TEST KORONEK DIAMENTOWYCH CARAT MASTER DO PRACY NA MOKRO

Koronki diamentowe CARAT MASTER do pracy na mokro to narzędzia dla najbardziej wymagających fachowców zajmujących się układaniem glazury, kamienia i wykończeniem wnętrz. Przeznaczono je specjalnie do stosowania w akumulatorowych wiertarko-wkrętarkach.

Koronki diamentowe CARAT MASTER przeznaczone są do wiercenia na mokro w gresie za pomocą akumulatorowych wiertarko-wkrętarek. Nadmieniamy, że można też nimi wiercić z użyciem wiertarek przewodowych, ale muszą być one wyposażone w wyłącznik różnicowo-prądowy chroniący użytkownika przed porażeniem prądem elektrycznym.

Testowane koronki mają mocowanie z gwintem M20. Narzędzia te montuje

wyłącznie się w specjalnym adapterze służącym do dostarczania wody do miejsca wiercenia. Dla łatwego użycia zastosowano w nim standardowe szybkomocujące przyłącze wody i zawór do jej dozowania. Adapter ten z kolei za pomocą walcowego obrotowego uchwytu mocuje się w wiertarko-wkrętarce jak wiertło. Dlatego służy on nie tylko do chłodzenia wodą koronki CARAT MASTER, ale także przekazuje jej napęd wiertarko-wkrętarki. Jego użycie jest też konieczne do wiercenia diamentowymi koronkami CARAT MASTER.

 

 

Narzędzia te mają daszkowe segmenty ciągłe o wysokości 10 mm z nacięciami. Ich liczba – 2 lub 4 – zależy od średnicy koronek. Koronki o małych średnicach do 12 mm mają 2 nacięcia, a o większych – 4. Segmenty są przylutowane do stalowego korpusu rurowego. Zastosowano w nich miękką osnowę i zoptymalizowano wiercenia na mokro w twardym gresie i z dużymi prędkościami obrotowymi.

 

 

Testowane diamentowe koronki CARAT MASTER są dostępne w średnicach 6, 8, 10, 12, 15, 16, 18, 20, 25, 32, 36, 41, 51, 61, 66, 72 i 81 mm i wszystkie mają długość roboczą wynoszącą 60 mm. Dostępne są pojedynczo lub w zestawie ETSET04000. Zawiera on 6 koronek o średnicach 6, 8, 10, 12, 25 i 36 mm, płytkę centrującą i adapter do zaopatrzenia w wodę oraz zapakowany jest w estetycznej aluminiowej walizce.

 

 

Podczas testów diamentowych koronek CARAT MASTER sprawdziliśmy je w wierceniu w płycie gresowej o grubości 10 mm. Napędzaliśmy je wiertarko-wkrętarką Hitachi DV 18DBL2 (napięcie zasilania – 18 V, pojemność akumulatora – 6,0 Ah), wykorzystując obroty biegu II wynoszące 2100/min, płytkę centrującą i średnio mocny posuw. Do testów wybraliśmy koronki o średnicach 12 i 25 mm. Pierwszą z nich wywierciliśmy otwór w 40 s, a drugą w 30,27 s. Niektórych może dziwić fakt, że otwór 25 mm powstał znacznie szybciej niż 12 mm. Jest to wynik i jednocześnie istotna cecha wiercenia koronką, a nie wiertłem.

 

 

Jak wiadomo, im większa średnica koronki, tym wyższa prędkość obwodowa, czyli szybkość wiercenia dla danych obrotów. Oczywiście, to twierdzenie wynika z przeliczeń czysto matematycznych. W praktyce prędkość obwodową optymalizuje się do rodzaju materiału i warunków wiercenia. Koronkami diamentowymi CARAT MASTER, jak pokazały testy, wierci się szybko. Jednakże należy podczas ich stosowania używać płytek centrujących (prowadnic). Są one ważne szczególnie w pierwszej fazie wiercenia, podczas której operator musi dokładnie (punktowo) spozycjonować otwór. Nie jest to łatwe w przypadku wszystkich koronek diamentowych, a więc nie tylko w wypadku CARAT MASTER. Testowane narzędzia mają jeszcze jedną ważną cechę, którą pokazały redakcyjne testy – są bardzo trwałe. Po wykonaniu nimi po 10 otworów we wspomnianej płycie gresowej zmierzony ubytek wysokości ich segmentu daszkowego to ok. 0,1–0,3

mm. W porównaniu z koronkami z próżniowo lutowanym nasypem diamentowym CARAT MASTER oferują więc trwałość wyższą nawet o kilkadziesiąt razy. To efekt zastosowania w nich segmentów diamentowych i wiercenia na mokro.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments