TEST KORONEK DIAMENTOWYCH DREL SERII CON-AOD-10 i CON-AOD-11

W koronkach Drel serii CON-AOD-10 i CON-AOD-11 zastosowano nasyp diamentowy. Przeznaczono je do wiercenia w twardych materiałach ceramicznych za pomocą wiertarek i wiertarko-wkrętarek.

Test koronek diamentowych Drel serii CON-AOD-10

Przeznaczone są do wykonywania otworów na mokro o średnicach 4–65 mm w takich materiałach jak szkło, ceramika czy gres. Ich część roboczą stanowi bardzo drobny i gęsty nasyp diamentowy lutowany próżniowo do walcowego stalowego korpusu. Wykonano w nim też podłużne otwory do usuwania urobku. Narzędzia wyposażono w uchwyt walcowy. Koronkami Drel serii CON-AOD-10 wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15–45° w stosunku do obrabianego materiału w celu wstępnego jego

nacięcia. Narzędzia te przeznaczone są do stosowania w wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych i wiertarkach przewodowych. Optymalna prędkość obrotowa koronek Drel serii CON-AOD-10 to 800–3000 min-1. Nie wolno jej przekraczać, gdyż większe obroty powodują silny wzrost temperatury w miejscu obróbki, co prowadzi do szybkiego zniszczenia ich części roboczej.

 

Drel_CON-AOD-10-3
Podczas redakcyjnych testów do napędu koronek Drel serii CON-AOD-10 użyliśmy wiertarko-wkrętarki Milwaukee M18 CPD (obroty II biegu – 1850/min, zasilanie akumulator Li-Ion 18 V/4.0 Ah). Do chłodzenia narzędzi wykorzystaliśmy nasączoną wodą gąbkę, którą umieściliśmy w ich środku. Najpierw wierciliśmy koronką Drel CON-AOD-1012 o średnicy 12 mm w ściennej płytce ceramicznej o grubości 8 mm. Zadanie wykonaliśmy w czasie 5,82 s. Następnie koronką Drel CON-AOD-10-30 o średnicy 30 mm wierciliśmy w klinkierowej płytce elewacyjnej o grubości 8 mm. Zadanie wykonaliśmy w 24,99 s. Testy koronek Drel serii CON-AOD-10 zakończyliśmy wykonaniem koronką Drel CON-AOD-10-30 otworu w podłogowej płytce gresowej o grubości 8 mm. Operacja trwała 23,99 s.

 

Drel_CON-AOD-10-5
Redakcyjne testy pokazały, że koronki diamentowe Drel serii CON-AOD-10 zapewniają szybkie wiercenie w twardych materiałach ceramicznych. Dają przy tym bardzo dobrą jakość powierzchni, co jest konsekwencją zastosowania w nich drobnego ziarna diamentowego.

Test koronek diamentowych Drel serii CON-AOD-11

Narzędzia te mają nasyp diamentowy zamocowany do walcowego korpusu stalowego za pomocą lutowania próżniowego, czyli tej samej technologii co koronki Drel serii CON-AOD-10. Zastosowano w nich jednakże grubsze ziarno diamentowe i nasyp otwarty. Dlatego ich przeznaczenie jest nieco odmienne niż koronek Drel serii CON-AOD-10. Mają bowiem zastosowanie w wierceniu w elementach granitowych, marmurowych, ceramicznych, w tym też w gresie. Ponieważ ich obciążenia podczas pracy są stosunkowo wysokie, zastosowano w nich też masywniejsze niż w koronkach Drel serii CON-AOD-10 korpusy stalowe. Konsekwencją mocniejszej konstrukcji koronek Drel serii CON-AOD-11 i zastosowania w nich grubszego nasypu diamentowego jest możność wiercenia nimi zarówno na mokro, jak i na sucho. Do pracy nimi stosuje się obroty od 800 do 3000/min i tę samą technikę wiercenia co w wypadku koronek Drel serii CON-AOD-10. Koronki Drel serii CON-AOD-11 o średnicy 6–14 mm wyposażono w chłodzenie parafinowe w postaci wkładu z tej substancji umieszczonego w ich środku. Pod wpływem ciepła powstającego podczas wiercenia parafina topi się i chłodzi ostrze diamentowe tych narzędzi. Natomiast koronki Drel serii CON-AOD-11 o kolejnych średnicach od 16 do 40 mm nie mają takiego wkładu.

 

Drel_CON-AOD-11-1

Koronki o średnicach 6–14 mm (z wkładem parafinowym) posiadają uchwyty walcowe, a zaś 16–40 mm (bez wkładu) – walcowe fazowane co 120°, dzięki czemu nie dochodzi podczas wiercenia do negatywnego zjawiska ich obracania się w uchwytach wiertarskich napędów (wiertarko-wkrętarek lub wiertarek).

 

Drel_CON-AOD-11-3

W trakcje redakcyjnych prób testowych do napędu koronek Drel serii CON-AOD-11

zastosowaliśmy wiertarko-wkrętarki Milwaukee M18 CPD (obroty II biegu – 1850/min, zasilanie akumulator Li-Ion 18 V/4.0 Ah). Najpierw wierciliśmy koronką Drel CON-AOD-1112 o średnicy 12 mm (chłodzenie wkładem parafinowym) w płytce gresowej o grubości 8 mm. Zadanie wykonaliśmy w 34,31 s. Następnie koronką Drel CON-AOD-1130 o średnicy 30 mm wykonaliśmy otwór w płycie gresowej o grubości 10 mm, chłodząc ją wodą z nasączonej gąbki znajdującej się w jej środku. Operacja ta trwała 39,27 s.

Drel_CON-AOD-11-4

Reasumując redakcyjne testy, koronki diamentowe Drel serii CON-AOD-11 umożliwiają bardzo efektywne wiercenie w bardzo twardych materiałach ceramicznych za pomocą wiertarko-wkrętarek akumulatorowych i wiertarek przewodowych. Podobnie jak w przypadku koronek Drel serii CON-AOD-10, uzyskuje się nim bardzo dobre rezultatyjakościowe.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments