Test korundowej tarczy PFERD EHT 125 1,0 A60 INOX BATTERY ACCU

PFERD opracował tarczę EHT 125 1,0 A60 INOX BATTERY ACCU specjalnie dla szlifierek kątowych. Charakteryzuje ją zmniejszenie siły oporu podczas pracy, co pozwala wydłużyć czas cięcia na jednym cyklu ładowania akumulatora.

 

PFERD EHT 125 1,0 A60 INOX BATTERY ACCU to specjalne ściernice tarczowe do cięcia o nowej konstrukcji, których zadaniem, oprócz zapewnienia efektywnego cięcia materiału, jest zmniejszenie siły oporu podczas pracy. Wydawać by się mogło, że przy grubości ściernicy 1,0 mm o 20-30% zwiększony lub zmniejszony opór dla pracownika fizycznie nie ma żadnego znaczenia. Poniekąd słuszna uwaga. Fizycznie na stanowisku pracy, na rusztowaniu nie jesteśmy w stanie, biorąc

pod uwagę również wagę maszyny, odczuć różnicę oporu przy tak cienkiej ściernicy tarczy. Ale w tym przypadku to nie tylko komfort pracy stoi na pierwszym miejscu, ale dłuższy okres użytkowania baterii. Wydłużenie czasu pracy szlifierki akumulatorowej o 20-30% bez konieczności wymiany baterii ma – zwłaszcza w pracach montażowych na zewnątrz – ogromne znaczenie. Warto tu wspomnieć, że EHT 125 1,0 A60 INOX BATTERY ACCU nie jest jeszcze zawarta w najnowszym podręczniku narzędziowym PFERD WZH 22, ale dostępna na rynku już od czerwca 2014 r.

Tarcza PFERD EHT 125 1,0 A60 INOX BATTERY ACCU przeznaczona jest do cięcia stali i stali nierdzewnej oraz posiada wykonania o średnicach 115 i 125 mm i ziarnistości 60. Mają one grubość 1,0 mm. W omawianym narzędziu zastosowano ziarno korundowe. Pod względem formy testowana tarcza jest płaska. Zastosowano w niej spoiwo żywiczne wzmocnione, pozbawione zanieczyszczeń żelazowych, siarkowych i chlorkowych. Oznacza to, że podczas cięcia nie powoduje ona wtrąceń, a co za tym idzie korozji stali nierdzewnej (INOX). EHT 125 1,0 A60 INOX BATTERY ACCU charakteryzuje się też obniżoną emisją wibracji, hałasu i pyłu (PFERDERGNOMICS®).

 

 

Do redakcyjnego warsztatu – jak już wspomnieliśmy – trafiła tarcza PFERD EHT 125 1,0 A60 INOX BATTERY ACCU o średnicy 125 mm, formie płaskiej, grubości 1 mm oraz ziarnistości 60. Do napędu narzędzia użyliśmy bezprzewodowej szlifierki kątowej Milwaukee M18 CAG125X o zasilaniu z baterii Li-Ion 18 V/4,0 Ah i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 8500/min. Podczas wykonanych prób sprawdziliśmy jej charakterystykę pracy, w tym celu przecinaliśmy dwa połączone profile ze stali nierdzewnej (INOX) o boku 2 cm i grubości ścianki 2 mm oraz pręt pełny ze stali konstrukcyjnej o średnicy 30 mm. Uzyskaliśmy następujące czasy: 9,03 s (profile INOX) i 34,95 s (pręt ze stali konstrukcyjnej).

Nasze wrażenia z testów są następujące: PFERD EHT 125 1,0 A60 INOX BATTERY ACCU nie powoduje zauważalnego spadku obrotów maszyny, co oznacza, że faktycznie ma zmniejszone opory cięcia. Taka charakterystyka pracy pozwala oszczędzać baterie w akumulatorach, które jak wiadomo podczas cięcia szlifierkami, wyczerpują się bardzo szybko, jak też umożliwia uzyskanie dużej wydajności cięcia stali i stali nierdzewnej (INOX), na co wskazują uzyskane wyniki podczas redakcyjnychprób.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments