Test klucza udarowego Milwaukee M18 CHIWF34

Klucz udarowy Milwaukee M18 CHIWF34 generuje moment o wartości 1016 Nm. Jest to więc elektronarzędzie, które udowadnia, że z technologii zasilania akumulatorowego można wykrzesać bardzo dużą moc i siłę.

W kluczu Milwaukee M18 CHIWF34 zastosowano bardzo nowoczesną jednostkę napędową. Jest to bezszczotkowy silnik z grupy POWERSTATE. Steruje nim cyfrowy falownik, dzięki czemu możemy bardzo dokładnie regulować prędkość obrotową silnika i moment obrotowy. Silnik bezszczotkowy bardzo efektywnie w porównaniu do jednostek komutatorowych wykorzystuje prąd zmagazynowany w baterii. Brak iskrzenia między komutatorem i szczotkami, wynikający z wyeliminowania tych elementów, zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Ponadto silnik bezszczotkowy POWERSTATE jest praktycznie bezobsługowy. Eliminacja szczotek z

jednostki napędowej oznacza też redukcję prawie do zera wizyt maszyny w serwisie.

 

 

Sterowanie elektroniczne szybkością pracy w kluczu udarowym Milwaukee M18 CHIWF34 jest płynne i odbywa się za pomocą włącznika spustowego. Zastosowano w nim dwa elektroniczne biegi. Na każdym klucz osiąga inne prędkości obrotowe (I bieg – 0-1200/min; II – 0-1700/min), częstotliwości udarów (I – 0-1700/min; II – 0-2300/min) i momenty obrotowe (I – 508 Nm, II – 1016 Nm). W połączeniu z płynnie regulowaną szybkością pracy dwa elektroniczne biegi pozwalają optymalnie dopasować klucz do rodzaju mocowanego wkrętu lub realizowanego połączenia maszynowego. Technologię tę nazwano Milwaukee Red Link Plus.

 

 

Jak wiadomo, duży i bardzo mocny klucz ma ogromne zapotrzebowanie na energię. Dlatego Milwaukee zastosowało w nim nowoczesny i wydajny akumulator litowo-jonowy o napięciu 18 V i pojemności 4 Ah. Przypomnijmy, ogniwa Milwaukee REDLITHIUM są nie tylko bardzo wydajne, ale także bardzo trwałe. Wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności i można je doładowywać w dowolnym momencie. Inteligentna elektronika Milwaukee REDLINK PLUS chroni baterie przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Na obudowie akumulatora znajduje się diodowy wskaźnik stanu naładowania, który ułatwia oszacowanie pozostałego czasu pracy baterii i momentu jej ponownego ładowania. Konstruując klucz, inżynierowie z Milwaukee nie zapomnieli o diodzie LED umieszczonej nad włącznikiem głównym. Doświetla ona miejsce wkręcania i umożliwia pracę w miejscach źle oświetlonych. Dioda zapala się automatycznie w chwili wciśnięcia spustowego włącznika zasilania.

W kluczu zastosowano planetarną przekładnię 1-biegową oraz potężny kowadełkowy mechanizm udarowy. Jego wielkość świadczy o sile klucza. Takie rozmiary są konsekwencją dużej masy bijaka. Gdyby miał małą wagę i rozmiary, klucz nie generowałaby tak dużych momentów obrotowych. Np. klucze, które generują maksymalny moment o wartości ok. 280 Nm, ważą ok. 1,8 kg. Testowany przez nas klucz wraz akumulatorem Li-Ion 18 V o pojemności 4 Ah, wytwarzający moment prawie 4 razy większy, waży 3,3 kg. Zatem nie jest on nawet 2 razy cięższy od klucza prawie 4 razy słabszego o takim samym zasilaniu 18 V. Ten wynik świadczy o kunszcie inżynierów z Milwaukee.

 

 

Możliwości wkręcania klucza udarowego Milwaukee M18 CHIWF34 są nie bardzo duże, lecz wielkie. Na najmocniejszym przełożeniu dysponuje on wspomnianym momentem obrotowym 1016 Nm, co w połączeniu z częstotliwością udarów 2300 min-1 daje te wielkie możliwości pracy. Modelem tym bez problemu zrealizujemy połączenia maszynowe do M24.

W praktycznych testach redakcyjnych sprawdziliśmy, jak działa tak duża moc. Dlatego klucz Milwaukee testowaliśmy na 2. elektronicznym biegu. W pierwszej próbie wywierciliśmy nim w sosnowej belce za pomocą koronowego wycinaka 1-ostrzowego Milwaukee otwór przelotowy o średnicy 65 mm i długości 150 mm. Trwało to 55,96 s. I nie był tu najważniejszy czas, który w przypadku tak dużego otworu w naszej ocenie okazał się dość krótki, ale styl, w jakim wierciliśmy – zrobiliśmy to miarowo, bez zająknięcia i bardzo konsekwentnie. Warto nadmienić, że wykonaliśmy to zadanie, trzymając klucz tylko jedną dłonią. To jest niewątpliwa zaleta tych narzędzi, że duże siły pozwalają aplikować jedną ręką. W drugiej próbie osadziliśmy w takim samym materiale potężny śrubo-wkręt o wymiarach 11 x 300 mm (niepełny gwint).

Zadanie to wykonaliśmy w 29,89 s, a więc bardzo efektywnie i najszybciej w dotychczasowej prawie ośmioletniej pracy testowego warsztatu redakcyjnego. Zatem panowie i panie, czapki z głów przed kluczem Milwaukee M18 CHIWF34.

Dane techniczne klucza udarowego Milwaukee M18 CHIWF34

Obroty na I/II biegu1200/1700 min-1
Częstotliwość udarów na I/II biegu1700/2300 min-1
Maksymalny moment obrotowy na I/II biegu508/1016 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychM24
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/4,0 Ah
Waga3,3kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments