Test frezarki nutowej Makita PJ7000

Frezarka nutowa Makita PJ7000 służy do wykonywania połączeń elementów drewnianych za pomocą łączników Lamello, czyli na obce pióro.

 

System połączeń Lamello służy do zespalania litych elementów drewnianych lub drewnopochodnych. Elementem łączącym dwie płyty wiórowe w takim przypadku jest obce pióro o walnym kształcie zwane lamelką. Żeby obce pióro mogło być łącznikiem dwóch elementów, trzeba w nich najpierw wyfrezować gniazda o odpowiednich wielkościach, głębokościach i położeniu. Do tego celu służy właśnie prezentowana frezarka nutowa Makita PJ7000.

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym frezarki Makita PJ7000 jest stopa bazowa, która składa się z kilku mechanizmów regulacyjnych. Pierwszym jest ogranicznik uchylny, wyposażony w podziałkę kątową. Służy on do ustawiania kąta

natarcia frezu. Dzięki temu wyfrezowane gniazda i lamelki mogą łączyć elementy nie tylko prosopadle (90°), ale też pod dowolnym kątem z zakresu 0-90°. Drugim mechanizmem nastawczym jest ogranicznik głębokości frezowania. Zagłębienie frezu w obrabianym materiale dobiera się konkretnie do wielkości stosowanych lamelek. Z kolei mechanizm zmiany położenia frezu na wysokość przydaje się, gdy pracujemy na elementach o różnej grubości. Nastawienie na pozycję „0” oznacza, że oś narzędzia znajduje dokładnie pośrodku pomiędzy płytą podstawy a ogranicznikiem. Na płycie naniesione są specjalne czerwone znaczniki, które ułatwiają prowadzenie maszyny i wykonanie gniazda w odpowiednim miejscu frezowanego elementu.

Makita_PJ7000_02-2

Konstrukcja mechaniczna frezarki nutowej Makita PJ7000 opiera się na bazie klasycznej szlifierki kątowej. Zastosowany w tym urządzeniu silnik ma moc 700 W i zapewnia maszynie maksymalną prędkość obrotową 11.000 min-1. Osprzęt – frez w kształcie tarczy o średnicy 100 mm grubości 4 mm (dopasowanej do grubości lamelek) – mocuje się na wrzecionie identycznie jak tarczę korundową na szlifierce. Blokuje się wrzeciono i przy użyciu specjalnego klucza zakręca się nakrętkę. Włącznik zasilania umieszczono z boku obudowy, a w dolnej części płyty bazowej znajdziemy króciec do podłączenia odkurzacza przemysłowego, a jak go nie posiadamy – worka na wióry. Dzięki temu podczas frezowania większość odpadów trafi do pojemnika.

Makita_PJ7000_01-1

Test pokazał, że sama obsługa frezarki Makita PJ7000 i wykonywanie frezów pod złączki Lamello nie jest skomplikowanym zadaniem. Najważniejsze jest odpowiednie ustawienie parametrów pracy maszyny, czyli wybór kąta natarcia frezu, głębokość frezowania i dobór wysokości frezu do grubości materiału. Do wykonania połączenia nie trzeba używać szablonów ani wykonywać pomiarów wstępnych. Położenie wyfrezowanego gniazda wyznaczają nam czerwone linie pomocnicze umieszczona na płycie bazowej frezarki.

Autor: Marek Pudło, pins

 

 

Dane frezarki nutowej techniczne Makita PJ7000

Moc

700 W

Maks. obroty

11.000/min

Regulacja kątowa

0-90°

Głębokość frezowania

do 20 mm

Waga

2,5kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments