TEST KORON DIAMENTOWYCH ADIAM NEON

Adiam w ostatnim okresie zaoferował wiele nowych narzędzi diamentowych, w tym uniwersalne korony Neon do abrazywnych i twardych materiałów budowlanych, w tym żelbetonu. Efektywność pracy tych narzędzi sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Zanim zdamy relację z testu, opowiemy o nowych koronkach Adiam NEON. Mają klasyczną budowę – a więc ich głównymi częściami są segmenty z diamentami, cylindryczny korpus i uchwyt narzędziowy. W narzędziach tych Adiam zastosował segmenty turbo umożliwiające wydajną obróbkę na sucho twardych i abrazywnych materiałów budowlanych, takich jak:

beton, żelbeton, porotherm, cegła silikatowa twarda, cegła szamotowa, beton komórkowy itd. Zamocowano je do rurowego korpusu metodą spawania laserowego, aby wyeliminować ryzyko oderwania się segmentów podczas wiercenia w żelbecie czy materiałach o nieregularnej strukturze. Co ważne, mocowanie spawane ma też mniejszą wrażliwość na wysokie temperatury i dlatego wydatnie podnosi trwałość narzędzi w porównaniu do ich wersji z segmentami łączonymi z korpusem lutem srebrnym. Stalowy korpus koron NEON ma długość 150 mm, a więc jest krótszy o 300 mm od tego typu narzędzi (450 mm) stosowanych głównie z wiertnicami. Dzięki temu lepiej przenosi moment obrotowy generowany przez napęd: wiertnicę, wiertarkę, wiertarko-wkrętarkę czy młotowiertarkę SDS-plus. Umożliwia też wiercenie z ręki koronami o większych średnicach (92-127 mm).

W stalowym korpusie koron NEON wykonano duże otwory umożliwiające szybkie usuwanie urobku z wnętrza ich korpusów. Dopuszczają one również więcej powietrza do strefy wiercenia oraz powodują jego zawirowania (ruch), zwiększając przez to skuteczność chłodzenia segmentów diamentowych podczas pracy. Dzięki temu nie dochodzi do przegrzewania diamentów, a więc faktycznie do skrócenia żywotności narzędzi. Niewątpliwie, do jej wydłużenia przyczynia się także zastosowanie w koronach NEON segmentów o znacznych rozmiarach (wysokość – 10 mm).


Testowane korony mają standardowe gwintowe mocowanie 1/2”, które umożliwia użycie ich z adapterami wyposażonymi w uchwyty walcowe, 6-kątne i SDS-plus. Można je więc stosować nie tylko w wiertnicach diamentowych, ale także wiertarkach, wiertarko-wkrętarkach i młotowiertarkach SDS-plus. Korony NEON produkowane są w wersjach o średnicach od 28 do 127 mm. Dostępne są pojedynczo lub w 5-sztukowym zestawie zawierającym ich wersje o średnicach 37, 52, 65, 117 i 127 mm oraz adaptery: SDS-Plus 240 mm, SDS-Plus 115 mm, HEX 240 mm, HEX 88 mm, jak też wiertło prowadzące 10 x 200 mm.

Podczas redakcyjnych prób sprawdziliśmy korony NEON o średnicy 42 mm podczas wiercenia w betonach C30 i C40. Do ich napędu użyliśmy młotowiertarki HiKOKI/Hitachi DH 18DBL (napięcie zasilania – 18 V, akumulator – Multi-Volt 18-36 V/2.5-5.0 Ah, obroty – 0-1050/min, uchwyt – SDS-plus). W betonie C30 wykonaliśmy otwór o głębokości 43 mm, co zajęło nam 88,01 s. Natomiast w betonie C40 otwór o głębokości 45 mm powstał w 126,11 s. Nasze testy pokazały, że korony NEON wiercą bardzo szybko w twardych materiałach, nawet do 4-5 razy efektywniej niż standardowe korony z gładkimi segmentami. Efektywnie też odprowadzają urobek podczas wiercenia, co pozytywnie wpływa na wydajność pracy. Bardzo dobrze też współpracują z młotowiertarkami akumulatorowymi. Naszym zdaniem, korony diamentowe NEON, w znaczny sposób przyspieszają prace budowlane, remontowe i instalatorskie.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments