TEST KLUCZA UDAROWEGO DEDRA DED7973

Przewodowy klucz udarowy Dedra DED7973 to elektronarzędzie dysponujące dużym momentem obrotowym i wysokimi obrotami. Przeznaczone jest dla warsztatów mechanicznych, głównie do odkręcania kół w samochodach i ich serwisu.

Niewątpliwą zaletą elektrycznego klucza pneumatycznego jest możność używania go w miejscach bez dostępu do instalacji sprężonego powietrza. Trudno bowiem np. wyobrazić sobie montera rusztowań ciągnącego za sobą kompresor. Dużo łatwiej jest pracować kluczem podłączonym do zasilania kablem elektrycznym niż grubym wężem od sprężarki. Na redakcyjne testy trafił właśnie przewodowy klucz udarowy Dedra DED7973. Testowane elektronarzędzie wyposażone zostało w jednofazowy komutatorowy silnik o mocy nominalnej 950 W. Współpracuje on z 1-biegową przekładnią i kowadełkowym

mechanizmem udarowym. Narzędzie dysponuje maksymalnymi obrotami 2300/min i generuje moment obrotowy o wartości 450 Nm. Zakres pracy udarowego klucza Dedra DED7973 to montaż/demontaż połączeń gwintowych o zakresie M10–M24.

 

 

Klucz udarowy Dedra DED7973 jest solidnie wykonany – zastosowano w nim mocną metalową obudowę mechanizmów. Jego rękojeść pokryto miękką antywibracyjną wykładziną. W testowanym kluczu udarowym funkcję uchwytu narzędziowego pełni zabierak kwadratowy 1/2”, który pozwala na aplikację dużych momentów obrotowych (450 Nm) i jest wytrzymały na związane z tym wysokie obciążenia mechaniczne. Montuje się na nim beznarzędziowo nasadki udarowe i adaptery pośredniczące przeznaczone specjalnie do stosowania w kluczach udarowych. Klucz Dedra DED7973 wyposażony jest tylko w jeden włącznik służący do jego uruchamiania. Nie jest to jednak klasyczny włącznik spustowy, ale jego specjalna wersja dwukierunkowa. Wciskając go do góry lub do dołu, wybieramy automatycznie kierunek obracania się wrzeciona. Dzięki temu uproszczono obsługę klucza, ale przede wszystkim sprawiono, że operator może wygodnie jedną dłonią zmieniać kierunek obrotów.

 

 

Testy praktyczne klucza udarowego Dedra DED7973 rozpoczęliśmy od próby montażu w belce sosnowej wkrętu o średnicy 11 mm i długości 300 mm. Maszyna wykonała to trudne zadanie w 34,85 s, a więc bardzo szybko i sprawnie. Następnie sprawdziliśmy, jak Dedra DED7973 poradzi sobie z demontażem śruby M14 zamontowanej z siłą ok. 400 Nm. Jak wiadomo, demontaż wymaga użycia momentu większego o ok. 10% i w naszym przypadku faktycznie pokazuje możliwości wykonywania połączeń gwintowych twardych przez testowany klucz udarowy. Zadanie to Dedra DED7973 wykonała w 0,34 s.
Przeprowadzone próby pokazały, że narzędzie może być stosowane do różnego typu trudnych prac montażowych. Jest wygodne w użyciu i zapewnia dużą wydajność pracy.

 

Dane techniczne klucza udarowego Dedra DED7973

Moc950 W
Obroty na biegu jałowym2300/min
Maks. moment obrotowy450 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychM10-M24
Waga2,95kg
pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments