Test krążków 3M Scotch-Brite™ Random Orbital (RO)

Do redakcyjnego warsztatu trafiły nowe krążki ścierne 3M Scotch-Brite™ Random Orbital (RO). Narzędzia przeznaczone są do przygotowania metalowych powierzchni pod malowanie. Sprawdziliśmy, jak sprawują podczas przygotowania blachy samochodowej do lakierowania.

 

 

Krążki Scotch-Brite™ Random Orbital (RO) wykonano z włókniny nylonowej, w której umieszczono wysokiej jakości ziarno ceramiczne. Narzędzia te przeznaczone są do stosowania w mimośrodowych szlifierkach pneumatycznych lub elektrycznych o mimośrodowości 2,5-8 mm. Mocuje się je na rzepy, a więc i bardzo szybko, i wygodnie. Pod względem ziarnistości dostępne są trzy wykonania krążków: brązowy do

szlifowania zgrubnego (ziarnistość CRS), wiśniowy do szlifowania średnio wykańczającego (MED) i zielony do szlifowania wykańczającego (FINE); zaś pod względem średnicy – dwie wersje: 125 i 150 mm.
Przeprowadzone przez 3M testy potwierdziły, że krążki Scotch-Brite™ Random Orbital (RO) są wyjątkowo trwałe w porównaniu ze standardowymi dyskami o tym samym przeznaczeniu. Ich trałość jest do dwóch razy dłuższa niż krążków na podkładzie z tkaniny technicznej i do dziewięciu razy dłuższa od narzędzi ściernych na podkładzie papierowym. Wysoką wydajność i szybkość pracy zapewnia struktura włókninowa Scotch-Brite oraz wysokiej jakości ziarno ceramiczne. Dyski RO Scotch-Brite polecane są do obróbki i przygotowania powierzchni surowego metalu, usuwania niewielkich defektów (w tym zgrzein i odprysków spawalniczych)  oraz rys po poprzednich etapach obróbki. Zapewniają bardzo szybkie i stabilne szlifowanie przez cały czas życia dysku.
Podczas testów redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy zarówno szybkość, jak i jakość szlifowania. Do tego celu użyliśmy blachy karoserii samochodowej. Krążki o średnicy 150 mm stosowaliśmy w pneumatycznej szlifierce mimośrodowej 3M model 28517 o obrotach 12.000/min i mimośrodowości 2,5 mm. Jak na tak małą mimośrodowość i zastosowany niewielki nacisk, praca przebiegała dość sprawnie i szybko. Krążek brązowy dawał widoczne większe rysy, natomiast wiśniowy już niewielkie, zaś zielony śladowe. Uzyskany efekt wynikał z ziarnistości poszczególnych wykonań krążków i był zgodny z deklaracjami producenta. Uzyskana jakość powierzchni blachy stalowej pod malowanie była, naszym zdaniem, bardzo dobra. Warto tu zwrócić uwagę, że podczas szlifowania powierzchni metalowej nie ma konieczności stosowania wszyskich testowanych krążków 3M w kolejności od większej do mniejszej ziarnistości. O tym, którego krążka użyjemy, decyduje bowiem założona grubość pokrywy lakierniczej. Np. jeżeli stosujemy podkład antykorozyjny, a na niego dopiero lakiery czy farby dekoracyjne, możemy użyć wyłącznie krążka brązowego, który daje większą rysę, a ona – jak wiadomo – zapewnia nam lepszą przyczepność podkładu do stalowego czy metalowego podłoża.
Resaumując, testy pokazały, że krążki 3M Scotch-Brite™ Random Orbital (RO) oferują nową jakość szlifowania powierzchni metalowych, a przy tym są bardzo odporne na uszkodzenia przy pracy na krawędziach i szlifują szybciej oraz wydajniej niż większość nasypowych materiałów ściernych przeznaczonych do szlifierek mimośrodowych i obróbki metali.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments