TEST FREZÓW DIAMENTOWYCH CARAT

W ofercie marki CARAT należącej do koncernu HiKOKI pojawiły się innowacyjne frezy diamentowe. Narzędzia przeznaczone są do obróbki płytek ceramicznych, porcelanowych, marmurowych i granitowych za pomocą szlifierek kątowych.

Marka CARAT oferuje innowacyjne frezy diamentowe do szlifierek kątowych 115 lub 125 mm. Dostępne są ich dwa rodzaje: stożkowe i walcowe. Narzędzia mają niezwykle prostą budowę. Do ich stalowych korpusów przymocowano ziarno diamentowe metodą lutowania próżniowego, pokrywając je nim w całości. W przypadku frezów pierwszego rodzaju są to stożek o maksymalnej średnicy 38 mm i wysokości 35 mm (oznaczony jako CARAT EHM0380406) i stożek ścięty o średnicach 20–48 mm i wysokości 33 mm

(CARAT EHM0480406), a drugiego rodzaju walce o średnicach/wysokości 10/50 mm (CARAT EHM0100656) i 20/50 mm (CARAT EHM0200656). Przypominają one swoją budową klasyczne ściernice nasypowe z nasypem półotwartym, czyli tzw. płótna czy papiery ścierne. Narzędzia te jednak swoje źródło konstrukcyjne mają w otwornicach z nasypem diamentowym i pracują na tej samej zasadzie co one. Warto tu wspomnieć, że korpusy frezów walcowych są rurowe i mają wykonane otwory zawirowujące powietrze, czyli przeznaczone do ich chłodzenia podczas pracy. Testowane frezy diamentowe CARAT mają gwintowane gniazdowe uchwyty M14, które pozwalają je mocować bezpośrednio na wrzecionie szlifierek kątowych, tak jak montuje się w nich otwornice diamentowe.

Jak już wspominaliśmy, testowane frezy stożkowe umożliwiają wykonywanie otworów w płytkach ceramicznych, porcelanowych, marmurowych i granitowych. Przy tym CARATem EHM0380406 można wiercić otwory o średnicy 2–38 mm. Robi się to podobnie jak w blasze stalowej wiertłami stożkowymi czy stopniowymi. Natomiast CARAT EHM0380406 przeznaczony jest do rozwiercania otworów w zakresie 20–48 mm, co oznacza, że oba narzędzia są komplementarne. Frezy walcowe służą do wycinania otworów o dowolnych kształtach. 10-milimetrowy frez CARAT EHM0100656 umożliwia wykonanie otworów kształtowych w płytkach ceramicznych o niewielkich wymiarach, zaś 20-milimetrowy EHM0200656 – o większych. W kombinacji w z frezem stożkowym CARAT EHM0380406 frezy walcowe pozwalają na wycinanie otworów o dowolnych kształtach w środku płytek ceramicznych czy kamiennych.

Testy frezów diamentowych CARAT wykonaliśmy na twardych płytkach podłogowych o grubości 8 mm. Napędzaliśmy je za pomocą szlifierki kątowej HiKOKI/Hitachi G 13VE (zasilanie – 230 V, moc – 1320 W, obroty na biegu jałowym – 2800–10.000/min). Wykonaliśmy nimi otwory, które następnie rozwiercaliśmy, a także boczne i wewnętrzne wycięcia profilowe. Naszym zdaniem frezami diamentowymi CARAT pracuje się bardzo łatwo i precyzyjnie, a do tego wysoce wydajnie. Można nimi szybko wykonać otwór, jak też sprawnie wyciąć praktycznie dowolny kształt. Pod względem jakości uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki, co oznacza bezodpryskową obróbkę płytek ceramicznych. Wszystkie operacje wykonaliśmy z maksymalnymi obrotami szlifierki. W przypadku płytek o bardzo delikatnej powłoce glazurniczej zmniejszenie obrotów szlifierki zapewnia uzyskanie wysokiej jakości obróbki. W naszym wypadku nie musieliśmy jej redukować.

Naszym zdaniem testowane frezy diamentowe CARAT rewolucjonizują pracę glazurników, gdyż do tej pory wycinanie nieregularnych otworów w płytkach ceramicznych było sztuką, której tajniki posiadło bardzo wąskie grono tych fachowców. Teraz dzięki tym frezom jest prostą i łatwą operacją, którą wykona nawet początkujący majsterkowicz.


pins

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments