TEST ŁAŃCUCHOWEJ PILARKI SPALINOWEJ YATO YT-84905

Pilarka łańcuchowa YATO YT-84905 napędzana jest 2-suwowym silnikiem spalinowym o pojemności 49,3 cm³. Generuje on moc 2 kW, czyli 2,7 KM.

 

Jednostka napędowa zasilana jest mieszanką benzyny bezołowiowej i oleju o proporcji 40:1 (krótkotrwała praca) lub 45:1 (długotrwałe użycie). Paliwowy zbiornik pilarki ma pojemność 560 cm3, a korek jego wlewu znajduje się na lewym boku obudowy. Za dostarczanie do silnika mieszanki paliwowej odpowiedzialny jest gaźnik typu Walbro. Urządzenie wyposażono w rozruchowy mechanizm linkowy z systemem EASY START, który ułatwia odpalenie silnika. Filtr, który chroni jednostkę napędową przed zassaniem zanieczyszczonego powietrza, umiejscowiono w górnej części obudowy pod łatwo demontowalną plastikową osłoną.

 

Pilarkę wyposażono

w prowadnicę typu gwiaździstego o długości 500 mm i łańcuch tnący z podziałką 325” (8,255 mm). Naciąga się go przez pokręcanie śrubą ustalającą wzdłużne położenie prowadnicy. Wszystkie komponenty tnące (łańcuch i prowadnica) zostały wyprodukowane przez renomowaną firmę Oregon. Smarowanie łańcucha, obrotowej gwiazdki na końcu prowadnicy oraz jej rowka odbywa się z użyciem automatycznej pompy. Użytkownik musi jedynie dbać o napełnianie zbiorniczka (pojemność – 260 cm3) specjalnym olejem, który odpowiedzialny jest też za ochronę podzespołów przed korozją. Zbiorniczek znajduje się na przodzie urządzenia.

YATO_YT-84905-7

Wszystkie elementy obsługowe pilarki spalinowej YATO YT-84905 zlokalizowano w tylnej jej części. W rękojeści głównej pod palcem wskazującym mamy dźwignię sterowania przepustnicą, a tuż nad nią jej blokadę. W tylnej ściance obudowy znajduje się też wyłącznik zapłonu oraz dźwignia mechanizmu ssania, której wyciągnięcie blokuje przepustnicę w pozycji rozruchowej. Pod nią mamy przycisk ręcznej pompki służącej do napełniania gaźnika paliwem.

YATO_YT-84905-1

W górnej części obudowy zamontowano uchwyt pomocniczy w kształcie pałąka, który ułatwia pewny chwyt maszyny, ale również umożliwia pracę w pozycji obróconej o 90° wokół osi prowadnicy. Aby zmniejszyć wibracje przenoszone na ręce operatora, w pilarce zastosowano sprężynowe zawieszenie napędu. Za uchwytem pomocniczym znajduje się dźwignia szybkiego hamulca bezpieczeństwa. Jego zadaniem jest ochrona operatora przed skutkami odbicia piły od ciętego materiału. Równocześnie dźwignia hamulca pełni rolę przedniej osłony dłoni. Pilarkę wyposażono też w zderzak metalowy służący do opierania pilarki w czasie cięcia.

YATO_YT-84905-5

Przed testowymi cięciami sprawdziliśmy sposób odpalania maszyny. Start na zimnym silniku wymagał jednego szarpnięcia linką rozrusznika z włączonym ssaniem i jednego jej pociągnięcia po rozprowadzeniu paliwa pompką ręczną oraz wyłączeniu ssania. Po kilku minutach pracy, gdy silnik się rozgrzał, uruchomienie maszyny było dziecinnie proste – krótki ruch linką i już słyszeliśmy charakterystyczny warkot. Podczas testów przecinaliśmy belkę sosnową o kwadratowym przekroju 14 x 14 cm oraz twardy pień czereśniowy o przekroju elipsoidalnym (oś mała – 20 cm, oś wielka – 24 cm). Z zadaniami tymi pilarka poradziła sobie w czasie: 5,08 s (belka sosnowa) i 16,17 s (czereśnia). Do wykonania cięcia maszyna nie wymagała praktycznie żadnej siły. Cięła drewno efektywnie pod własnym ciężarem (6 kg) i bez żadnej zadyszki.

YATO_YT-84905-4

Naszym zdaniem pilarka spalinowa YATO YT-84905 doskonale nadaje się do ścinania i okrzesywania małych i średnich drzew, co dobitnie pokazał test cięcia pnia twardej czereśni. Wykonamy nią też prace budowlane oraz przygotowujemy drewno opałowe do kominka itd.

 

Autor:    pins

YATO_YT-84905-3

Dane techniczne pilarki spalinowej YATO YT-84905

Pojemność skokowa49,3 cm3
Moc2 kW (2,7 KM)
Długość cięcia500 mm
Podziałka/grubość łańcucha8,255/1,27 mm
Zbiornik paliwa/oleju560/260 cm3
Prędkość obrotowa (bieg jałowy)3000 min-1
Maks. obroty silnka8500 min-1
Maks. prędkość posuwu łańcucha23,1 m/s
Waga (bez łańcucha i prowadnicy)4,5 kg

 

YATO_YT-84905-2

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments