TEST KLUCZA UDAROWEGO EGATECH EIW-1050

Elektryczny klucz udarowy EGATECH EIW-1050 to narzędzie przeznaczone głównie dla warsztatów samochodowych, mechanicznych i ślusarskich. Służący do wykonywania twardych połączeń maszynowych. Sprawdziliśmy jego siłę w redakcyjnym warsztacie.

 

Warsztaty mechaniczne wykorzystują przeważnie pneumatyczne klucze udarowe. Głównie dlatego, że są to narzędzia mało awaryjne, ale dość kosztowne w zakupie i eksploatacji. Gdy jednak zdarzy się awaria sieci powietrznej lub kompresora, chętnie sięgają po modele elektryczne. Niewątpliwą zaletą elektrycznego klucza udarowego w stosunku do jego pneumatycznego odpowiednika jest możliwość używania go w terenie. Łatwo go podłączyć do sieci elektrycznej za pomocą choćby przedłużacza i nie trzeba za sobą ciągnąć niewygodnych węży ciśnieniowych oraz ciężkiego

kompresora.

 

Do redakcyjnych testów trafił właśnie sieciowy klucz udarowy EGATECH EIW-1050. Testowane elektronarzędzie wyposażone zostało w silnik o mocy 1050 W. Zastosowano w nim kowadełkowy mechanizm udarowy. Narzędzie dysponuje maksymalnymi obrotami 2200/min. Najważniejszym jednak parametrem jest moment obrotowy – w przypadku testowanego klucza mamy 350 Nm podczas pracy w prawo i 500 Nm w lewo. Klucz doskonale nadaje się więc do odkręcania zapieczonych śrub, gdyż dysponuje znacznie większym momentem obrotowym podczas lewych obrotów. Możliwości EGATECHa EIW-1050 to obsługiwanie połączeń gwintowych w zakresie M8-M24.

EGATECH_EIW-1050-1

Klucz naszpikowany jest elektroniką – możemy ustawić w nim moment obrotowy – podczas pracy w prawo w zakresie 150–350 Nm. Służy do tego monochromatyczny wyświetlacz ciepłokrystaliczny znajdujący się w tyle urządzenia, co czyni go doskonale widocznym dla operatora, i przyciski „+” i „-”, którymi zwiększamy lub zmniejszamy wartość momentu. Elektronika wykrywa też wartość aplikowanego momentu i po jego osiągnięciu wyłącza klucz. Dzięki temu użytkownik wie, że połączenie zostało wykonane z wymaganą siłą i nie zostało przeciążone przez zbyt długą aplikację momentu obrotowego.

EGATECH_EIW-1050-2

Żeby móc efektywnie transmitować duże momenty obrotowe rzędu 350–500 Nm, w testowanym kluczu udarowym zastosowano klasyczny zabierak kwadratowy 1/2”. Do współpracy z nim należy stosować specjalne nasadki typu udarowego.
Elektronarzędzie wyposażono w dwukierunkowy włącznik spustowy. Wciskając go do góry lub do dołu, wybieramy automatycznie kierunek obracania się wrzeciona. Dzięki temu uproszczono obsługę klucza, ale przede wszystkim sprawiono, że operator może bez użycia drugiej dłoni zmieniać kierunek obrotów.

 

W pierwszej testowej próbie sprawdzaliśmy, w jakim czasie EGATECH EIW-1050 ukręci stalową śrubę o średnicy 10 mm. Jest to nasz standardowy test pokazujący, że klucz dysponuje faktycznie dużą siłą i może być stosowany w trudnych zadaniach. EGATECHowi na pokonanie 10-milimetrowej śruby starczyło 1,07 s. W drugiej próbie postawiliśmy kluczowi EGATECH EIW-1050 trudne zadanie montażu wkrętu 11 x 100 mm w twardą belkę sosnową. Urządzenie wykonało tę operację czasie 2,98 s, co pokazało, że klucz oferuje nam wysoką wydajność.

EGATECH_EIW-1050-3

Przeprowadzone próby wykazały, że narzędzie może być stosowane do różnego typu trudnych prac montażowych. Nie zawiedzie użytkownika brakiem siły, a przy tym zapewni mu dużą wydajność pracy. Dzięki elektronice sterującej można je też stosować do bardziej delikatnych zadań. Zaś funkcja wyłączenia klucza po osiągnięciu zadanego momentu przydaje się szczególnie do wykonywania połączeń twardych, gdyż nie zawsze operatorzy aplikują moment przez odpowiedni czas, który zwykle wynosi 5 s.

pins

Dane techniczne klucza udarowego EGATECH EIW-1050

Moc 1050 W
Obroty na biegu jałowym 2200/min
Maks. moment obrotowy w prawo/lewo 150-350/500 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych M8-M24
Waga 3,5 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar