TEST FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ YATO YT-82380

YATO YT-82380 to 2100-watowa frezarka górnowrzecionowa przeznaczona do profilowania krawędzi, frezowania wpustów, złączy stolarskich itp. Wyróżnia się wysoką jakością wykonania i stabilnością pracy. Można nią profilować elementy frezami z trzpieniem 8 lub 12 mm.

Testowana frezarka górnowrzecionowa YATO YT-82380 ma klasyczną konstrukcję kolumnową. Jej serce stanowi 2100-watowy, komutatorowy silnik na 1-fazowy prąd zmienny o napięciu 230 V. W jednostce napędowej zastosowano miedziane uzwojenie izolowane, które nie tylko pozytywnie wpływa na jej żywotność, ale także na sprawność i efektywność pracy frezarki. Testowane urządzenie pod względem mocy nominalnej należy do grupy najmocniejszych frezarek górnowrzecionowych dostępnych na rynku. Nadmieniamy, że najsilniejszy tego typu sprzęt

dysponuje mocą nominalną większą tylko o 100 W, co w przeliczeniu na moc użyteczną daje wartość wyższą o ok. 50 W. Jednostka napędowa we frezarce YATO YT-82380 rozpędza wrzeciono do maksymalnie 23.500 obr./min, przy czym jej prędkość można regulować elektronicznie, począwszy od 8000 obr./min. Do ustawiania obrotów służy 6-stopniowe pokrętło regulacyjne, które znajduje się w górnej części obudowy silnika. Jak łatwo zauważyć, oferowany zakres prędkości obrotowych jest zoptymalizowany do dokładnej obróbki frezami do drewna i materiałów drewnopochodnych, zaś regulacja obrotów umożliwia prawidłowy ich dobór do wymagań danej operacji frezarskiej. Za dużą stabilność pracy jednostki napędowej odpowiadają łożyska kulkowe i mocna, metalowa obudowa spodu frezarki. Urządzenie wyposażone jest też we włącznik z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe uruchomienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest ono zarówno bezpieczne w pracy, jak i podczas obsługi.


Frezy montowane są na wrzecionie za pomocą tulei zaciskowych o średnicach 8 i 12 m. Mocowanie osprzętu w otworze tulei jest ułatwione, gdyż frezarka ma prostą w obsłudze blokadę wrzeciona. Jak wiadomo, jednym z najważniejszych elementów frezarki jest mechanizm regulacji wysokości korpusu maszyny, a tym samym głębokości frezowania (maksymalny skok korpusu: 55 mm). We frezarce YATO YT-82380 jest on dość rozbudowany. Mamy bowiem śrubowy regulator zgrubnego ustawiania głębokości o dokładności 1 mm i zakresie pracy 0-13 mm, wyposażony w podziałkę milimetrową i śrubową blokadę, jak też 8-stopniowy, rewolwerowy ogranicznik głębokości. Za dokładny dobór zagłębienia frezu odpowiada z kolei śruba nastawcza z podziałką, która umożliwia płynne ustawienie głębokości frezowania z dokładnością do 0,1 mm. Reguluje ona precyzyjnie pozycję bolca oporowego.


Do precyzyjnej pracy frezarką YATO YT-82380 przydatne są akcesoria dostarczane w zestawie razem z nią. Są to prowadnica równoległa, wykonana z dokładnie spasowanych elementów, i cyrkiel do frezowania po okręgu oraz tuleja kopiująca. Z czysto praktycznych względów należy tu wspomnieć też o wyposażeniu frezarki w plastikową, przezroczystą osłonę z króćcem do węża odkurzacza, co pozwala na odessanie większości wiórów powstających podczas frezowania.
Urządzenie ma mocną stopę ze spodem wykonanym z tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie dochodzi do zarysowywania powierzchni frezowanych elementów. Znajdziemy w nim też wygodne do trzymania, antypoślizgowe rękojeści oraz gumowy kabel o długości 3 m. Marka YATO zaleca stosować we frezarce górnowrzecionowej YT-82380 frezy z zestawów YT-6801 i YT-6803.


W testach redakcyjnych frezarki YATO YT-82380 obrabialiśmy elementy z litego drewna twardego (dąb) i laminowanej płyty meblowej. Do frezowania wykorzystaliśmy węglikowe frezy YATO z zestawu YT-6801: kształtowe o różnych średnicach, w tym przeznaczone do profilowania krawędzi i wręgowania, jak też palcowe o średnicy 12,7 mm. Podczas redakcyjnych prób frezarki YATO YT-82380 do precyzowania jej pracy użyliśmy prowadnicy równoległej i cyrkla (zaokrąglanie krawędzie płyty meblowej). Nadmieniamy, że akcesoria te znajdują się na standardowym wyposażeniu frezarki. Przedmiotem naszych testów była jakość obróbki

poszczególnymi rodzajami frezów z trzpieniem mocującym 8 mm w operacji frezowania przeciwbieżnego. Nasze wrażenia z wykonanych prób są następujące: testowane elektronarzędzie łatwo i dokładnie prowadzi się po materiale i – co najważniejsze – bardzo stabilnie. Pracę ułatwia też bardzo dobra widoczność frezu w przypadku użycia tego typu akcesoriów wyposażonych w łożysko prowadzące. Ma to – naszym zdaniem – bardzo istotne znaczenie w przypadku dokładnego profilowania krawędzi. Jakość obróbki frezarką YATO YT-82380 oceniamy na 10 w skali 10-stopniowej, zarówno w przypadku twardego drewna, jak i płyty wiórowej. Oczywiście, osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów jakościowych warunkuje użycie akcesoriów ułatwiających i precyzujących frezowanie, w tym odpowiednich frezów, jak również dobranie optymalnych obrotów i pewne oraz prawidłowe pod względem kierunku obróbki prowadzenie maszyny.

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej YATO YT-82380

Moc nominalna/napięcie zasilania 2100 W/230 V
Obroty 8.000-23.500 obr./min
Maks. skok korpusu 55 mm
Dokładność ustawienia głębokości frezowania 0,1 mm
Średnica tulejek mocujących 8 lub 12 mm
Długość kabla 3 m
Masa 6,6 kg

Jakościowe wyniki uzyskane w testach

 

pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar