TEST FREZARKI WIELOFUNKCYJNEJ TRYTON TFW150K

Frezarka TRYTON TFW 150K to wielofunkcyjne urządzenie, w którym możemy zastosować różnego rodzaju osprzęt: tuleje szlifierskie, frezy i wiertło-frezy. Jej możliwości operacyjne
sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

 

Frezarkę wielofunkcyjną TRYTON TFW150K możemy optymalnie dostosować do swoich wymagań dzięki regulacji kątowej rękojeści głównej. Do dyspozycji mamy trzy kątowe jej ustawienia. Rękojeść frezarki pokryto miękką wykładziną. Urządzenie ma włącznik z blokadą załączenia. Oba rozwiązania znacznie ułatwiają pracę i czynią ją komfortową. Testowany sprzęt wyposażono w 150-watowy silnik i elektronikę pozwalającą użytkownikom regulować obroty pokrętłem w zakresie 8500–2500/min oraz aluminiową lekką stopę roboczą. Akcesoria we frezarce montuje się szybko w tulei mocującej o średnicy 4,7 mm

dzięki blokadzie wrzeciona wyposażonej w wygodny przycisk. Sprzęt ma też regulację głębokości frezowania w zakresie 0–35 mm, która pozwala pracować dokładnie i optymalnie wykorzystać akcesoria. We frezarce wielofunkcyjnej TRYTON TFW150K możemy też zamontować prowadnicę równoległą z podziałką półcentymetrową. Można tę prowadnicę w prosty sposób przekształcić w cyrkiel, montując w niej bolec stanowiący oś okręgu frezowania.

Tryton TFW150K-001
TRYTONem TFW150K pracuje się z użyciem frezów i wiertło-frezów o średnicy do 4,8 mm oraz tulei szlifierskich. Można więc nim wykonywać trzy podstawowe rodzaje operacji: frezowanie, wiercenie i szlifowanie krawędziowe. Frezarką możemy obrabiać materiały drewniane (drewno miękkie i twarde, płyty wiórowe oraz meblowe laminowane), tworzywa sztuczne i płyty gipsowo-kartonowe. Przy tym operacja szlifowania nie ma w zasadzie żadnego ograniczenia materiałowego: TRYTONem wyszlifujemy też powierzchnie metalowe itd. Warto tu wspomnieć, że testowana frezarka umożliwia czystą, bezpyłową pracę, gdyż wyposażono ją w króciec do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego.
Podczas redakcyjnych testów skupiliśmy na tym, co możemy wykonać TRYTONem TFW150K, a nie na tym, jak szybko możemy to zrobić. Sprzęt bowiem przeznaczony jest dla majsterkowiczów. Najpierw za pomocą prowadnicy równoległej i frezów palcowych dokładnie prostoliniowo frezowaliśmy elementy drewniane, m.in. deskę sosnową, uzyskując bardzo dobre efekty jakościowe. Następnie prowadnicę równoległą przekształciliśmy w cyrkiel i frezowaliśmy pod okręgu w laminowanej płycie pilśniowej. Dzięki temu można dokładnie wykonać np. otwór po zlewozmywak w blacie kuchennym z laminowanej płyty wiórowej. W kolejnej próbie, używając wiertło-freza, docinaliśmy wzdłużnie płytę gipsowo-kartonową. Za pomocą testowanej frezarki można to wykonać czysto i precyzyjnie. Następnie wycięliśmy za pomocą freza palcowego w płycie g-k otwór kształtowy. Próba ta pokazała, że urządzenie doskonale nadaje się też do kształtowego wycinania otworów w płytach g-k, a my dodamy, że także w cienkich sklejkach, płytach pilśniowych itp. Dzięki akcesoriom i regulacjom operowanie frezarką jest bardzo łatwe i nie będzie stanowić żadnego problemu nawet dla osoby bez doświadczenia w pracy elektronarzędziami. Testy zakończyliśmy próbą szlifowania krawędziowego płyty OSB za pomocą tulei szlifierskich. Uzyskaliśmy gładką powierzchnię boku płyty. Podczas wszystkich prób frezarka podłączona była do węża odkurzacza przemysłowego. Dzięki temu nie dochodziło do żadnego pylenia i mogliśmy testować ją w czystym środowisku pracy.

Tryton TFW150K-004
Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że frezarka wielofunkcyjna TRYTON TFW150K to wygodne oraz uniwersalne urządzenie, za pomocą którego możemy pracować bezpyłowo i obrabiać wiele rodzajów materiałów podczas remontów czy wyposażania naszych mieszkań oraz domów.

 pins

Dane techniczne frezarki wielofunkcyjnej Tryton TFW150K

Napięcie znamionowe 230 V
Częstotliwość znamionowa 50 Hz
Moc znamionowa 150 W
Prędkość obrotowa 8500-25000/min
Skok korpusu frezarki 35 mm
Średnica oprawki 4,7 mm
Masa 1,1 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar