TEST GĄBEK SZLIFIERSKICH KLINGSPOR SW 510 i 512
W asortymencie firmy Klingspor znalazły się gąbki szlifierskie SW 510 i 512. Oferują nową jakość szlifowania ręcznego i przeznaczone są dla rzemieślników, serwisów naprawczych, blacharzy samochodowych, stolarzy itp.
Testowane gąbki szlifierskie Klingspor SW 510 i 512 są cienkie i odznaczają się wysoką elastycznością. Dlatego stosuje się je do ręcznego szlifowania miejsc i powierzchni trudno dostępnych dla szlifierek mechanicznych, np. zagłębień, wyżłobień, profili czy krawędzi. Doskonale sprawdzają się też w obróbce niewielkich profilowanych elementów, takich np. jak listwy ozdobne. Gęsta struktura pianki zastosowanej w gąbkach Klingspor SW 510 i 512 umożliwia operatorowi wywieranie równomiernego nacisku i przy prawidłowym ich doborze do obrabianego
materiału oraz rodzaju operacji pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów jakościowych. Klingspor, projektując te narzędzia, zadbał o ich wytrzymałość na rozdarcia, zgniecenia czy załamania. Dzięki temu praca nimi przebiega sprawnie i bez problemów.
Na roboczej stronie gąbek znajduje się ziarno ścierne o nasypie pełnym. W SW 510 zastosowano elektrokorund i dlatego gąbki te przeznaczono do szlifowania powierzchni malowanych farbami czy lakierami, szpachlowanych, a także elementów z drewna, tworzyw sztucznych czy metali. Natomiast w SW 512 ziarnem ściernym jest węglik krzemu. Dlatego gąbki te mają szerszy zakres przeznaczenia materiałowego. Możemy nimi nie tylko szlifować wymienione powierzchnie, ale także materiały trudnoobrabialne, np. żeliwo, stal nierdzewną itp. Gąbki SW 510 oferowane są w granulacjach 100, 180, 220 i 320, zaś SW 512 – 120, 180, 220 oraz 320. Arkusze obu narzędzi mają wymiary (szer. x dł. x wys.) 115 x 140 x 5 mm.
W czasie redakcyjnych testów sprawdzaliśmy przydatność gąbek szlifierskich Klingspor SW 510 i 512 w operacjach szlifowania powierzchni profilowanych z drewna twardego, w tym lakierowanych, oraz przetłoczeń karoserii samochodowej. Uzyskane efekty były bardzo zadowalające pod względem jakości, komfortu, jak i efektywności szlifowania. Nie mieliśmy problemów z formowaniem gąbek w celu dostosowania ich kształtu do obrabianych wyprofilowań. Gąbki są bardzo delikatne dla dłoni operatora i nie powodują żadnych otarć. Przy tym nie są śliskie i dobrze przylegają do dłoni. Nie ma więc problemów z ich prowadzeniem. Pracuje się nimi wygodnie i efektywnie.
Reasumując, testy pokazały, że gąbki szlifierskie Klingspor SW 510 i 512 nie tylko zapewniają uzyskanie bardzo dobrych rezultatów w szlifowaniu ręcznym. Są też bardzo wydajne i do tego komfortowe w codziennym użytkowaniu. Naszym zdaniem stanowią doskonałe uzupełnienie powszechnie stosowanych obecnie ściernicmechanicznych.