TEST ŁAŃCUCHOWEJ PILARKI SPALINOWEJ FORESTER FGCS-500/520

Łańcuchowe pilarki stały się obecnie sprzętem powszechnie używanym przez właścicieli domów jednorodzinnych. Służą głównie do przygotowania drewna do kominka oraz docinania drzew i krzewów w ogrodach. Uwzględniając takie zastosowania, przetestowaliśmy spalinową pilarkę łańcuchową Forester FGCS-500/520.

 

Łańcuchowa pilarka spalinowa Forester FGCS-500/520 to urządzenie o klasycznej konstrukcji. Zastosowano w niej 2-suwowy, 1-cylindrowy silnik spalinowy o pojemności 52 cm³ i mocy 3 KM (2,2 kW), zasilany mieszanką paliwowo-powietrzną z gaźnika membranowego. Taka jednostka napędowa umożliwia cięcie w dowolnej pozycji, a jej obroty na biegu jałowym to 3000/min, zaś maksymalna prędkość obrotowa – 10.000/min. Paliwo, którą jest zasilana, to mieszczanka benzyny bezołowiowej i oleju w

proporcji 40:1. Pobierana jest ona przez gaźnik ze zbiornika o pojemności 580 ml. Wlew paliwa wraz z zamykającym go korkiem znajduje się na lewym boku obudowy przy rękojeści głównej.
W pilarce zastosowano rozruchowy mechanizm linkowy i elektroniczny system zapłonu zapewniający stabilną oraz efektywną pracę silnika. W górnej części jego obudowy, pod demontowalną plastikową osłoną jest filtr powietrza dolotowego, który ochroni silnik przed zasysaniem razem z nim zanieczyszczeń, np. agresywnego pyłu.

Forester_FGCS-500-520-3

Pilarkę Forester FGCS-500/520 wyposażono w prowadnicę o długości 500 mm typu gwiaździstego i łańcuch o podziałce 8,255 mm (0,325”). Do jego naciągu służy mechanizm śrubowy odpowiednio korygujący pozycję prowadnicy. Podczas regulacji naciągu używa się wkrętaka i klucza, które wchodzą w skład wyposażenia standardowego pilarki. Łańcuch i prowadnica w czasie pracy smarowane są automatycznie olejem znajdującym się w 250-mililitrowym zbiorniczku.

 

W rękojeści głównej pilarki pod palcami mamy spust gazu, którym sterujemy przepustnicą, i jego blokadę. Zaś na tylnej części jej korpusu znajduje się włącznik zapłonu oraz cięgno ssania, które służy do uruchomienia zimnego silnika.
Ponieważ pilarki łańcuchowe podczas pracy trzyma się zawsze dwiema rękami, ważną częścią Forestera FGCS-500/520 jest drugi uchwyt mający kształt pałąka. Umożliwia on pewne i bezpieczne trzymanie oraz operowanie pilarką. Przed uchwytem mamy dźwignię hamulca bezpieczeństwa. Spełnia ona też funkcję osłony dłoni trzymającej uchwyt pałąkowy. Hamulec chroni użytkownika przed negatywnymi skutkami odrzutu pilarki, automatycznie zatrzymując łańcuch w takim wypadku. W pilarce zastosowano też system antywibracyjny ze sprężynowymi amortyzatorami drgań. Dzięki niemu możemy pracować wygodnie i nie jesteśmy narażeni na negatywne dla zdrowia skutki wibracji.

 

Na początku redakcyjnych testów zawsze sprawdzamy szybkość i łatwość odpalania pilarek spalinowych na zimnym silniku. W przypadku Forestera FGCS-500/520 wystarczyły do tego dwa szarpnięcia linką rozrusznika na włączonym ssaniu. W przypadku rozgrzanego silnika do jego rozruchu potrzebne było tylko jedno pociągnięcie linki. Jak widać, Forestera FGCS-500/520 odpala się łatwo, lekko i bezproblemowo, a – co najważniejsze – nie musimy przy tym szargać nerwów i tracić czasu na siłowanie się z pilarką.

Forester_FGCS-500-520-1

Najpierw podczas redakcyjnych testów przecinaliśmy belkę sosnową przekroju 14 x 14 cm. Operacja zajęła nam 6,94 s. Następnie podwyższyliśmy stopień trudności, stawiając przed pilarką zadanie przecięcia pnia czereśniowego o nieregularnym przekroju elipsoidalnym wyznaczonym osiami wielką 20 cm i małą 18 cm. Jego wykonanie trwało 12,06 s. Uzyskane wyniki pokazują, że Forester FGCS-500/520 bezproblemowo radzi sobie zarówno z miękkim drewnem iglastym, jak i twardym liściastym. Do efektywnego cięcia, co ważne, nie wymaga męczącego wywierania posuwu. W zupełności do tego wystarczy własny ciężar pilarki.
Naszym zdaniem Forester FGCS-500/520 to bezpieczna i wygodna w pracy oraz obsłudze łańcuchowa pilarka spalinowa. Sprawnie potniemy nią drewno opałowe do kominka na chłodne jesienne wieczory i zimowe dni, jak również obrobimy deski szalunkowe na placu budowy, wytniemy drzewa w naszym ogrodzie itd.
Testowana pilarka dostępna jest w ofercie importera i dystrybutora narzędzi i elektronarzędzi – firmie EGA www.egatools.com.

pins

 

Dane techniczne pilarki spalinowej Forester FGCS-500/520

Pojemność skokowa 52 cm3
Moc 2,2 kW (3 KM)
Długość prowadnicy/podziałka łańcucha 500/8,255 mm
Zbiornik paliwa/oleju 580/250 ml
Obroty na biegu jałowym 3000 (±200) min-1
Maks. obroty silnika 10.000 min-1
Waga (z łańcuchem i prowadnicą) 7,5kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar