TEST GWINTOWNIKÓW I NARZYNEK MARKI HÖGERT TECHNIK

Do redakcyjnego warsztatu trafiły dwa zestawy do gwintowania Högert Technik. Pierwszy oznaczony jako HT3B580 przeznaczony jest do wykonywania gwintów wewnętrznych i zewnętrznych, a drugi HT3B581 – tylko do wewnętrznych.

 

Testowany zestaw HT3B580 zawiera narzynki i gwintowniki maszynowe, a więc – jak już wspominaliśmy – umożliwia nacinanie gwintów zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wchodzące w skład zestawu narzynki i gwintowniki wykonano z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS. W skład zestawu wchodzi 8 narzynek do gwintów zewnętrznych metrycznych (M3, M4, M5, M6, M7, M8, M10, M12), jedna do gwintów calowych amerykańskich (NPT27), 8 gwintowników metrycznych (M3, M4, M5, M6, M7, M8, M10, M12) oraz

jeden do gwintów calowych amerykańskich (NPT27), jak również pokrętła do gwintowników i narzynek, które służą do gwintowania ręcznego. Natomiast zestaw HT3B581 zawiera gwintowniki maszynowe oraz odpowiadające im wiertła i przeznaczony jest – jak już wspomnieliśmy – do gwintów wewnętrznych. Narzędzia wykonano również z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS. W tym zestawie mamy 7 gwintowników metrycznych (M3, M4, M5, M6, M8, M10, M12) oraz 7 wierteł o średnicach: 2.5, 3.3, 4.2, 5.0, 6.8, 8.5 i 10.2 mm, jak też pokrętło do gwintowania ręcznego. Testowane narzędzia z obu zestawów przeznaczone są do gwintowania maszynowego i ręcznego elementów stali konstrukcyjnych, stali oraz staliwa o twardości ≤ 22,2 HRC (Rm ≤ 800 MPa).

HogertTechnik_narzynk-5

Testowanymi gwintownikami Högert Technik w warunkach warsztatowych można naciąć gwinty przy użyciu wiertarek stacjonarnych albo za pomocą ręcznych gwinciarek elektrycznych. Narzędzia te mają kształt śruby ze stożkową częścią początkową. Na ich części gwintowanej wykonano wzdłużne lub śrubowe rowki wiórowe. Rowki te tworzą krawędzie tnące i służą jednocześnie do odprowadzania wiórów. Gwintowniki Högert Technik to narzędzia o klasycznej konstrukcji, składające się z części roboczej, gwintowanej, w której wyróżnia się część skrawającą i wygładzającą oraz walcowy chwyt z łbem kwadratowym służącym do mocowania w uchwytach maszynowych i ręcznych. Narzędzia wyprodukowano zgodnie z normą DIN 352 i tolerancją ISO 2 (6H), a maksymalny ich nacisk powierzchniowy podczas gwintowania nie może przekraczać 800 N/mm2.
Natomiast testowane narzynki z zestawu HT3B580 to narzynki okrągłe o tolerancji 6 g, które mogą również być stosowane ręcznie lub maszynowo. Są to de facto hartowane pierścienie ze stali HSS, wewnątrz nagwintowane z wywierconymi symetrycznie otworami.

HT3B580_ZESTAW_DO_GWINTOWANIA

Otwory te tworzą krawędzie tnące i służą jednocześnie do odprowadzania wiórów. Liczba krawędzi skrawających równa jest liczbie otworów i zależy od średnicy nacinanego sworznia i rodzaju gwintu. I tak w przypadku narzynek Högert Technik dla gwintów metrycznych M3-M6 narzynki mają trzy krawędzie skrawające, dla M7-M10 i NPT27 – 4 krawędzie, zaś dla M12 – pięć. W części skrawającej testowanych narzynek wykonano z obu stron stożek wprowadzający o kącie 60°, natomiast część walcowa służy do prowadzenia narzędzia i wykańczania zarysu gwintu. Mają one nacięcie na obwodzie, które służy do mocowania ich w oprawkach uchwytów maszyn i pokręteł do ręcznego gwintowania.

HogertTechnik_gwintownik-2

Podczas redakcyjnych prób testowaliśmy gwintownik Högert Technik do gwintu M6 x 1,00. Do prób użyliśmy stalowego płaskownika o grubości 11 mm. Przed gwintowaniem wykonaliśmy zgodnie z PN otwór o średnicy 5,0 mm wiertłem Högert Technik z zestawu HT3B581. Do wywiercenia otworów i gwintowania użyliśmy chłodziwa w sprayu i akumulatorowej gwinciarki Metabo GB 18 LTX BL Q I o zasilaniu 18 V z akumulatorów LiHD 3,1 Ah i obrotach 0–600/0–2050 min-1 (I bieg do gwintowania). Gwintowanie przebiegało szybko i bezproblemowo. Dokładność gwintów sprawdzona wzornikiem nie wzbudziła naszych zastrzeżeń co do precyzyjnego wymiaru.

W drugiej próbie gwintowaliśmy ręcznie w jednym przejściu w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 11 mm za pomocą gwintowników Högert Technik do gwintów M6 i M12, uzyskując takie same wyniki jakościowe, lecz w znacznie dłuższym czasie. Przed gwintowaniem ręcznym wykonaliśmy otwory wiertłami Högert Technik o średnicy 5 i 10,2 mm, używając do tego akumulatorowej gwinciarki Metabo GB 18 LTX BL Q I.

 

HT3B581_ZESTAW_GWINTOWNIKÓW_I_WIERTEŁ

Gwint zewnętrzny wykonaliśmy w jednym przejściu narzynką do M6 na trzpieniu o średnicy 5,8 mm. Użyliśmy do tego chłodziwa w sprayu, aby zmniejszyć tarcie. Podobnie jak w przypadku gwintowników nacinanie gwintu zewnętrznego odbyło się bardzo sprawnie. Dokładność gwintu sprawdziliśmy wzornikiem. Okazała się zgodna z normą PN-ISO 965-2:2001, czyli była prawidłowa i mieściła się w tolerancji 6 g.
Naszym zdaniem gwintowniki i narzynki Högert Technik zaspokajają wysokie wymagania operacyjne i dotyczące jakości wykonanych gwintów stawiane tego typu narzędziom przez profesjonalnych użytkowników z rzemiosła iprzemysłu.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments