TEST KORUNDOWYCH TARCZ DO CIĘCIA METALYNX PRO I MAX

Weiler Abrasives oferuje pod marką Metalynx dużą gamę tarcz korundowych do szlifierek kątowych. Wśród nich znajdują się narzędzia z profesjonalnych linii PRO i MAX charakteryzujące się wysoką jakością i żywotnością. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się tarczom do cięcia stali Metalynx PRO METAL, Metalynx MAX INOX & METAL oraz Metalynx MAX ULTRA CUT.

Przypomnijmy, marka Metalynx oferuje narzędzia ścierne w dwóch liniach: PRO Performance i MAX Performance. Pierwsza z nich grupuje produkty ogólnego przeznaczenia, tj. do obróbki stali węglowej i nierdzewnej, staliwa

czy różnego rodzaju metali. Są one dostępne w wersjach uniwersalnej Metal & Inox oraz Metal przeznaczonej do zwykłej stali. Natomiast linia MAX Performance zawiera ściernice o maksymalnej efektywności skrawania, produktywności i żywotności. Przeznaczone są do obróbki stali zwykłej, nierdzewnej, tytanu, inconelu oraz stopów o wysokiej zawartości niklu. Produkty z linii MAX Performance wytwarzane są w wersjach MAX Ceramic (z ziarnem ceramicznym), MAX Aluminium (przeznaczone obróbki do aluminium), MAX Metal (do stali czarnej) i MAX Inox & Metal (uniwersalne do stali nierdzewnej i zwykłej).

Test cięcia płaskownika ze stali nierdzewnej

Test tarczy Metalynx PRO METAL

Jak jej nazwa wskazuje należy ona do linii PRO Performance i przeznaczona jest do cięcia stali zwykłej. Tarcza Metalynx PRO METAL dostępna jest w średnicach: 100, 115, 125, 180 i 230 mm, ziarnistościach, 30, 46 i 60, jak też w różnych grubościach: od 1.0 do 3,2 mm. Jako ścierniwo zastosowano w niej ziarno F41elektrokorundowe. Pod względem formy tarcze Metalynx PRO METAL są płaskie (F41) lub z odsadzonym środkiem (F42). Mają one dużą twardość (S) oraz spoiwo żywiczne wzmocnione siatakami z włókna szklanego (BF).
Do redakcyjnego warsztatu trafiło jedna z wersji tarcz Metalynx PRO METAL, a mianowicie A60S-BF o formie płaskiej, średnicy 125 mm, grubości 1 mm oraz ziarnistości 60. Do napędu narzędzia użyliśmy szlifierki kątowej Bosch GWX 17-125 S Professional o mocy nominalnej 1700 W (zastosowane obroty – 11.000/min). Wyniki testów podaje tabela zamieszczona w artykule. Nasze wrażenia z testów są następujące – tarcza Metalynx PRO METAL szybko zagłębia się w cięty materiał, dając duży snop iskier i tnie efektywnie stał zwykłą. Do pracy nie potrzebuje dużego posuwu. Wystarczy do tego użyć ciężaru szlifierki.

Test cięcia pręta o średnicy 30 mm z twardej stali konstrukcyjnej

Test tarczy Metalynx MAX INOX & METAL

Narzędzie należy do linii MAX Performance i jest przeznaczone do cięcia stali nierdzewnej i zwykłej. W tarczach Metalynx MAX INOX & METAL, w zależności od wersji, zastosowano ziarno elektrokorundowe o granulacjach 30, 36, 46 i 60, jak też spoiwo żywiczne (BF) o dużej twardości R lub S bez wypełniaczy żelaznych, siarkowych i chlorkowych. Tarcze Metalynx MAX INOX & METAL mają formę płaską (F41) lub z odsadzonym środkiem (F42). Dają czyste cięcia bez gratu oraz odznaczają się zarówno wysoką wydajnością, jak i żywotnością. Dzięki dużej sztywności umożliwiają szybkie i agresywne cięcia. Są oferowane są w wersjach o średnicach 115, 125, 150, 180 i 230 mm oraz o grubościach 1-3,2 mm.
W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy tarczę Metalynx INOX & METAL E20A60S-BF o formie płaskiej, średnicy 125 mm, grubości 1 mm oraz ziarnistości 60. Podobnie jak w przypadku tarczy Metalynx PRO METAL do jej napędu użyliśmy szlifierki kątowej Bosch GWX 17-125 S Professional (wyniki testów w tabeli zamieszczonej w artykule). Nasze wrażenia z testów są następujące – tarcza Metalynx PRO METAL, gdy stosujemy duży posuw, zapewnia nam wysoką wydajność cięcia stali nierdzewnej (INOX), jak i zwykłej. Jednakże

nie zawsze powinno pracować się nią bardzo agresywnie. Jeśli więc nie stosujemy bardzo dużego nacisku, tarcza Metalynx PRO METAL daje dość zimne cięcia (w porównaniu do dostępnych na rynku tarcz korundowych) i generuje niewielkie ilości iskier, a więc nie przypala i tnie dość czysto, bez gratu.

Test cięcia profilu prostokątnego 40 x 20 mm (grubość ścianki – 3 mm) ze stali konstrukcyjnej

Test tarczy Metalynx MAX ULTRA CUT

To produkt z najwyższej półki jakościowej dostępny w wersjach o średnicach 115 i 125 mm oraz dokładnej grubości nieprzekraczającej 1 mm i formie płaskiej (F41). Tarcza Metalynx MAX ULTRA CUT produkowana jest z użyciem technologii SOLID CORE, która poprzez zwiększenie gęstości ściernicy zapewnia maksymalną stabilność i bezpieczeństwo pracy, jak też zmniejsza opory cięcia. Dzięki temu Metalynx MAX ULTRA CUT tnie bardzo szybko. W narzędziu zastosowano ścierniwo elektrokorundowe o granulacji 60, a także spoiwo żywiczne o dużej twardości S. Narzędzie odznacza się długą żywotnością i m.in. dzięki temu ekonomizuje obróbkę. Przeznaczone jest do cięcia stali zwykłej i nierdzewnej.
Na redakcyjne testy trafiła tarcza Metalynx MAX ULTRA CUT o średnicy 125 mm. Napędzaliśmy ją, tak jak w wypadku omówionych tarcz, szlifierką kątową Bosch GWX 17-125 S Professional (zastosowane obroty – 11.000/min). Wyniki testów znajdują się w tabela zamieszczonej w artykule.
Nasze wrażenia z testów tarczy Metalynx MAX ULTRA CUT są następujące – podczas obróbki stali nierdzewnej (INOX) Metalynx MAX ULTRA CUT wykonuje dość zimne cięcia, generując niewielkie ilości iskier. W wypadku delikatnej pracy umożliwia obróbkę bez przypaleń i gratu lub w przypadku agresywnego cięcia z dużym naciskiem daje niewielkie przypalenia. W obróbce stali zwykłej, co dobitnie pokazują wyniki naszych testów, tarcza Metalynx MAX ULTRA CUT zapewnia wysoką, nadprzeciętną wydajność i ma do tego bardzo dużą żywotność. Dlatego, naszym zdaniem, jest bardzo opłacalna w stosowaniu zarówno w przypadku obróbki stali INOX, jak i konstrukcyjnej.

Reasumując, wszystkie testowane tarcze Metalynx zapewniają wysoką produktywność oraz odznaczają się długą żywotnością. Doskonale sprawdzą się zastosowaniach profesjonalnych. Naszym zdaniem, największe korzyści daje tarcza Metalynx MAX ULTRA CUT, która łączy maksymalną efektywność cięcia z dużą żywotnością. Dlatego przyspiesza i jednocześnie ekonomizuje operacje cięcia materiałów stalowych.

Test cięcia profilu prostokątnego 40 x 20 mm (grubość ścianki – 3 mm) ze stali konstrukcyjnej
pins

Wyniki porównawczych testów efektywności tarcz korundowych Metalynx PRO METAL, Metalynx MAX INOX & METAL oraz Metalynx MAX ULTRA CUT*

Testowana tarczaCzas cięcia pręta stalowego o średnicy 30 mmCzas cięcia zbrojeniowego pręta stalowego o średnicy 20 mmCzas cięcia płaskownika 120 x 10 mm ze stali konstrukcyjnejCzas cięcia prostokątnego profilu ze stali konstrukcyjnej 20 x 40 mm o grubości ścianki 3 mmCzas cięcia rurki INOX o średnicy 16 mm i grubości ścianki 4,3 mmCzas cięcia płaskownika INOX 80 x 5,6 mm
Tarcza Metalynx PRO METAL19,12 s15,02 s41,20 s6, 16 s 
Tarcza Metalynx MAX INOX & METAL12,06 s5,14 s3,01 s7,20 s
Tarcza Metalynx MAX ULTRA CUT10,17 s4,23 s2,03 s6,08 s

* Napęd: szlifierka kątowa Bosch GWX 17-125 S

Professional o mocy nominalnej 1700 W, zastosowane obroty 11.000/min

Wyniki porównawczych testów produktywności tarcz korundowych Metalynx PRO METAL, Metalynx MAX INOX & METAL oraz Metalynx MAX ULTRA CUT*

Testowana tarczaLiczba cięć prostokątnego profilu ze stali konstrukcyjnej 20 x 40 mm o grubości ścianki 3 mm do momentu całkowitego zużycia tarczyLiczbacięć płaskownika INOX 80 x 5,6 mm do momentu całkowitego zużycia tarczy
Tarcza Metalynx PRO METAL16 (średnica zużytej tarczy – 10 mm)
Tarcza Metalynx MAX INOX & METAL12 (średnica zużytej tarczy – 8 mm)
Tarcza Metalynx MAX ULTRA CUT16 (średnica zużytej tarczy – 7,1 mm)

* Napęd: szlifierka kątowa Bosch GWX 17-125 S Professional o mocy nominalnej 1700 W, zastosowane obroty11.000/min

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments