Test klucza udarowego Bosch GDS 18 V-EC 250 Professional

Klucz udarowy Bosch GDS 18 V-EC 250 Professional to urządzenie akumulatorowe generujące duży moment obrotowy wynoszący 250 Nm. Co wartość ta oznacza
dla montażysty, przekonaliśmy się w redakcyjnym warsztacie.

W kluczu GDS 18 V-EC 250 Professional Bosch zastosował silnik bezszczotkowy EC. Przypomnijmy, że ma on 2-krotnie dłuższą żywotność (m.in. dzięki większej odporności na kurz i wibracje) oraz o 30% wyższą wydajność na 1 cyklu pracy akumulatora dzięki zredukowanym stratom energii (głównie przez eliminację iskrzenia na styku komutatora i szczotek). Do tego dochodzi jeszcze o wiele bardziej korzystna relacja mocy do masy jednostki napędowej w porównaniu do silników komutatorowych na prąd stały,

jak też bezobsługowość wynikająca z braku szczotek (nie musimy ich wymieniać).
Jak już nie raz informowaliśmy, silnik bezszczotkowy EC umożliwia też bardziej dokładne od jednostek komutatorowych sterowanie parametrami swojej pracy (w tym celu stosuje się miniaturowy falownik elektroniczny). W przypadku klucza udarowego Bosch GDS 18 V-EC 250 Professional elektronika umożliwia sterowanie szybkością pracy oraz wielkością momentu obrotowego (do tego służy włącznik spustowy). Narzędzie generuje obroty 0-2400/min i udary 0-3500/min. Maksymalny moment 250 Nm osiągany jest w momencie wytworzenia udarów o częstotliwości zbliżonej do maksymalnej.
W boschowskim kluczu zastosowano kowadełkowy mechanizm udarowy i elektryczny hamulec, który zatrzymuje wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Kierunek obrotów i udarów zmienia się przełącznikiem słupkowym w rękojeści. Klucz z takimi parametrami bez problemów radzi sobie z obsługą połączeń gwintowanych do M16. Specjalne nasadki udarowe mocuje się kwadratowym zabieraku 1/2” wyposażonym w blokadę kulkową.

Testowane narzędzie może być zasilane 18-woltowymi boschowskimi akumulatorami Li-Ion o pojemnościach: 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 i 6.0 Ah. W podstawowej konfiguracji oferowane jest z akumulatorem Li-Ion 18 V/4,0 Ah i z taką właśnie baterią trafił do redakcyjnego warsztatu. Przypominamy, że boschowskie baterie Li-Ion, oprócz najmniejszej o pojemności 1,5 Ah, mają obudowę COOLPACK efektywnie obniżającą temperaturę ogniw i poprawiającą parametry prądowe (wydajność), a także wydłużającą ich żywotność. Urządzenie wyposażone jest elektroniczne zabezpieczenie antyprzeciążeniowe i system ECP (Electronic Cell Protection), który chroni ogniwa przed nadmiernym obciążeniem w czasie pracy, zbytnim rozładowaniem i przeładowaniem.

Większość powierzchni obudowy GDS 18 V-EC 250 Professional pokryto przyjemnym w dotyku miękkim materiałem Soft grip pochłaniającym wibracje. Gumowanym materiał znalazł się też na metalowej obudowie mechanizmu udarowego. Konstruktorzy maszyny zabezpieczyli w ten sposób obrabiane materiały przed uszkodzeniami, do których może dojść podczas wkręcania.
Klucz ma także kompaktowe wymiary (długość tylko 163 mm) i perfekcyjne wyważenie. Jego waga jest też niska i z akumulatorem o pojemności 4,0 Ah wynosi 1,9 kg. Narzędziem łatwo więc operować.

Pracę w zaciemnionych przestrzeniach uławia dioda LED, skutecznie oświetlająca miejsce wkręcania/wykręcania śrub. Nadmieniamy, że do dolnej części rękojeści przymocowany jest zdejmowany hak do zawieszania narzędzia.

W pierwszym teście, podczas którego sprawdzaliśmy, w jakim czasie Bosch GDS 18 V-EC 250 Professional zerwie stalową śrubę o średnicy 8 mm, zostaliśmy zaskoczeni szybkością wykonania zadania. Maszynie wystarczyło od tego 0,15 s. Próbę tę powtarzaliśmy parę razy, nie wierząc swoim oczom i dokładnie mierząc czas na komputerze (do tego celu wykorzystaliśmy zrobiony w czasie testów film). Dlatego w drugiej próbie postawiliśmy boschowskiemu kluczowi ekstremalne zadanie wkręcenia dużego wkrętu 11 x 300 mm w belkę sosnową. Urządzenie poradziło sobie z nim w czasie 60,02 s, co – naszym zdaniem – stanowi mocne potwierdzenie jego dużych możliwości roboczych. Podczas wykonanych prób zauważyliśmy, że zastosowane okładziny Soft grip skutecznie pochłaniają wibracje, dzięki czemu nie dochodzi do zmęczenia ręki nadmiernymi drganiami.

 

 

Dane techniczne klucza udarowego Bosch GDS 18 V-EC 250 Professional

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

2400 min-1

Częstotliwość udarów na biegu jałowym3500 min-1
Maksymalny moment obrotowy250 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychdo M16
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 i 6.0 Ah
Waga1,9 kg
Autor:  pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments