TEST KORON SDS-PLUS HÖGERT TECHNIK

Wiercenie koronami udarowymi SDS-plus jest efektywną metodą wykonywania w betonie otworów o dużych średnicach. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się koronom SDS-plus marki Högert Technik.

Otwornic_widiow_HogertTechnik-2

Korony udarowe SDS-plus Högert Technik, zwane też otwornicami widiowymi do betonu, są narzędziami składającymi się z trzech części. Ich główne elementy to: (1) udarowa koronka wycinająca mająca ostrza widiowe i gwintowany otwór mocujący, (2) uchwyt (nazywany też adapterem) służący do mocowania tych narzędzi w młotowiertarkach oraz (3) centrujące wiertło z głowicą widiową (tzw. pilot). Wiertło to montuje

się w adapterze.
Cylindryczny korpus tych otwornic wykonano z wysokogatunkowej, wytrzymałej i hartowanej stali CrV40, zaś ostrza widiowe – z węglika spiekanego YG-11C o zwiększonej twardości, co wydatnie zwiększa trwałość narzędzia. Na zewnętrznej stronie korpusu wyfrezowano spirale służące do odprowadzania urobku. Bardzo ważną częścią otwornic jest adapter mocujący. Służy on nie tylko do montażu korony w młotowiertarce, ale też do przekazywania jej obrotów i udarów do ostrzy widiowych bezpośrednio obrabiających materiał. Im efektywniej to robi, tym otwornica pracuje wydajniej. Dlatego korpus adaptera Högert Technik wykonano z wysokogatunkowej stali stopowej chromowo-wanadowej. Jest on więc odporny na zużycie i odkształcenia. Adapter wyposażono w specjalnie wzmocniony wkręt i blokującą podkładkę, które służą do pewnego mocowania wiertła pilotującego i zabezpieczają je przed luzowaniem w trakcie pracy. Wiertło pilotujące stosowane w koronkach Högert Technik ma średnicę 8 mm i widiową głowicę 2-ostrzową. Zastosowano w nim specjalnie modyfikowany uchwyt walcowy, który umożliwia pewny montaż narzędzia w adapterze. Wzmocniona śruba mocująca jest zabezpieczona przed samoczynnym luzowaniem się podczas pracy.

Otwornic_widiow_HogertTechnik-1

Otwornice widiowe Högert Technik przeznaczone są do wykonywania w betonie otworów o średnicach 65, 67, 80 i 83 mm. Rozmiary 65 i 80 mm są podstawowymi wielkościami. Zaletą dodatkowych dwóch rozmiarów (67 i 83 mm) jest zwiększona średnica, która ułatwia montaż puszek w już wywierconych otworach. Narzędzia te wykorzystywane są przez instalatorów wyposażenia budynków i stosowane są na podtynkowe puszki elektryczne, rury elektroinstalacyjne, wentylacyjne i wodno-kanalizacyjne. Narzędzia te są także przeznaczone do wykonywania przewiertów oraz tzw. pionów instalatorskich.
Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy otwornice widiowe Högert Technik o średnicach 65, 67 i 83 mm. Wierciliśmy nimi w betonie C16/20 za pomocą bezprzewodowej młotowiertarki Hitachi DH 18DBL (obroty – 0–1050/min, częstotliwość udarów – 0–3950/min, zasilanie – akumulator Li-Ion/18 V/5,0 Ah). Uzyskaliśmy następujące prędkości wiercenia: 1,24 mm/s (65 mm), 1,25 mm/s (67 mm) i 1,15 mm/s (83 mm/s). Nasze testy pokazały, że otwornice Högert Technik pracują bardzo stabilnie, efektywnie odprowadzają urobek podczas wiercenia i umożliwiają szybkie wykonywanie w betonie dużych otworów młotowiertarkami SDS-plus.

pins

Otwornic_widiow_HogertTechnik-4

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments