TEST GRUBOŚCIÓWKI TRITON TPT125
Aby umożliwić obróbkę grubościową elementów drewnianych, angielska marka Triton opracowała grubościówkę TPT 125 o szerokości strugania do 317 mm. Jej możliwościom roboczym przyjrzeliśmy się bliżej w redakcyjnym warsztacie.
Grubościówka Triton TPT125 ma konstrukcję 4-kolumnową i m.in. dzięki temu swoim użytkownikom zapewnia wysoką dokładność regulacji grubości strugania, a także stabilną i precyzyjną pracę. Do ustawienia tego parametru służy mechanizm śrubowy z korbką. Możemy nim ustawić grubość elementów struganych o maksymalnej szerokości 317 mm w zakresie 3,2–152 mm i głębokość strugania wynoszącą do 2,4 mm. Urządzenie daje użytkownikom możliwość mikroregulacji głębokości strugania do 1,58 mm.
Testowaną grubościówkę Triton TPT125 napędza komutatorowy silnik prądu
Pracę testowaną grubościówką Triton TPT125 ułatwiają dwa rozkładane blaty robocze. Stabilizują one obrabiany materiał, dzięki czemu umożliwiają dokładną jego obróbkę. Tritona TPT125 wyposażono także w krócieć do podłączania węża odkurzacza warsztatowego, dzięki czemu powstające podczas strugania wióry mogą być od razu usuwane do pojemnika. Rozwiązanie to zapewnia czyste miejsce pracy. Co ważne, króciec można mocować albo na lewą, albo na prawą stronę urządzenia, co ułatwia podłączenie do niego węża odkurzacza. Aby grubościówka Triton TPT125 mogła stabilnie pracować ustawiona na stole warsztatowym, wyposażono ją w otwory służące do jej mocowania w blacie.
Urządzenie odznacza się wysokim poziomem bezpieczeństwa pracy dzięki zastosowaniu w nim włącznika z przyciskiem do zatrzymywania silnika, a także obudowy separującej operatora od głowicy strugarskiej. Nie wymaga też od operatora wywierania posuwu obrabianego materiału, a jedynie włożenia struganego elementu, np. deski, pod rolkę napędzającą, ustawienia parametrów strugania i włączenia silnika, a następnie wyłączenia po zakończeniu operacji obróbczej.
W trakcie redakcyjnych testów grubościówki Triton TPT125 sprawdziliśmy ją w struganiu sosnowej deski o grubości 3 cm i grubej i ciężkiej belki o przekroju 14 x 14 cm. W obu skrajnych przypadkach Triton TPT125 nie miał problemów z obróbką. Uzyskaliśmy wysokiej gładkości i dokładności powierzchnie, przy czym deskę zestrugaliśmy do grubości 2,5 cm, co wymagało dwóch przejść, zaś belkę do 13 cm w czterech kolejnych operacjach obróbczych. Urządzenie strugało efektywnie, a rolki napędzające bezproblemowo poradziły sobie z przesuwaniem ciężkiej belki sosnowej.
Reasumując, grubościówka Triton TPT125 to gabarytowo niewielkie urządzenie zapewniające efektywną obróbkę grubościową elementów drewnianych. Dzięki temu może być stosowane nie tylko w warsztatach, ale także na budowie i posłużyć do obróbki elementów, od których wymagana jest dokładność wymiarowa oraz duża gładkość powierzchni. Tritona TPT125 mogą więc w swojej pracy wykorzystać zarówno stolarze, jak i cieśle oraz dekarze wznoszący konstrukcjedrewniane.
pins