Test korundowej ściernicy tarczowej Pferd z linii SG-PLUS

PFERD, renomowany producent narzędzi ściernych, dąży do osiągnięcia wyraźnie odczuwalnego zwiększenia wydajności tarcz do cięcia i jakości ich pracy. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej jednej z tarcz należącej do linii SG-PLUS oznaczonej jako EHT 125-1,0 A60 S SGP-INOX.

 

 

Zanim opowiemy o testowanym narzędziu, kilka słów o tarczach Pferd z linii SG-PLUS. Są to narzędzia profesjonalne do zadań specjalnych. Zastosowano w nich rozwiązania konstrukcyjne i metodę łączenia poszczególnych ich składników gwarantujące wysoką wydajność i jakość pracy. Narzędzia te są więc owocem wieloletnich prac badawczych, dzięki którym Pferd stał się światowym liderem w produkcji narzędzi

ściernych. Do linii SG-PLUS należą tarcze o twardości T (bardzo twarde) i S (twarde). Zastosowano w nich ziarno korundowe (korund A) o wielkości 60 bez wypełniaczy żelaznych, siarkowych i chlorkowych. Tarcze T przeznaczone są do cięcia stali (blach i profili), a S – stali nierdzewnej (INOX, blach i profili). Dają one zimne cięcia stali nierdzewnej bez gratu oraz odznaczają się przy tym wysoką wydajnością i żywotnością. Tarcze T oferowane są w wykonaniach o średnicy 115 i 125 mm oraz grubości 1 mm, zaś S dostępne są w wersjach o średnicach 100, 115, 125, 178 i 230 mm i grubościach 0.8 (tzw. SLIM), 1.0, 1.6 i 1.9 mm. Narzędzia z linii SG-PLUS przeznaczone są do stosowania w pneumatycznych szlifierkach turbinowych oraz elektrycznych szlifierkach kątowych, w tym zasilanych prądem wysokiej częstotliwości (tzw. elektronarzędzia wysokiej częstotliwości).
Warto tu wspomnieć, że cienkie tarcze do cięcia ze specjalnej linii SG-PLUS od drugiej połowy br. oferowane są w specjalnym, innowacyjnym, elastycznym, wytrzymałym oraz funkcjonalnym, opakowaniu ProBag. Zawiera ono 5 tarcz. Opakowanie gwarantuje pełną ochronę tarcz przez uszkodzeniami powstającymi podczas transportu oraz przed szkodliwym działaniem środowiska. Dzięki niemu o 50% zwiększa się żywotność narzędzi oraz zagwarantowana zostaje ich stała wydajność. Jest ono ponadto łatwe w utylizacji i ma praktyczną zawieszkę.
Do redakcyjnego warsztatu trafiło jedno z wykonań tarcz S (EHT 125-1,0 A60 S SGP-INOX) o średnicy 125 mm i grubości 1 mm. Tarcza, o czym wspominaliśmy wyżej, jest oczyszczona, tj. bez wtrąceń żelaznych, siarkowych i chlorkowych. Dlatego specjalnie przeznaczono ją do cięcia stali nierdzewnej (INOX), ale z powodzeniem można też zastosować to narzędzie do obróbki stali czarnej, co pozwala osiągać bardzo dobre rezultaty w pracy. Do napędu narzędzia użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WE 14-125 Plus o mocy nominalnej 1400 watów i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 10.500/min. Na początku przeprowadziliśmy hardcorowy test na efektywność cięcia, użyliśmy do tego grubego elementu stali nierdzewnej o przekroju 11 mm i szerokości 100 mm. Najkrótszy czas, jaki uzyskaliśmy, tnąc go wzdłuż jego szerokości, to 18 s. Następnie wykonaliśmy test na jakość cięcia, obrabiając w nim rurę INOX o grubości 3 mm. Uzyskaliśmy czyste krawędzi bez gratu. W trzecim teście sprawdziliśmy szybkość cięcia stali konstrukcyjnej i żywotność tarczy w obróbce tego typu materiału. W tym celu cięliśmy profil stalowy 30 x 20 mm o grubości ścianki 3 mm. Czas jednego cięcia wynosił 3 s, zaś tarcza została zużyta po 49 takich cięciach. Można więc powiedzieć, że przecięliśmy nią 4,9 m materiału stalowego o grubości 3 mm, co oznacza – naszym zdaniem – bardzo dobry wynik.
Reasumując, EHT 125-1,0 A60 S SGP-INOX podczas obróbki stali nierdzewnej (INOX) wykonuje dość zimne cięcia (w porównaniu z dostępnymi na rynku tarczami korundowymi), generując niewielkie ilości iskier. Dzięki temu i odpowiedniemu wykonaniu krawędzi oraz boków tarczy (struktura kratki) strefa obróbki jest intensywniej chłodzona powietrzem, co przyczynia się eliminacji przypaleń i gratu w wypadku delikatnej pracy lub daje niewielkie przypalenia w przypadku agresywnego cięcia z dużym naciskiem. Zatem stosowanie tarcz Pferd SGP-PLUS do INOX ekonomizuje pracę przez zwiększenie efektywności cięcia
oraz wyeliminowanie operacji usuwania gratu i przebarwień powstałych podczas obróbki tego typu narzędziami. W obróbce stali zwykłej, co dobitnie pokazał nasz test, tarcza EHT 125-1,0 A60 S SGP-INOX zapewnia wysoką, nadprzeciętną wydajność i ma do tego bardzo dużą żywotność. Dlatego, naszym zdaniem, jest bardzo opłacalna w stosowaniu. Polecamy ją wszystkim fachowcom, którzy obrabiają stal nierdzewną (INOX) i konstrukcyjną.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments