TEST KLUCZA UDAROWEGO HIKOKI WR 18DBDL2

Akumulatorowy klucz udarowy HiKOKI WR 18DBDL2 to elektronarzędzie z najwyższej półki jakościowej przeznaczone dla najbardziej wymagających profesjonalistów. Jego znakiem rozpoznawczym jest najwyższy poziom zaawansowania technicznego i wykonania oraz bardzo duża wszechstronność.

 

Akumulatorowy klucz udarowy HiKOKI WR 18DBDL2 wyposażono w bardzo nowoczesny napęd. Jego serce stanowi bezszczotkowy silnik typu BLDC (ang. BrushLess Direct-Current Motor) działający na zasadzie wirującego pola magnetycznego. System elektroniczny sterujący jego pracą daje znacznie większe możliwości modyfikowania jej parametrów niż to ma miejsce w przypadku klasycznych silników komutatorowych na prąd stały. Obroty w bezszczotkowcach reguluje się bowiem przez zmianę częstotliwości wirowania pola, zaś moment obrotowy – ustawiając odpowiednio napięcie

i/lub natężenie. Dzięki niezależnej regulacji prędkości obrotowej i momentu np. na niskich obrotach możemy uzyskać maksymalny moment obrotowy. To zaś pozwala na optymalną parametryzację pracy maszyn. Tę istotną cechę silników bezszczotkowych postanowili wykorzystać inżynierowie z HiKOKI i zaprogramowali optymalnie sparametryzowane elektroniczne tryby pracy. I tak w kluczu udarowym HiKOKI WR 18DBDL2 mamy: tryb niski (0–1000 obr./min), średni (0–2000 obr./min), wysoki (0–2700 obr./min, 3600 udarów/min i maksymalny moment 305 Nm) oraz pojedynczy (0–2700 obr./min).

 

Tryby niski i średni służą do wykonywania lżejszych zadań, zaś wysoki – do bardzo trudnych operacji. Tryb pojedynczy przeznaczono do delikatnej pracy, podczas której wymagane są wysokie obroty i krótka aplikacja udarów, np. w przypadku mocowania dekarskich wkrętów samowiercących czy niewielkich śrub do M6.
Elektroniczne tryby pracy w testowanym kluczu udarowym ustawia się wygodnym przyciskiem na panelu sterowania znajdującym na lewym boku mocowania akumulatora. Obok przycisku mamy 4-diodowy wskaźnik informujący o wybranym ustawieniu. W ramach każdego z trybów możemy też płynnie sterować szybkością pracy, poczynając od wartości zerowej. Służy do tego włącznik spustowy. Wszystkie tryby pracy działają na prawych i lewych obrotach. Kierunek obracania się wrzeciona wybiera się przełącznikiem słupkowym. Jak łatwo zauważyć, elektroniczne tryby zwiększają znacznie pola zastosowań oraz dokładność pracy klucza HiKOKI WR 18DBDL2. Nie jest to więc urządzenie przeznaczone wyłącznie do trudnych prac montażowych, wykonamy nim bowiem też lżejsze, a nawet delikatne operacje, bez obawy o zerwanie śruby czy wkrętu, uszkodzenie ich gniazd napędowych lub materiału obrabianego.

Ale na tym nie koniec pożytków z silnika bezszczotkowego zastosowanego w testowanym kluczu udarowym HiKOKI. Kolejną ważną cechą tej jednostki napędowej jest stabilizacja parametrów pracy pod zmieniającym się obciążeniem, zwiększająca efektywność i dokładność działania omawianego elektronarzędzia. Silnik bezszczotkowy ma też niewielkie gabaryty, co pozytywnie wpłynęło na wymiary testowanej maszyny. Urządzenie jest kompaktowe, lekkie i dlatego bardzo poręczne. Wygodę pracy dodatkowo zwiększają miękkie okładziny znajdujące się w miejscach styku dłoni z obudową klucza.
Silniki bezszczotkowe HiKOKI cechuje wysoka sprawność wynosząca 80% i dlatego mają one niewielki apetyt na energię. Dzięki temu podczas jednego cyklu pracy akumulatora testowanym elektronarzędziem wykonamy o ok. 30% więcej operacji montażowych niż kluczami z silnikami komutatorowymi. Ponadto silniki bezszczotkowe są co najmniej o 100% trwalsze od komutatorowych, a ponieważ nie mają szczotek, nie wymagają wizyt w serwisie. Ich eksploatacja jest więc znacznie tańsza niż silników komutatorowych.
W kluczu udarowym HiKOKI WR 18DBDL2 silnik bezszczotkowy współpracuje z klasycznym kowadełkowym mechanizmem udarowym z podwójnym kowadełkiem (twin hammer).
W testowanym elektronarzędziu uchwyt narzędziowy stanowi zabierak kwadratowy 1/2”. Aby zamontować w omawianym kluczu osprzęt, należy go nałożyć na zabierak. Akcesorium można dodatkowo zablokować stalowym kołkiem, jeśli jest to wymagane.

Z ciekawszych rozwiązań podnoszących wygodę pracy mamy w testowanym urządzeniu diodę oświetlającą miejsce montażu/demontażu. Zapala się ona w momencie wciśnięcia włącznika spustowego klucza i wyłącza kilkadziesiąt sekund po jego zwolnieniu. Można ją też włączyć na stałe i wykorzystać testowaną maszynę do

oświetlania miejsca pracy. Jeśli nie potrzebujemy oświetlać miejsc obróbki, diodę LED możemy wyłączyć i tym samym oszczędzać energię akumulatora. Opcje jej pracy ustawia się przełącznikiem. O wybranym ustawieniu informuje zielonym światłem 2-diodowy wskaźnik. Służy on także do pokazywania stanu naładowania akumulatora. W tym celu należy wcisnąć przycisk z ikoną baterii, zaś świecące na czerwono dwie diody pokażą, ile energii mamy jeszcze do dyspozycji. 2-diodowy wskaźnik i przyciski służące do ustawienia opcji pracy diody oraz do wyświetlania informacji o stanie naładowania akumulatora znajdują się na górnej części jego mocowania.

Testowane elektronarzędzie może być zasilane efektywnymi energetycznie systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi HiKOKI o napięciu 18 V i pojemnościach 1,5, 2,0, 2,5, 3,0, 4,0, 5,0 lub 6,0 Ah, jak również 2-napięciowymi Multi-Volt 36|18 V/2.5|4.0 Ah lub 36|18 V/4.0|8.0 Ah. Akumulatory obu systemów zasilania wyposażone są w rozbudowaną elektronikę współpracującą z układem elektronicznym elektronarzędzi i chroniącą ogniwa Li-Ion przed przeciążeniem, nadmierną temperaturą i głębokim rozładowaniem.
Obudowa testowanego elektronarzędzia jest wytrzymała, lekka i poręczna. Wykonano ją ze wzmocnionego tworzywa sztucznego, przy czym jej część osłaniająca kowadełkowy mechanizm udarowy jest aluminiowa. Obudowa spełnia normę IP56 pyło- i wodoszczelności, co oznacza, że zapewnia ochronę przed pyłem
o wielkości mniejszej niż 1 mm oraz przed silną strugą wody (100 l/min) laną na urządzenie z dowolnej strony. Testowane urządzenie
HiKOKI przeszło pomyślnie testy w komorze, gdzie było napylane przez 8 godz. talkiem o drobinach mniejszych niż 75 µm i z natężeniem 2 kg/m3, jak też 3-minutowe próby polewania strumieniem wody o sile 100 l/min z dyszy 12,5 mm znajdującej się w odległości 1 m.

Podczas redakcyjnych testów klucz udarowy HiKOKI WR 18DBDL2 zasilaliśmy akumulatorem Multi-Volt 18-36 V/5.0-2.5 Ah. Rozpoczęliśmy je od prób wykonanych z użyciem trybu pojedynczego. Mocowaliśmy wkrętem samowiercącym 5 x 25 mm stalową blachę o grubości 1,5 mm do budowlanej sklejki liściastej. Operacja trwała 3,76 s i podczas niej zaaplikowaliśmy cztery serie krótkich udarów. Dzięki temu mogliśmy pewnie, a jednocześnie delikatnie i precyzyjnie zamocować blachę, unikając jej uszkodzeń. Następnie, korzystając z trybu niskiego, w belce sosnowej zamocowaliśmy dokładnie, czyli z równo z powierzchnią, wkręt 6 x 200 mm w czasie 20,67 s. W trzeciej próbie wykonanej z użyciem trybu średniego zamocowaliśmy w belce sosnowej śrubę do drewna 10 x 130 mm. Zadanie to wykonaliśmy w 9,84 s. W czwartym teście demontowaliśmy śrubę M12 dokręconą z momentem 320 Nm. Zadanie wykonaliśmy w 0,88 s, przy czym faza udarowa, w której śruba została obrócona, trwała 0,21 s. W piątym, ostatnim teście wykonaliśmy bardzo trudne zadanie montażu śruby ciesielskiej 10 x 300 mm w belkę sosnową. Ta trudna i wymagająca energetycznie operacja trwała 47,38 s.
Redakcyjne testy pokazały bardzo dużą wszechstronność klucza udarowego HiKOKI WR 18DBDL2. Możemy nim bowiem z powodzeniem wykonywać zarówno delikatne operacje montażowe, jak i te wymagające użycia dużej siły. Dlatego jego istotną zaletą jest bardzo duży zakres

zastosowań, wysoka dokładność pracy i pełna kontrola operatora nad procesem montażu. Do tego dostajemy wykonanie i trwałość rodem z klasy premium.

 

pins

 

Dane techniczne klucza udarowego HiKOKI WR 18DBDL2

Maks. moment obrotowy (Nm)305
Śruba (mm)M10-M20
Śruba o wysokiej wytrzymałości (mm)M10-M16
Wkręt maszynowy (mm)b.d.
Prędkość obrotowa (l/min)0-2700
Liczba udarów (l/min)0-3600
Napięcie (V)/pojemność akumulatora Li-Ion (Ah)18/1.5, 2.0, .30, 4.0, 5.0 lub 6.0
Napięcie (V)/pojemność akumulatora Li-Ion Mult-Volt (Ah)36|18/2,5|4.0 lub 4.0|8.0
Długość całkowita (mm)145
Waga (kg)1,8
Uchwyt narzędziowy (mm/cale)zabierak kwadratowy12,7/1/2”

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments