TEST GWINTOWNIKÓW JUFISTO

Testowane gwintowniki ręczne Jufisto pochodzą z zestawu JU-TD-Z32 zawierającego także narzynki i akcesoria konieczne do stosowania obu rodzajów narzędzi. Gwintowniki sprawdziliśmy w próbach gwintowania ręcznego otworów wykonanych w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej.

Zanim opowiemy o gwintownikach Jufisto, kilka słów o zestawie do gwintowania JU-TD-Z32. Zawiera on siedem kompletów po trzy gwintowniki do gwintowania ręcznego (M3x0.5, M4x0.7, M5x0.8, M6x1, M8x1.25, M10x1.5 i M12x1,75) oraz siedem narzynek (M3x0.5, M4x0.7, M5x0.8, M6x1, M8x1.25, M10x1.5 i M12x1,75), pokrętło i oprawkę, wkrętak i szablon do sprawdzania wykonanych gwintów.

Gwintowniki Jufisto są narzędziami skrawającymi służącym do ręcznego lub maszynowego wykonywania gwintu wewnętrznego. Przy czym w przypadku gwintowania maszynowego

z ręki należy używać gwinciarek lub wiertarek bezudarowych o niezbyt dużej mocy, maksymalnie do 700 W, aby nie doprowadzić do ich złamania. Testowane gwintowniki ręczne mają kształt śruby ze stożkową częścią początkową. Na części gwintowanej wykonano w nich wzdłużne rowki wiórowe. Rowki te tworzą krawędzie skrawające i służą jednocześnie do odprowadzania wiórów. Gwintowniki ręczne Jufisto mają klasyczną konstrukcję. Złożone są z części roboczej (gwintowanej), w której z kolei mamy części skrawającą i wygładzającą, oraz z walcowej części chwytowej z łbem kwadratowym służącym do nadawania ruchu obrotowego za pomocą pokrętła ręcznego lub uchwytu gwinciarki lub wiertarki. W każdym z siedmiu kompletów gwintowników, które zawiera zestaw Jufisto JU-TD-Z32, mamy trzy takie narzędzia: wstępny, zdzierak i wykańczak. Przeznaczone są one wykonywania gwintów metrycznych M3x0.5, M4x0.7, M5x0.8, M6x1, M8x1.25, M10x1.5 i M12x1,75. Testowane gwintowniki wykonano ze stali HSS-M2 zgodnie z normą DIN 352. Narzędzia wyprodukowano z tolerancją ISO 2 (6H), a maksymalny nacisk powierzchniowy podczas gwintowania nimi to 800 N/mm2. Pokrętło do gwintowników, wchodzące w skład zestawu Jufisto JU-TD-Z32, wykonano z odlewu cynkowego zgodnie z normą DIN 1814. Gwintowniki Jufisto przeznaczone są do gwintowania w stalach niestopowych i niskostopowych, w żeliwie i żeliwie ciągliwym oraz w metalach nieżelaznych.


Podczas redakcyjnych testów gwintowanie otworu przelotowego wykonaliśmy w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 11 mm. Użyliśmy do tego dwóch kompletów gwintowników Jufisto do gwintów metrycznych M6 i M8. Najpierw w płaskowniku stalowym wykonaliśmy otwory o średnicy 5 mm (dla M6) i 6,8 mm (M8). Potem w otwory te włożyliśmy nasmarowane gwintowniki wstępne, sprawdzając kątownikiem prostopadłość ich położenia względem powierzchni przedmiotu. Wywierając lekki nacisk osiowy, obracaliśmy pokrętłem te narzędzia w prawo aż do momentu powstania bruzdy prowadzącej. Po niewielkim wgłębieniu gwintownika (nacięciu 1–2 bruzdy) ponownie sprawdziliśmy kątownikiem jego prostopadłość. Następnie po wykonaniu każdego pełnego obrotu w prawo pokręcaliśmy gwintownikiem o pół obrotu w lewo (w celu złamania wióra) i powtarzaliśmy tę czynność aż do nacięcia gwintu na całej wymaganej długości. Po nagwintowaniu otworu gwintownikiem wstępnym, włożyliśmy w otwór gwintownik-zdzierak i wkręcaliśmy go ostrożnie dłonią w nacięty zgrubnie zarys gwintu, gwintując otwór podobnie jak gwintownikiem wstępnym. Gwint wykończyliśmy gwintownikiem-wykańczakiem, stosując go analogicznie jak gwintownik wstępny i zdzierak. Operacja gwintowania przebiegała sprawnie, a gwinty M6 i M8 zostały wykonane poprawnie i dokładnie.


Naszym zdaniem gwintowniki Jufisto z zestawu JU-TD-Z32 spełniają wysokie wymagania jakościowe i operacyjne stawiane tego typu narzędziom przez profesjonalistów z przemysłu i rzemiosła.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar