TEST KORONEK DIAMENTOWYCH HITACHI CARAT MASTER DO PRACY NA SUCHO

Koronki diamentowe CARAT MASTER przeznaczone są do stosowania
w małych szlifierkach kątowych. Przyjrzeliśmy się im bliżej w redakcyjnym warsztacie.

CARAT_MASTER-1

Ostrze koronek diamentowych CARAT MASTER do pracy na sucho wykonano z próżniowo przylutowanego ziarna diamentowego do walcowego korpusu narzędzia. W korpusach testowanych otwornic diamentowych wykonano otwory służące do usuwania wyciętego rdzenia. Ich uchwyt stanowi gniazdo z gwintem wewnętrznym M14. Oznacza to, że przeznaczono je do stosowania we wszystkich małych szlifierkach kątowych (czyli na tarcze 115 lub 125 mm), które dostępne są na

rynku. Nadmieniamy, że koronek diamentowych nie stosuje się z dużymi szlifierkami kątowymi, które też mają standardowe mocowanie M14. Powodem tego jest nieporęczność takiego zestawu narzędziowego i wynikające stąd trudności w pracy, np. brak dokładności czy niewygoda oraz duże ryzyko uszkodzenia materiału.

CARAT_MASTER-52
Koronki diamentowe CARAT MASTER dostępne są w średnicach: 6, 8, 10, 12, 20, 27, 32, 35, 40, 50, 55, 60, 68, 72, 82, 92, 102, 112 oraz 132 mm i przeznaczone do wiercenia na sucho w gresie. Można je także z powodzeniem wykorzystać do wykonywania otworów w glazurze, płytach z kamienia i granitowych, kaflach itd. Praca nimi jest bardzo prosta, czysta i ekonomiczna – nie musimy używać kuwet z wodą czy specjalnych podajników wody, co wiąże się z koniecznością posłużenia się specjalistycznym sprzętem wyposażonym w wyłączniki różnicowo-prądowe. Z przyczyn zdrowotnych i czystości środowiska pracy wskazane jest zastosować z koronkami CARAT MASTER system odciągu pyłu CARAT DPB0200000. Podłącza się go do węża odkurzacza warsztatowego, który odsysa pył powstający podczas wiercenia. Na skutek wytworzonego przez odkurzacz podciśnienia odciąg przylega do powierzchni obrabianego materiału, a więc nie musi być ani trzymany, ani oddzielnie mocowany przez operatora. Jest więc wygodny i poręczny w użyciu.

 

CARAT_MASTER-2
Ponieważ testowane narzędzia mogą być stosowane z obrotami do 11.000/min, a więc z dużą prędkością obwodową, są bardzo wydajne w pracy. Koronkami tymi wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15–30º w stosunku do obrabianego materiału, co pozwala wykonać w nim wstępne nacięcie pełniące funkcję prowadzenia. Ruch okrężny pozwala także na efektywniejsze usuwanie urobku z pola obróbki i tym samym przyspiesza wiercenie i nie dopuszcza do przegrzania narzędzia.

 

CARAT_MASTER-3
Test otwornicy CARAT MASTER o średnicy 68 mm przeprowadziliśmy na glazurowanych ceramicznych płytkach ściennych i twardych gresowych płytkach podłogowych o grubościach odpowiednio 8 i 10 mm, wiercąc w nich otwory przelotowe. Do wiercenia w ceramicznych płytkach ściennych użyliśmy akumulatorowej szlifierki kątowej Hitachi G 18DBBVL (zasilanie – akumulator Li-ion 18 V/5.0 Ah, obroty stabilizowane – 9000/min). Płytkę ścienną przewierciliśmy w czasie 5,68 s. W kolejnym teście koronką CARAT MASTER wierciliśmy w grubej (10 mm) płytce gresowej z użyciem przewodowej szlifierki kątowej Hitachi G 13VE (moc nominalna – 1320 W, moc użyteczna – ok. 1056 W, stabilizowane obroty na biegu jałowym – 10.000/min). Zadanie wykonaliśmy w 15,14 s. Wyniki mówią same za siebie – otwornice diamentowe CARAT MASTER oferują ekspresowe wiercenie w gresie i glazurze. Możemy też uzyskać nimi czysto wykonane otwory pod warunkiem zredukowania obrotów szlifierki i pewnego jejprowadzenia.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments