TEST FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ VERTO 52G710

Frezarka górnowrzecionowa VERTO 52G710 ma klasyczną budowę i z jej obsługą poradzi sobie każdy, kto miał już okazję pracować tego typu narzędziem. Początkujący też nie powinien mieć problemów, o ile zapozna się z dobrze przygotowaną instrukcją obsługi, która dostarczana jest wraz z testowanym urządzeniem.

Frezarka górnowrzecionowa Verto 52G710 przeznaczona jest do frezowania otworów, rowków, krawędzi i profili we wszelkiego rodzaju materiałach drewnianych i drewnopochodnych. W opakowaniu wraz z jednostką centralną otrzymujemy aż 15 dodatkowych elementów oraz komplet śrub i nakrętek niezbędnych do poprawnego przygotowania maszyny do pracy. Do dyspozycji mamy króciec do odsysania pyłu, prowadnicę równoległą, element do frezowania po okręgu,

tuleję kopiującą, tuleje zaciskowe o średnicy 6 i 8 mm, pięć frezów (dwa do frezowania boków, a trzy do otworów lub wyżłobień), a także klucz płaski i sześciokątny do zamontowania wyżej wymienionych elementów.

Frezarkę napędza silnik o mocy 1200 W, co jest wystarczające do wykonania większości prac w przydomowym warsztacie. Maszyna ma umieszczony po prawej stronie korpusu regulator prędkości obrotowej. Użytkownik ma do dyspozycji prędkości z zakresu 11.500–30.000 obr./min. Po lewej stronie znajdziemy ogranicznik głębokości frezowania z pokrętłem do precyzyjnej regulacji tego parametru z dokładnością do 0,1 mm oraz podziałką służącą do jego zgrubnego ustawiania. Elementem regulacji głębokości frezowania jest znajdujący się w stopie frezarki 7-stopniowy zderzak rewolwerowy, który umożliwia jej skokowe ustawienie co 3 mm. Maksymalny skok korpusu frezarki wynosi 50 mm. Wybraną jego wysokość podczas frezowania oraz ustawiania jego głębokości blokuje się za pomocą wygodnej w obsłudze dźwigni.


Frezarka górnowrzecionowa Verto 52G710, jak już wspominaliśmy, wyposażona jest w tuleje zaciskowe 6 i 8 mm służące do mocowania frezów z uchwytami walcowymi 6 lub 8 mm. Wygodnym z punktu widzenia użytkownika jest zastosowanie przycisku blokady wrzeciona, który ułatwia ich montaż.

Frezarka górnowrzecionowa Verto 52G710 waży nieco więcej niż 3 kg, jest zatem maszyną stosunkowo lekką i dzięki temu łatwą w dokładnym prowadzeniu. Producent zadbał o wygodę operatora i wyposażył ją w profilowane rękojeści, których kształt znakomicie dopasowuje się do dłoni i zapewnia pewny chwyt. Co ważne, dźwignia blokady pozycji korpusu, włącznik oraz przycisk jego blokady znajdują się w zasięgu dłoni operatora, co ułatwia pracę.


W ramach redakcyjnych testów wykonaliśmy obróbkę frezarską deski sosnowej i dębowej oraz laminowanej płyty meblowej za pomocą frezów kształtowych (profilowanie krawędzi drewna) i palcowych (wykonanie otworu w płycie). Frezowaliśmy z użyciem prowadnicy równoległej, jak też tulei kopiującej i szablonu. Uzyskaliśmy dobre jakościowo rezultaty.

Reasumując redakcyjne testy, zastosowane rozwiązania, a także 1200-watowy silnik pozwalają frezarką górnowrzecionową Verto 52G710 pracować nie tylko z płytami meblowymi, a także z miękkim i twardym litym drewnem. Parametry urządzenia czynią z niego znakomitą propozycję dla majsterkowiczów, którzy specjalizują się w pracach stolarskich i poszukują maszyny, której zakup nie będzie dotkliwym obciążeniem dla budżetu.

GEB


Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej VERTO 52G710

Napięcie/częstotliwość prądu zasilającego 230 V/50 Hz
Moc znamionowa 1200 W
Zakres prędkości obrotowej na biegu jałowym 11500-30000 min-1
Średnica tulei zaciskowych 6 lub 8 mm
Masa 3,3 kg

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar