TEST FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ TRITON JOF001

Frezarka górnowrzecionowa TRITON JOF001 to propozycja dla tych, którzy chcą za przystępną cenę wykonywać obróbkę frezarską materiałów drewnianych i nie potrzebują maszyn o mocy przekraczającej 2000 W. Testowane urządzenie jest proste w obsłudze i optymalnie sparametryzowane oraz oferuje wysoką dokładność w pracy.

Testowana frezarka górnowrzecionowa TRITON JOF001 wyposażona jest w silnik o mocy nominalnej 1010 W z układem stabilizującym obroty pod zmiennym obciążeniem. Jednostka napędowa rozpędza wrzeciono do maksymalnie 21.000 obr./min, przy czym maszyna wyposażona jest w elektroniczną regulację tego parametru

za pomocą pokrętła nastawczego. Ma ona 5 ustawień: 8000, 11.000, 14.500, 18.0000 i 21.000 obr./min. Jak łatwo zauważyć, oferowany zakres prędkości obrotowych to gwarancja precyzyjnej obróbki, zaś jej regulacja daje z kolei użytkownikowi możliwość właściwego doboru parametrów pracy maszyny do typu i średnicy frezu oraz rodzaju materiału obrabianego. Dzięki temu możemy frezować bez ryzyka przypalenia materiału. Napęd frezarki ma też układ łagodnego rozruchu, dzięki czemu podczas jej włączania unikamy zadziałania bezpieczników elektrycznych i niepotrzebnych przerw w pracy. Za dużą stabilność pracy jednostki napędowej odpowiadają łożyska kulkowe i mocna metalowa obudowa spodu testowanej frezarki. Urządzenie wyposażone jest też we włącznik z przeźroczystą pokrywą uniemożliwiającą przypadkowe jego uruchomienie. Należy ją odsunąć, aby nacisnąć włącznik i uruchomić frezarkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest ona zarówno bezpieczna w pracy, jak i podczas obsługi.

Frezy montowane są w niej za pomocą tulei zaciskowych o średnicach 1/2″, 6 i 12 m. Mocowanie osprzętu w otworze tulei jest ułatwione, gdyż frezarka ma automatyczną blokadę wrzeciona. Warunkiem jej załączenia jest zamknięcie pokrywy włącznika. Użytkownik odkręca więc śrubę zaciskową tulei kluczem, wkłada w nią frez oraz ponownie zakręca ją i nie musi podczas tej czynności przyciskać mechanicznej blokady wrzeciona.
Obok silnika jednym z najważniejszych elementów frezarki jest system regulacji wysokości korpusu maszyny, a tym samym głębokości frezowania (maksymalnie do 59 mm). W TRITONie JOF001 jest on dość rozbudowany. Mamy bowiem regulator zgrubnego ustawiania głębokości z dźwignią blokady, bolcem stopującym i 3-stopniowym rewolwerowym ogranicznikiem głębokości. Za dokładny dobór zagłębienia frezu odpowiada z kolei śruba nastawcza, która umożliwia płynne ustawienie głębokości frezowania z dokładnością do 0,1 mm.

Do precyzyjnej pracy testowaną frezarką TRITON JOF001 przydatne są akcesoria dostarczane w zestawie razem z nią. Są to przedłużenie podstawy, w którym możemy zamocować prowadnicę równoległą i cyrkiel (bolec) do frezowania po okręgu. Wśród akcesoriów dodatkowych jest też pokrętło służące do szybkiego montażu i demontażu modułu TWX7 do pracy stacjonarnej do stołu Workcentre TWX7. Ale na tym nie koniec, bowiem do frezarki TRITON JOF001 możemy dokupić tuleje kopiujące o rozmiarach: 5/16″, 3/8″, 7/16”, 1/2″, 5/8″, 51/64″, 3/4″ i 30 mm, jak też adapter i szynę prowadzącą, wspomniany moduł TWX7 do pracy stacjonarnej do stołu Workcentre TWX7, 23-litrowy pojemnik na pył i strużyny, zestaw montażowy do połączeń wpustowych FJA 300 i przesuwną płytę AJA150 do pracy na stole warsztatowym Workcentre. Z czysto praktycznych względów należy tu wspomnieć o wyposażeniu frezarki w plastikową przeźroczystą osłonę przeciwwiórową z króćcem do węża odkurzacza, co pozwala na odessanie większości wiórów powstających podczas frezowania.

Testy praktyczne frezarki TRITON JOF001 wykonaliśmy na elementach z litego drewna miękkiego i twardego. Jako osprzęt wykorzystaliśmy frezy Globus CNC Premium: kształtowe o różnych średnicach, w tym przeznaczone do profilowania krawędzi, jak też palcowe o średnicy 12,7 mm. Frezowaliśmy z użyciem prowadnicy równoległej oraz cyrkla (po okręgu), czyli akcesoriów znajdujących się w wyposażeniu frezarki. Frezarkę łatwo i dokładnie prowadzi się po

materiale, do czego niewątpliwie przyczynia się użycie frezów z łożyskiem, prowadnicy równoległej czy cyrkla. Przedmiotem naszych testów była jakość obróbki poszczególnymi rodzajami frezów o średnicy do 65 mm. Oceniamy nią na 10 w skali 10-stopniowej zarówno w przypadku miękkiego, jaki i twardego drewna litego. Oczywiście, uzyskanie tak dobrych rezultatów w pracy warunkują akcesoria ułatwiające i precyzujące pracę oraz wysokiej jakości frezy, jak też optymalne dobranie obrotów i umiejętne oraz pewne prowadzenie maszyny.

pins

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej TRITON JOF001

Pobór mocy 1010 W
Głębokość frezowania 0-59 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym 8000-21.000 min-1
Tuleje zaciskowe 1/2”, 6 i 12 mm
Średnica przyłącza do odsysania pyłu 35 mm
Ciężar 5 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar