Test klucza udarowego FEIN ASCD 18 W2

Niedawno mieliśmy okazję przetestować klucz udarowy FEIN ASCD 18 W2. Należy do urządzeń klasy premium, a więc ma nie tylko optymalne parametry pracy, ale odznacza się także ponadprzeciętną żywotnością.

W testowanym kluczu FEIN ASCD 18 W2 mamy nowoczesny 4-biegunowy silnik prądu stałego, którego praca wspomagana jest elektroniką sterującą obrotami oraz udarami i zabezpieczającą urządzenie przed przeciążeniem. Prędkość pracy reguluje się spustowym włącznikiem głównym. Jednostka napędowa współpracuje 1-biegową przekładnią (obroty – 0-2200/min) i kowadełkowym mechanizmem udarowym (częstotliwość udarów – 0-3200/min), który umożliwia wytworzenie potężnego obrotowego momentu impulsowego o wartości 250 Nm. Dzięki czemu urządzenie bezproblemowo radzi sobie nawet z wkrętami o średnicy

10 mm (wkręcanie miękkie) lub śrubami do M16 (wkręcanie twarde).

 

 

 

Klucz wyposażono w diodę oświetlającą miejsce wkręcania. Zapala się ona automatycznie po naciśnięciu włącznika spustowego i gaśnie natychmiast po przerwaniu pracy. Elektronarzędzie zasilane jest  nowoczesnymi akumulatorami Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah. Możemy więc spodziewać się naprawdę dużej wydajności pracy, siły i zapasu energii na długi okres. Cały system zasilania, czyli akumulatory i ładowarki, został wykonany w technologii Safety Cell. Zabezpiecza ona ogniwa przed uszkodzeniami w wyniku przeciążenia, przeładowania czy nadmiernego rozładowania. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest także umieszczony na baterii wskaźnik naładowania. Cztery diody pokazują ilość energii w akumulatorze i informują użytkownika, czy przed rozpoczęciem pracy należy go naładować.

 

 

 

Jak wiadomo, klucz akumulatorowy jest pełnowartościowy, czyli wykorzystuje wszystkie swoje możliwości, gdy na jego uchwyt (kwadratowy zabierak 1/2”) założymy specjalne nasadki udarowe. Tylko tak skonfigurowane elektronarzędzie może efektywnie przenosić dużą moc na śrubę czy wkręt, bez powodowania deformacji wewnętrznego profilu nasadki.

 

 

 

Testowany klucz FEIN ASCD 18 W2, jak przystało na markę premium, jest ergonomiczny, łatwy w operowaniu oraz obsłudze (części chwytne obudowy pokryto miękkim materiałem antypoślizgowym) i bardzo solidnie wykonany. Jego wszystkie części mechaniczne są stalowe, a mechanizmy – przekładnia planetarna i udar kowadełkowy – znajdują się obudowie metalowej. Korpus narzędzia wykonano z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknami szklanymi. Taka konstrukcja zapewnia urządzeniu wysoką trwałość i odporność nawet na bardzo brutalne traktowanie.
W praktycznych testach redakcyjnych chcieliśmy się przekonać, jaka w rzeczywistości jest moc FEINa. W pierwszej w sosnowej belce próbie wywierciliśmy koronowym wycinakiem 1-ostrzowym 57 mm otwór o głębokości 75 mm. Trwało to 50 s. Nie chodzi tutaj o czas, ale o fakt, że wierciliśmy bezwysiłkowo tylko jedną ręką, co jest niemożliwe ani przy użyciu wiertarko-wkrętarki bezprzewodowej, ani wiertarki sieciowej. Udarowy mechanizm kowadełkowy FEINa działał bez zarzutu, aplikując uderzenia konsekwentnie bez żadnego zwolnienia. W drugiej próbie zamocowaliśmy w tym samym materiale wkręt o wymiarach 10 x 120 mm. Wykonanie zadania zajęło FEINowi 16 s. Ostatnia próba polegała na zrywaniu śruby o średnicy 8 mm. FEIN ASCD 18 W2 wykonał to zadanie ekspresowo w 2,5 s, za każdym uderzeniem konsekwentnie skręcając stalową śrubę aż do momentu jej urwania.
Reasumując, FEIN ASCD 18 W2 18 to nie tylko bardzo solidnie wykonana maszyna, ale także dość wszechstronne elektronarzędzie, którym możemy aplikować szybko, pewnie oraz bezpiecznie duże momenty obrotowe. Oznacza to, że testowany klucz sprosta najtrudniejszym zadaniom podczas różnego rodzaju prac montażowych.

 

Autor: pins

Dane techniczne klucza udarowego FEIN ASCD 18 W2

Obroty 0-2200/min
Częstotliwość udarów 0-3200/min
Maks. moment obrotowy 250 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych do M16
Zakres obsługiwanych wkrętów do 10 mm
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/4,0 Ah
Waga 1,8 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar