TEST KORON SDS-PLUS MARKI FASTERTOOLS

Korony udarowe SDS-plus służą do wykonywania w betonie młotowiertarkami elektropneumatycznymi otworów o dużych średnicach. Dlatego przetestowaliśmy 8- i 10-zębne korony SDS-plus, które w swojej ofercie ma firma EGA.

 

Korony udarowe SDS-plus często nazywa się otwornicami widiowymi. Służą one, jak wspominaliśmy, do udarowego wiercenia w betonie otworów o dużych średnicach. Testowane korony udarowe firmy EGA to narzędzia składane. Ich główne części to: (1) udarowa korona wyposażona w ostrza widiowe i gwintowany otwór mocujący, (2) uchwyt do mocowania otwornicy widiowej w młotowiertarkach SDS-plus oraz (3) centrujące 2-ostrzowe wiertło udarowe (tzw. pilot). Wiertło to mocuje się w uchwycie. Ma ono ostrza węglikowe i średnicę

8 mm.

 

Cylindryczny korpus testowanych otwornic wykonano z wytrzymałej i zahartowanej stali chromowej, zaś ostrza widiowe – z węglika spiekanego o wysokiej twardości. Takie wykonanie narzędzi zapewnia im wysoką trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku testowanych koron mamy osiem ostrzy widiowych dla średnicy 65 mm i dziesięć ostrzy widiowych dla średnicy 80 mm, nie zaś sześć dla 65 mm i sześć lub osiem dla 80 mm, jak to jest narzędziach konkurencyjnych. Większa liczba węglikowych ostrzy to wyższa o ok. 20–30% trwałość koron FASTERTOOLS w stosunku do tego typu standardowych narzędzi, jak też znacznie efektywniejsza praca (pokazały to redakcyjne testy). Na zewnętrznej stronie ich stalowego korpusu wykonano spirale, które służą do odprowadzania urobku na zewnątrz otworu i tym samym przyspieszają wiercenie.
Otwornice widiowe oferowane są w dwóch najpopularniejszych wersjach o średnicach 65 i 80 mm. Przeznaczone są głównie dla monterów wyposażenia technicznego budynków. Stosuje się je podczas wykonywania otworów na podtynkowe puszki elektryczne, rury elektroinstalacyjne, wentylacyjne oraz wodno-kanalizacyjne itp. Doskonale nadają się one do wykonywania przewiertów oraz tzw. pionów instalatorskich.

EGA_koron_SDS-plus-5

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy otwornice widiowe FASTERTOOLS o średnicach 65 i 80 mm. Wierciliśmy nimi w betonie C16/20 za pomocą akumulatorowej młotowiertarki Hitachi DH 18DBL (obroty – 0–1050/min, częstotliwość udarów – 0-3950/min, zasilanie – akumulator Li-Ion/18 V/6,0 Ah). W trakcie przeprowadzonych prób uzyskaliśmy następujące prędkości wiercenia: 1,13 mm/s (korona 65 mm) i 4,05 mm/s (80 mm).

EGA_koron_SDS-plus-1

Nasze testy pokazały, że otwornice pracują bardzo szybko, nawet do czterech razy wydajniej niż standardowe korony. Efektywnie też odprowadzają urobek podczas wiercenia, co pozytywnie wpływa na wydajność pracy. Bardzo dobrze też współpracują z młotowiertarkami akumulatorowymi. Ich stosowanie, naszym zdaniem, w znaczny sposób przyspieszy praceinstalatorskie.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments