Test frezarki górnowrzecionowej Maktec MT361

Frezarka górnowrzecionowa Maktec MT361 to poręczne i lekkie narzędzie dla stolarzy oraz fachowCów zajmujących się na co dzień obróbką drewna i materiałów drewnopodobnych.

 

Frezarka górnowrzecionowa Maktec MT361, będąc elektronarzędziem kompaktowy, pod niewielką obudową kryje silnik o sporej mocy 900 W. Motor ten pozwala nie tylko rozpędzić frez do prędkości 27.000 obr./min, ale także gwarantuje odpowiedni zapas mocy. Oznacza to, że sprzęt będzie wydajny zarówno przy obróbce miękkich materiałów frezami o niewielkich średnicach, jak twardych elementów osprzętem o większych rozmiarach.

Prezentowana frezarka posiada klasyczny dla tego typu elektronarzędzi uchwyt. Frezy mocuje się w tulei zaciskowej. Maszyna przystosowana jest do obsługi trzech rozmiarów tulei,

6 i 8 mm lub 1/4”. Nabywając to urządzenie, trzeba więc pamiętać, by wyposażyć się we właściwy osprzęt. W Maktecu producent nie zastosował ręcznej blokady wrzeciona (podobnej do tej w szlifierkach kątowych), a do wymiany osprzętu trzeba użyć dwóch kluczy płaskich.

Maktec_MT361_02

Regulacja parametrów pracy Makteca MT361 jest wręcz banalnie prosta. Głębokość frezowania ustawia się poprzez podnoszenie lub opuszczanie korpusu maszyny na dwóch prowadnicach. Właściwą pozycje blokuje się za pomocą mimośrodowej śruby zaciskowej. Z kolei trójstopniowy, „schodkowy” ogranicznik głębokości, zwany też rewolwerowym, pozwala przyspieszyć czynność ustawienia głębokości frezowania. Zaś przez ustalenie wysokości wystawania śrubek-ograniczników na poszczególnych stopniach można zdefiniować najczęściej używane ustawienia do wykonywania powtarzalnych frezowań. Przy precyzyjnym ustawieniu głębokości frezowania pomocna może być podziałka o rozdzielczości 1 mm.

Stopa we frezarce Maktec MT361 w swojej konstrukcji nie dobiega niczym od standardów. Jest więc wykonana z lekkiego aluminium. Przystosowano ją również do obsługi prowadnicy równoległej – dzięki niej można realizować precyzyjną obróbkę wzdłuż istniejącej krawędzi elementu. Warta podkreślenia jest obecność przezroczystej (plastikowej) przystawki antykurzowej. Zapobiega ona przedostawaniu się wiórów na „przedpole” pracy maszyny – utrzymuje ona widoczność linii prowadzenia elektronarzędzia. Przystawkę tę można zamienić na specjalny pierścień, do którego przyłącza się odkurzacz przemysłowy. Zewnętrzne odsysanie to gwarancja czystego miejsca pracy.

Maktec_MT361_01

Prezentowane urządzenie ma wysoką jakość wykonania. Konstrukcja pod względem ergonomii również stoi na najwyższym poziomie. Dwa kuliste uchwyty umieszczone po obu stronach obudowy zapewniają pewne prowadzenie frezarki, a zintegrowany w jednym włącznik spustowy umożliwia uruchamianie i wyłączanie maszyny bez konieczności odrywania dłoni o narzędzia.

Praktyczne testy frezarki górnowrzecionowej Maktec MT361 przeprowadziliśmy z użyciem frezu palcowego. Obrabialiśmy nim prosto- i krzywoliniowo krawędź sklejki liściastej. Urządzenie radziło sobie świetnie, choć nie było to dla niego zbyt wymagające zadanie. 900-watowy silnik okazał się wystarczająco mocny. Możemy więc przypuszczać, że bez większego problemu poradzi sobie z obróbką najtwardszych materiałów.

Autor:    Marek Pudło`

 

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej Maktec MT361

Moc

900 W

Obroty bez obciążenia

27.000/min

Uchwyt zaciskowy

6, 8 mm lub 1/4”

Maks. głębokość frezowania

35 mm

Waga

2,7kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar