TEST KLUCZA UDAROWEGO GRAPHITE 58G018 ENERGY+

Klucz udarowy GRAPHITE 58G018 ENERGY+ to urządzenie akumulatorowe generujące moment obrotowy wynoszący 180 Nm. Elektronarzędziem możemy montować i demontować śruby oraz wkręty i wykonywać prace serwisowe w warsztatach mechanicznych. Klucz doskonale sprawdzi się też podczas montażu instalacji, konstrukcji drewnianych itd.

W akumulatorowym kluczu udarowym 58G018 marka GRAPHITE zastosowała silnik 2-polowy zasilany prądem stałym o napięciu 18 V i układ elektroniczny służący do sterowania jego obrotami, a w konsekwencji do regulacji częstotliwości udarów stycznych oraz wielkości momentu obrotowego. Do płynnej regulacji tych parametrów służy włącznik spustowy. Narzędzie generuje obroty wynoszące 0–2200/min i maksymalny moment obrotowy 180 Nm. Jest on osiągany w chwili

wytworzenia udarów o maksymalnej częstotliwości.

 

W testowanym kluczu GRAPHITE 58G018 ENERGY+ zastosowano kowadełkowy mechanizm udarowy i szybki hamulec wrzeciona, który zatrzymuje je natychmiast po wyłączeniu zasilania. Kierunek obrotów i udarów zmienia się przełącznikiem słupkowym znajdującym nad spustowym włącznikiem głównym. Klucz z takimi parametrami bez problemów poradzi sobie z obsługą połączeń gwintowanych do M12. Do montażu nasadek udarowych zastosowano w nim kwadratowy zabierak 1/2” z blokadą pierścieniową.
Testowane narzędzie zasilane jest 18-woltowymi akumulatorami Li-Ion z systemu ENERGY+ o pojemnościach: 2.0 lub 4.0 Ah. Jak już wiele razy informowaliśmy, akumulatory Li-Ion systemu ENERGY+ służą do zasilania elektronarzędzi akumulatorowych marki GRAPHITE i zabezpieczone są elektronicznie przed przegrzaniem (przeciążeniem) oraz nadmiernym rozładowaniem, jak też przed tzw. przeładowaniem. Wyposażono je też w praktyczny wskaźnik poziomu naładowania.

 

Części chwytne obudowy klucza udarowego GRAPHITE 58G018 ENERGY+ pokryto przyjemnym w dotyku miękkim materiałem soft grip pochłaniającym wibracje. Klucz ma także kompaktowe wymiary (dł. x wys. – 185 x 225 mm) i perfekcyjne wyważenie. Jego waga jest też niska i wynosi 1,8 kg. Narzędziem można więc łatwo operować. Pracę nim w zaciemnionych przestrzeniach uławia dioda LED, skutecznie oświetlająca miejsce wkręcania/wykręcania śrub. Nadmieniamy, że w dolnej części rękojeści zamocowany jest hak do zawieszania narzędzia.
W pierwszym teście sprawdziliśmy, w jakim czasie klucz udarowy GRAPHITE 58G018 ENERGY+ zdemontuje gwintowe połączenie metryczne zrealizowane z siłą ok. 170 Nm. Odblokowanie śruby, podczas którego działał udarowy mechanizm kowadełkowy, trwało 0,78 s, zaś całkowity czas operacji demontażowej wyniósł 1,85 s. W drugiej próbie postawiliśmy kluczowi GRAPHITE 58G018 ENERGY+ ekstremalne zadanie zamocowania w belce sosnowej dużej śruby ciesielskiej 10 x 300 mm. Urządzenie poradziło sobie z nim w czasie 49,51 s, co – naszym zdaniem – stanowi mocne potwierdzenie jego dużych możliwości roboczych.

 

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że klasycznie skonstruowanym akumulatorowym kluczem udarowym GRAPHITE 58G018 ENERGY+ wykonamy efektywnie i wygodnie prace serwisowe w warsztatach mechanicznych, jak też montażowe na placach budowy czy przy różnego rodzaju instalacjach.
pins

 

Dane techniczne klucza udarowego GRAPHITE 58G018 ENERGY+

Napięcie zasilania

18 V

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

2200 min-1

Maksymalny moment obrotowy

180 Nm

Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych

do M12

Uchwyt narzędziowy

zabierak kwadratowy 1/2”

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/2.0 lub 4.0 Ah

Waga

1,8kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments