Test korundowej tarczy PFERD EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX

PFERD zaprezentował na kolońskich Eisenwarenmesse w niekonwencjonalny sposób tarczę EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX. Pobił nią rekord 200.000 cięć elementów stalowych w ciągu czterech dni targowych. Goście firmy mogli oglądać telewizyjną transmisję z bicia rekordu na telebimie znajdującym się na jej stoisku targowym.

PFERDRECORD, czyli 1 z 200.000, to unikalna w branży narzędziowej akcja promocyjna firmy PFERD przeprowadzona podczas kolońskich Eisenwarenmesse. Jej celem było wykazanie nadzwyczajnej wydajności nowej 1-milimetrowej ściernicy tarczowej do cięcia PFERD EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX, a zatem udowodnienie, iż tnie ona szybciej i że jej żywotność jest wyższa od konkurencyjnych

narzędzi. Rekord podczas czterech dni targów biło 100 pracowników i uczniów firmy PFERD na dziesięciu stanowiskach w centrum szkoleniowym PFERDAKADEMIE w Marienheide. Dokonali oni w czasie 20-minutowych sesji 200.000 cięć rur ze stali nierdzewnej o średnicy 20 mm cienkimi tarczami PFERD EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX. W biciu rekordu był też polski mocny akcent, bowiem Grzegorz Koczur – prezes PFERD-VSM Sp.z.o.o., wziął udział w dwóch sesjach cięcia. Do napędu tarczy PFERD EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX wykorzystano szlifierkę PFERD-UWER 18/120 SI 230 z uchwytem antywibracyjnym SENSOHANDLE. W czasie bicia rekordu zminimalizowano czas potrzebny na zmianę tarcz. Całą akcję rejestrowano kamerami i m.in. za ich pomocą transmitowano na żywo do Kolonii, pokazując na telebimie znajdującym się na stoisku targowym PFERDa. Zarówno na Eisenwarenmesse w Kolonii, jak i Marienheide akcję prowadzili profesjonalni prezenterzy oraz regularnie na przemian odbywał się specjalny przekaz telewizyjny do tych miejsc. Podczas transmisji przeprowadzano wywiady z uczestnikami PFERDRECORD oraz z odwiedzającymi stoisko targowe niemieckiej firmy.

Chcąc osobiście przekonać się o możliwościach tarczy PFERD EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX, przetestowaliśmy ją w redakcyjnym warsztacie. Testowane egzemplarze przywieźliśmy z Kolonii, prosto z targowego stoiska PFERDa, gdzie mieliśmy okazję oglądać wspomnianą transmisję z akcji bicia rekordu 200.000 cięć. Musimy przyznać, że było to imponujące wydarzenie, które należy zaliczyć do najważniejszych wydarzeń tegorocznych Eisenwarenmesse. Nikt wcześniej nie przeprowadził takiej akcji promocyjnej w branży narzędziowej.

Po tym wstępie przejdźmy do rzeczy – a mianowicie do omówienia tarczy PFERD EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX. Należy ona do linii SG-ELASTIC, która grupuje tarcze profesjonalne zapewniające bardzo dobre rezultaty i osiągi obróbcze. Jest to konsekwencją zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i metody łączenia składników tych narzędzi. Poszczególne rodzaje tarcze z tej linii przeznaczone są do cięcia takich materiałów jak: stale, stale nierdzewne, metale nieżelazne, żeliwo i kamień. Interesująca nas tarcza PFERD EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX przeznaczona jest do cięcia stali nierdzewnej. Należy do serii narzędzi  EH/EHT R SG-INOX, które dostępne są w średnicach od 100 do 230 mm, ziarnistościach 24, 46 i 60 oraz różnych grubościach: od 1,0, przez 1,3, 1,6, 1,9, 2,4, 2,5, do 3,2 mm. Grubość tarcz wynika zarówno z ich średnicy, jak i rodzaju zastosowań. Jak wiadomo, cieńszych tarcz używa się do szybkich cięć, zaś grubszych – w przypadku obróbki szerszego spectrum materiałów. W omawianych narzędziach zastosowano ziarno korundowe. Pod względem formy tarcze oznaczone jako EHT są płaskie, zaś jako EH mają odsadzony środek. Wszystkie narzędzia mają dużą twardość (R) oraz spoiwo żywiczne wzmocnione (BF) pozbawione zanieczyszczeń żelazowych, siarkowych i chlorkowych. Oznacza to, że podczas cięcia nie powodują korozji stali nierdzewnej (INOX). Charakteryzują się też obniżoną emisją wibracji, hałasu i pyłu (PFERDERGNOMICS®), jak też umożliwiają wyczuwanie zmysłami prawidłowości swojej pracy, dzięki czemu szlifierz może zmysłowo dobrać w czasie obróbki prawidłowe parametry cięcia (tzw. HapticFilter).

Do redakcyjnego warsztatu – jak już wspomnieliśmy – trafiło jedno z wykonań omawianych tarcz PFERDa, a mianowicie EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX o średnicy 125 mm,

formie płaskiej, grubości 1 mm oraz ziarnistości 60. Do napędu narzędzia użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WE 14-125 Plus o mocy nominalnej 1400 watów i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 10.500/min. Podczas wykonanych prób sprawdziliśmy efektywność cięcia tarczy, w tym celu przecinaliśmy dwa połączone profile ze stali nierdzewnej (INOX) o boku 2 cm i grubości ścianki 2 mm, płaskownik ze stali nierdzewnej o długości 10 cm i grubości 11 mm oraz pręt pełny ze stali konstrukcyjnej o średnicy 30 mm. Uzyskaliśmy następujące czasy: 5,16 s (profile INOX), 12,94 s (płaskownik INOX) i 20,1 s (pręt ze stali konstrukcyjnej).

Reasumując, EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX zapewnia nam dużą wydajność cięcia stali nierdzewnej (INOX), co dobitnie pokazała próba cięcia płaskownika INOX. Pod tym względem plasujemy tę tarczę na samym szczycie czołówki tego typu narzędzi dostępnych obecnie na rynku. Warto jednak pamiętać, że EHT 125-1,0 A60 R SG-INOX nie zawsze musimy pracować agresywnie. O ile nie stosujemy bardzo dużego nacisku, daje ona dość zimne cięcia (w porównaniu do dostępnych na rynku tarcz korundowych), generując niewielkie ilości iskier. Dzięki temu oraz odpowiedniemu wykonaniu krawędzi oraz boków tarczy (struktura kratki) strefa obróbki jest intensywniej chłodzona powietrzem, co przyczynia się do eliminacji przypaleń i gratu. Oczywiście, w wypadku stosowania dużego nacisku, a więc agresywnej pracy, tarcza musi dawać przypalenia – taka bowiem jest fizyka procesu cięcia metali tego typu narzędziami. Naszym zdaniem, tarcze PFERD EH/EHT R SG-INOX ekonomizują pracę przez zwiększenie efektywności cięcia oraz wyeliminowanie operacji usuwania gratu i przebarwień powstałych podczas obróbki tego typunarzędziami.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments