabo_RW18LTX120-2

 

W mieszarce znajdziemy również elektronikę Vario-Constamatic (VC), która umożliwia regulację obrotów w zakresie 0-750 min-1 (pod obciążeniem – 0–555 min-1), czyli odpowiednio do wymagań materiałowych i operacyjnych, oraz zapewnia utrzymanie ich na stałym poziomie pod zmiennym obciążeniem. Do regulacji prędkości obrotowej służy zabezpieczony przed wilgocią i zabrudzeniami włącznik główny – im głębiej go wciskamy, tym mieszarka pracuje szybciej. Mamy też w niej elektroniczną funkcję łagodnego rozruchu, która m.in. zapobiega rozchlapaniu materiału podczas rozpoczynania pracy. W urządzeniu zastosowano wydajny 4-polowy silnik prądu stałego połączony z wytrzymałą 1-biegową przekładnią i obudowany solidną ramą skutecznie chroniącą go przed uszkodzeniami.

 

Metabo_RW18LTX120-3

 

Testowany sprzęt łączy w sobie przede wszystkim innowacyjne rozwiązania technologiczne, nowoczesny ergonomiczny design oraz najwyższej jakości materiały: masywne stalowe rękojeści, zabezpieczenia na końcach rękojeści, obudowę silnika i przekładni z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym zapewniającego wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia, solidne plastiki itd. Akumulator montowany jest w górnej części mieszarki, dzięki czemu jest ona perfekcyjnie wyważona.
Ze względu na specyfikę pracy mieszarkę Metabo RW 18 LTX 120 należy zawsze trzymać w dwóch rękach za „wolantowe” uchwyty. Dzięki ergonomicznej konstrukcji do jej prowadzenia wymagana jest niewielka siła.

 

Metabo_RW18LTX120-4

 

Mieszarka Metabo RW 18 LTX 120 wyposażona jest gwintowe mocowanie mieszadeł z gwintem wewnętrznym M14. Maksymalna średnica mieszadeł, które mogą być w niej stosowane, to 120 mm, a zalecana objętość mieszanych substancji to 40 l. W zakresie dostawy z maszyną otrzymujemy mieszadło do zapraw i klejów o dwóch spiralach prawoskrętnych oraz średnicy 120 mm oznaczone jako RS-R2.
Do innych zastosowań należy dokupić odpowiednie rodzaje mieszadeł.
Redakcyjne testy mieszarki Metabo RW 18 LTX 120 zasilanej akumulatorem litowo-jonowym Li-Power 18 V/5,2 Ah zaczęliśmy

trochę bez wiary w jej możliwości, czyli od wymieszania 25 kg zaprawy murarskiej. Operacja ta zajęła nam tylko kilka minut. Gdy sprawdziliśmy stan naładowania akumulatora, okazało się, że jest prawie pełny, gdyż na wskaźniku ilości energii zapaliły się wszystkie cztery diody. To nas zachęciło i do kadzi nasypaliśmy 40 kg tejże zaprawy. 15 kg więcej nie stanowiło dla Metabo RW 18 LTX 120 znaczącej różnicy. Urządzenie bardzo sprawnie poradziło sobie z taką ilością materiału. W czasie mieszania nie odnotowaliśmy żadnego zwalniania. Sprzęt pracował stabilnie i z pełną mocą oraz obrotami.
Reasumując, mieszarka Metabo RW 18 LTX 120 to w pełni funkcjonalna maszyna. Z powodzeniem zastąpi przewodowe profesjonalne mieszarki markowe o mocy ok 1000 W. Naszym zdaniem niczym im nie ustępuje, a przy tym jest znacznie poręczniejsza w pracy, gdyż m.in. nie ma przeszkadzającego w mieszaniu kabla zasilającego.

pins

Dane techniczne mieszarki akumulatorowej Metabo RW 18 LTX 120

Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora

Li-Ion/18 V/5.2 Ah

Liczba biegów

1

Maksymalna średnica mieszadła

120 mm

Maks. zalecana ilość mieszanych składników

40 l

Uchwyt narzędziowy

gwint wewnętrznyM14

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments