TEST KOMPAKTOWEJ PIŁY SZABLASTEJ YATO YT-82904

Do redakcyjnego warsztatu trafiła akumulatorowa piła szablasta YATO YT-82904. Choć jej silnik napędzany jest energią z 12-woltowego akumulatora, sprzęt ten jest niezwykle użyteczny, o czym sami przekonaliśmy się podczas jego testów.

 

Bezprzewodowa piła szablasta YATO YT-82904 zasilana jest akumulatorem o napięciu 12 V i pojemności 2,0 Ah. W baterii zastosowano ogniwa litowo-jonowe. Parametry akumulatora od razu wskazują obszar zastosowań piły – cięcie niewielkich elementów drewnianych, rur PCV o niedużej średnicy, niezbyt grubych prętów stalowych (np. gwoździ) lub płaskowników czy innych materiałów z miękkich metali, np. aluminium czy miedzi. Akumulator w całości schowany jest w rękojeści piły – nie stanowi więc przeszkody

w stosowaniu narzędzia w ciasnych miejscach. Z boku obudowy maszyny znajduje się diodowy wskaźnik poziomu naładowania baterii. Ładowarka napełnia ją energią w czasie godziny.

 

W urządzeniu zastosowano silnik prądu stałego sprzężony z przekładnią zamieniającą ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny brzeszczotu. Generuje on za jej pośrednictwem do 3000 suwów/min o skoku wynoszącym 12,7 mm. Częstotliwość suwów jest płynnie regulowana elektroniczne za pomocą włącznika spustowego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa operatora i ochrony przed przypadkowym włączeniem w testowanym sprzęcie zastosowano słupkowy przełącznik, który blokuje włącznik. Standardowe brzeszczoty, stosowane w pełnowymiarowych piłach szablastych, montuje się w beznarzędziowo obsługiwanym uchwycie. Żeby zamocować w nim brzeszczot, wystarczy obrócić jego pierścień i włożyć w gniazdo osprzęt. Można go też zamontować odwrotnie, a więc kompaktową piłą YATO wykonamy operacje podcinania. Ruch brzeszczotu ograniczony jest specjalnym zderzakiem, którym dociskamy testowany sprzęt do obrabianej powierzchni. W dolnej części obudowy pod uchwytem brzeszczotów znajduje się dioda, która służy do doświetlania miejsca pracy.

YATO YT-82904 to kompaktowa piła szablasta, poręczna, lekka (1,0 kg) i wygodna w obsłudze. Nie ma żadnych zbędnych przycisków czy regulacji. Praca nią sprowadza się do poprawnego zamocowania brzeszczotu i cięcia. Narzędzie jest także bardzo bezpieczne dla operatora. Okładziny soft grip uniemożliwiają wyślizgnięcie się urządzenia z dłoni użytkownika, jak też ograniczają przenoszenie na nie wibracji.

 

Redakcyjne testy kompaktowej piły szablastej YATO YT-82904 rozpoczęliśmy od przecięcia rurki miedzianej o średnicy 22 mm i grubości ścianki 1 mm. Zadanie to wykonaliśmy w 11,96 s. Następnie przecinaliśmy rurkę PCV o średnicy 26,7 mm i grubości ścianki 2,37 mm. Zrobiliśmy to błyskawicznie w 2,54 s. Trzecie zadanie testowe polegało na przecięciu płyty OSB o długości 21 cm i grubości 0,88 cm. Operacja ta zajęła nam 8,7 s. Zachęceni tak dobrymi rezultatami cięcia pod względem jego efektywności postanowiliśmy przeciąć masywną deskę sosnową (przekrój cięcia – 22,5 x 2,5 cm). I z tym zadaniem kompaktowa piła szablasta YATO YT-82904 poradziła sobie bardzo sprawnie w 38,16 s.

Reasumując, YATO YT-82904 umożliwia bardzo sprawne i wygodne przecinanie niewielkich elementów metalowych, drewnianych i wykonanych z tworzyw sztucznych. Można nią operować w ciasnych zakamarkach, gdzie dostęp ręczną piłą czy szablastą klasy 18 V lub przewodową jest niemożliwy lub utrudniony. Naszym zdaniem, pożytek z testowanego sprzętu może czerpać szeroka rzesza fachowców: od stolarzy po montażystów.

pins


Dane techniczne akumulatorowej piły szablastej YATO YT-82904

Napięcie zasilania 12 V
Częstotliwość suwów 0-3000/min
Skok brzeszczotu 12,7 mm
Głębokość cięcia w drewnie/tworzywach/stali 65/50/8 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemność Li-Ion/12 V/2.0 Ah
Waga 1,0kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar