Test gwintowników ABRABORO

Gwintowniki Abraboro, dystrybuowane przez firmę LŁ (dawniej Lange Łukaszuk), to narzędzia uniwersalne przeznaczone do gwintowania maszynowego i ręcznego. W redakcyjnym warsztacie poddaliśmy próbom gwintowniki ręczne tej marki.

Gwintowniki Abraboro są narzędziami skrawającymi służącymi do ręcznego lub maszynowego wykonywania gwintu wewnętrznego. Interesujące nas tu gwintowniki ręczne mają kształt śruby ze stożkową częścią początkową. Na części gwintowanej posiadają wzdłużne lub śrubowe rowki wiórowe. Rowki te tworzą krawędzie tnące i służą jednocześnie do odprowadzania wiórów. Gwintowniki ręczne Abraboro mają klasyczną konstrukcję i składają się z części roboczej, gwintowanej, w której wyróżnia się część

skrawającą i część wygładzającą, oraz z walcowej części chwytowej z łbem kwadratowym służącym do nadawania ruchu obrotowego za pomocą pokrętła ręcznego. Do gwintowania otworów stosuje się komplety składające się z trzech gwintowników: wstępnego, zdzieraka i wykańczaka. Komplet gwintowników do wykonania gwintu metrycznego zwykłego składa się z trzech sztuk wykonanych ze stali HSS-G zgodnie z normą DIN 352. Narzędzia wyprodukowano z tolerancją ISO 2 (6H), a maksymalny nacisk powierzchniowy podczas gwintowania nie może przekraczać 800 N/mm2.

Gwintowniki Abraboro przeznaczone są do gwintowania w stalach niestopowych i niskostopowych, w żeliwie i żeliwie ciągliwym oraz w metalach nieżelaznych. Narzędzia do gwintu metrycznego zwykłego są dostępne w zakresie wymiarów od M2 do M24, do gwintu metrycznego drobnozwojnego (wg DIN 2181) od M5 do M24. Gwinty metryczne w omawianych gwintownikach wykonano według normy DIN ISO 13.

Testowe gwintowanie otworu przelotowego wykonaliśmy w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 11 mm. Użyliśmy do tego kompletu trzech gwintowników Abraboro do gwintów metrycznych M14. Najpierw wykonaliśmy otwór o średnicy 4,2 mm. Potem w otwór włożyliśmy nasmarowany gwintownik nr 1 i sprawdziliśmy kątownikiem prostopadłość położenia gwintownika względem powierzchni przedmiotu. Wywierając lekki nacisk osiowy, obracaliśmy pokrętką gwintownik w prawo aż do momentu, gdy zaczęła powstawać bruzda i gwintownik przy pokręcaniu zaczął wgłębiać się samoczynnie. Po niewielkim wgłębieniu gwintownika (nacięciu 1-2 bruzd) ponownie sprawdziliśmy kątownikiem jego prostopadłość. Następnie po wykonaniu każdego pełnego obrotu w prawo pokręcaliśmy gwintownikiem o pół obrotu w lewo (w celu złamania wióra) i powtarzaliśmy tę czynność aż do nacięcia gwintu na całej wymaganej długości. Po nagwintowaniu otworu gwintownikiem nr 1 włożyliśmy w otwór gwintownik nr 2 i wkręciliśmy go ostrożnie dłonią w nacięty zgrubnie zarys gwintu. Po nałożeniu pokrętki gwintowaliśmy otwór podobnie jak gwintownikiem nr 1. Gwint wykończyliśmy gwintownikiem nr 3, wykonując podobne czynności jak podczas gwintowania poprzednimi gwintownikami. Operacja gwintowania przebiegała szybko i bezproblemowo, gwint zaś został wykonany poprawnie. Naszym zdaniem gwintowniki Abraboro spełniają najwyższe wymagania jakościowe i operacyjne stawiane tego typu narzędziom przez profesjonalistów z przemysłu i rzemiosła.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments