TEST ŁAŃCUCHOWEJ PILARKI SPALINOWEJ GRAPHITE 58G952

Pilarka GRAPHITE 58G952 napędzana jest silnikiem spalinowym o pojemności 52 cm3, który generuje moc 2,0 kW (2,72 KM). Parametry te zachęciły nas do przetestowania maszyny w redakcyjnym warsztacie.

 

Spalinowa pilarka GRAPHITE 58G952 ma klasyczną konstrukcję. Znajdziemy więc w niej 2-suwowy, 1-cylindrowy silnik spalinowy, który pozwala na pracę w dowolnej pozycji i wyposażony jest w gaźnik membranowy. Jego obroty na biegu jałowym wynoszą 3000/min, maksymalna prędkość obrotowa – 10.500/min, zaś średnie zużycie paliwa – 1,63 l/h. Korbowy wał silnika zamocowano w obudowie ze stopu aluminium, co pozwoliło obniżyć masę maszyny do 5,35 kg (bez prowadnicy i łańcucha) i zachować przy tym jej

wysoką trwałość. Jednostka napędowa zasilana jest mieszczanką benzyny bezołowiowej i oleju w proporcji 25:1. Dostarczana jest ona do cylindra silnika ze zbiornika o pojemności 550 ml. Korek wlewu paliwa znajduje się na boku obudowy (przy rękojeści głównej).
Za rozruch pilarki odpowiada mechanizm linkowy, a za stabilną i efektywną pracę – elektroniczny system zapłonu CDI. Filtr powietrza dolotowego, którego zadaniem jest ochrona silnika przed zassaniem zanieczyszczeń, np. agresywnych drobin pyłu, znajdziemy w górnej części obudowy. Osłania go łatwo demontowalna plastikowa pokrywa blokowana śrubowo. W celu zdjęcia tej osłony i wyczyszczenia lub wymiany filtra wystarczy odkręcić jej pokrętło mocujące.

Graphite_58G952-3

Pilarkę wyposażono w prowadnicę o długości 450 mm (18”) typu gwiaździstego i łańcuch o podziałce 8,255 mm (0,325”) produkcji renomowanej firmy OREGON. Łańcuch naciąga się za pomocą mechanizmu śrubowego korygującego pozycję prowadnicy. Służą do tego wkrętak i klucz znajdujące się w wyposażeniu pilarki. Za smarowanie łańcucha i prowadnicy odpowiada automatyczny system, który daje możliwość ręcznej regulacji dozowania oleju, a więc jego zużycia. Olej mieści się w 260-mililitrowym zbiorniczku w przedniej dolnej części maszyny.

W rękojeści głównej pilarki mamy spust dźwigni sterowania przepustnicą i jego blokadę. Zaś w tylnej ściance obudowy – wyłącznik zapłonu oraz cięgno mechanizmu ssania. Jego wyciągnięcie ustawia przepustnicę gaźnika w pozycji rozruchowej i umożliwia start zimnego silnika.

Graphite_58G952-4

Jak wiadomo, pilarkami łańcuchowymi pracuje się wyłącznie, trzymając je obiema rękami. Dlatego ważną częścią GRAPHITE’a 58G952 jest uchwyt o kształcie pałąka, czasami błędnie zwany dodatkowym. Jest on tak samo niezbędny jak tzw. rękojeść główna, w której znajdują się elementy sterujące. Uchwyt ten umożliwia pewne i bezpieczne trzymanie pilarki oraz operowanie nią, w tym też w pozycji obróconej o 90° wokół osi prowadnicy. Przed uchwytem tym znajduje się dźwignia hamulca bezpieczeństwa. Spełnia ona także funkcję osłony dłoni trzymającej uchwyt pałąkowy. Hamulec zadziała automatycznie w przypadku odrzutu pilarki od ciętego materiału, chroniąc operatora przed jego negatywnymi skutkami. Pilarkę wyposażono też w system antywibracyjny. Jego podstawowym elementem są sprężyny pełniące funkcję amortyzatorów drgań. Testowana pilarka GRAPHITE 58G952 jest więc nie tylko bezpieczna, ale też ergonomiczna – wygodna w pracy i obsłudze.

Graphite_58G952-2

Przed testowymi próbami cięcia sprawdziliśmy szybkość odpalania pilarki GRAPHITE 58G952 na zimnym silniku. Wystarczyły nam do tego dwa szarpnięcia linką rozrusznika z włączonym ssaniem. Natomiast do odpalenia rozgrzanego silnika potrzebne było tylko jedno pociągnięcie linki rozruchowej. Jak widać, z uruchamianiem pilarki nie mieliśmy żadnych problemów. Nie traciliśmy więc czasu na jej zbędną obsługę.

Graphite_58G952-1

Podczas redakcyjnych prób przeprowadziliśmy cięcie belki sosnowej o kwadratowym przekroju 14 x 14 cm oraz twardego pnia czereśniowego o przekroju elipsoidalnym (oś mała – 17 cm, oś wielka – 18,5 cm). Z zadaniami tymi pilarka poradziła sobie w

3,81 s (belka sosnowa) i 6,91 s (czereśnia). Uzyskane wyniki zaskoczyły nas pozytywnie. Okazały się o lepsze o 20–30% od wyników maszyn tej samej mocy. Nasz wniosek – GRAPHITE 58G952 oferuje bardzo dużą efektywność cięcia i tym niewątpliwie wyróżnia się wśród pilarek spalinowych klasy farmerskiej o mocy 2 kW (2,72 KM). Do cięcia testowana maszyna nie wymagała od nas wywierania posuwu. Pracowała pod własnym ciężarem stabilnie, szybko pokonując opory twardych, jak i miękkich gatunków drewna.

Graphite_58G952-5

Naszym zdaniem pilarka spalinowa GRAPHITE 58G952 sprawdzi się podczas ścinania i okrzesywania drzew owocowych, sprawnie przygotujemy nią też drewno opałowe do kominka na zimę i wykonamy prace budowlane, np. dotniemy deski szalunkowe, itd.

pins

 

Dane techniczne pilarki spalinowej Graphite 58G952

Pojemność skokowa 52 cm3
Moc 2 kW (2,72 KM)
Długość prowadnicy/podziałka łańcucha 450/8,255 mm (18”/0,325”)
Zbiornik paliwa/oleju 550/260 ml
Obroty na biegu jałowym 3000 min-1
Maks. obroty silnika 10.500 min-1
Zużycie paliwa 1,63 l/h
Waga (bez łańcucha i prowadnicy) 5,35 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar