TEST GWOŹDZIARKI KMR 3533

KMR 3533 to mocna gwoździarka pneumatyczna. Przeznaczono ją do montażu różnego rodzaju konstrukcji drewnianych, w tym także prefabrykowanych, dachowych, stosowanych w domach szkieletowych, jak również do wykonywania deskowań itd. Jej możliwościom roboczym przyjrzeliśmy się w redakcyjnym warsztacie.

KMR_3533-1

Gwoździarki to, obrazowo mówiąc, mechaniczne młotki służące do wbijania gwoździ lub sztyftów w różnego rodzaju materiały w celu ich połączenia. Są wśród nich narzędzia z napędem pneumatycznym, takie jak testowana gwoździarka KMR 3533 przeznaczona do łączenia elementów drewnianych. Narzędzie wyposażono w napęd pneumatyczny z

udarem wzdłużnym. Inaczej mówiąc, jest to zasilany sprężonym powietrzem roboczy układ tłok – cylinder, często nazywany szybkim napędem tłokowym. Energia potencjalna sprężonego powietrza zostaje w nim zamieniona w energię kinetyczną tłoka z bijakiem uderzającym bezpośrednio w gwóźdź, co powoduje jego wbicie w łączone materiały.

Proces ten trwa od kilku tysięcznych do kilku setnych sekundy. Tak krótki jego czas wynika z dużej proporcji siły ciśnienia sprzężonego powietrza do masy tłoka uczestniczącego w ruchu. W KMR 3533, oprócz napędu tłokowego, zastosowano system wyzwalania stykowego, co oznacza, że przed tzw. strzałem należy odblokować gwoździarkę, co czynimy, dociskając jej roboczy nosek, który bezpośrednio służy do wbijania gwoździ, do łączonego materiału. Powoduje to nieznaczne cofnięcie noska w kierunku narzędzia i dźwigniowe odblokowanie spustu wyzwalania, po jego wciśnięciu następuje dopiero wbicie gwoździa. Zastosowane w KMR 3533 rozwiązanie wyzwalania stykowego uniemożliwia wbijanie gwoździ przez dociskanie gwoździarki noskiem do materiału przy wciśniętym spuście. Testowana gwoździarka jest więc bardzo bezpiecznym narzędziem w pracy.

 

KMR_3533-2
Do zasilania gwoździarki KMR 3533 używa się sprzężonego powietrza o ciśnieniu 6–8 bar (0,6–0,8 MPa), przy czym maksymalne ciśnienie robocze wynosi 8 barów (0,8 MPa). Podczas jednego „strzału” zużywa ona 2,9 l powietrza o ciśnieniu 6 barów (0,6 MPa). Do gwoździarki wąż sprężonego powietrza podłącza się za pośrednictwem szybkozłączek. Narzędzie wyposażono w złącze męskie 1/2” znajdujące się z tyłu rękojeści. KMRem 3533 można wbijać gwoździe o nachyleniu 34°, długości 64–100 mm i średnicy 2,8–3,4 mm. Niemiecki producent zaleca używanie gwoździ maszynowych łączonych papierowo (taśmowo), ponieważ mają dokładne i czyste wykonanie.

 

KMR_3533-4
Do aplikacji gwoździ służy magazynek zwany taśmowym. W przypadku KMR 3533 wyposażono go w zabezpieczenie przed wypadaniem gwoździ i sprężynowy popychacz. Jego zadaniem jest załadowanie kolejnego gwoździa do komory roboczej natychmiast po oddaniu „strzału”. Gwoździarka przypomina więc swoim działaniem klasyczny pistolet, w którym po oddaniu strzału następuje automatyczne przeładowanie. W jej magazynku w zależności od średnicy mieści się od 56 do 70 gwoździ.

 

KMR_3533-5
Testowana gwoździarka KMR 3533 wyposażona jest w regulację głębokości wbijania gwoździ polegającą na zmianie (korekcie) ciśnienia powietrza. Można jej więc dokonać dwojako: (1) poprzez regulację kompresora lub (2) narzędzia. W tym celu zmienia się w gwoździarce ustawienie zabezpieczenia spustu w nosku o jeden lub kilka zaczepów. Aby tego dokonać, należy odłączyć gwoździarkę od kompresora, poluzować śrubę blokującą, dobrać pozycję zabezpieczenia, a następnie mocno dokręcić tę śrubę.

 

KMR_3533-6
Gwoździarka KMR 3533 jest bardzo solidnie i estetycznie wykonana, zastosowano w niej obudowę z lekkich stopów metalowych. Jej rękojeść ergonomicznie wyprofilowano i pokryto miękką wykładziną gumową. Dzięki temu wygodnie się ją trzyma i operuje. Narzędzie bez gwoździ waży 3,6 kg.
Podczas redakcyjnych testów gwoździarki KMR 3533 zasilaliśmy ją sprzężonym powietrzem

o ciśnieniu 7 barów, używając do tego kompaktowego kompresora ALAIR 25/430 wyposażonego w dwa wyjścia i regulator ciśnienia z manometrami na każdym z nich. Wbijaliśmy gwoździe 2,8 x 64 mm i 3,2 x 100 mm w elementy z drewna sosnowego o różnej grubości: od 2,8 cm do 5 cm, dokonując ich połączenia. Wykonaliśmy 200 prób takich połączeń w czasie ok. 15 min. W czasie testów gwoździarka działała niezawodnie i w 100% pewnie. Nie odnotowaliśmy też pustych „strzałów”. Narzędzie umożliwia dokładną punktową pracę i precyzyjne ustawienie głębokości wbijania, co oznacza uzyskanie wysokiej jakości montażu. Załadowanie do niego gwoździ jest czynnością bardzo łatwą i szybką do wykonania, praktycznie nie spowalniającą prowadzonych prac.

KMR_3533-3
Reasumując redakcyjne testy, gwoździarka KMR 3533 to urządzenie w pełni profesjonalne i niezawodne oraz dokładne w pracy. Jego klasa i jakość wykonania predestynuje je do użycia w pracach wykonywanych w warunkach przemysłowych, a więc w zakładach zajmujących się wstępnym seryjnym montażem konstrukcji drewnianych lub ich elementów itd.

pins

Dane techniczne gwoździarki KMR 3533

Średnica/długość gwoździ/kąt ich mocowania do papieru

2,8-3,4/64-100 mm /34°

Typ gwoździ

łączone papierem, łeb D

Pojemność magazynka

56-70 szt.

Ciśnienie robocze

6-8 bar

Maks. ciśnienie robocze

8 bar

Zużycie powietrza na 1 wbijanie o ciśnieniu 6 bar

2,9 l

System wyzwalania

wyzwolenie stykowe

Regulacja głębokości wbijania

+

Waga bez gwoździ

3,6 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar