Test frezarki górnowrzecionowej Makita RT0700C

Największą zaletą frezarki górnowrzecionowej Makita RT0700C jest jej modułowość. Sprzęt można dowolnie konfigurować i rozbudowywać o kolejne akcesoria, co pozwala wykonywać nim dużą paletę prac.

 

O co więc chodzi z tą modułowością w najnowszym elektronarzędziu Makity? Standardowy zestaw składa się z dwóch elementów – z korpusu napędowego i prostej stopy ze zgrubną regulacją głębokości, w której można zamontować prowadnicę równoległą i ogranicznik głębokości frezowania krawędzi. Taki zestaw pozwala wykonywać podstawowe operacje, w tym też frezowanie krawędzi. Stopę mocuje się do modułu napędowego za pomocą zwykłej klamry zaciskowej. Jest ona więc wymienna. W jej miejsce można zamocować trzy inne stopy, które stanowią

dodatkowe wyposażenie frezarki. Pierwsza z nich jest kątową odmianą stopy podstawowej. Ma też zgrubną regulację głębokości frezowania i przeznaczona jest głównie do frezowania kątowego w zakresie -30 do +45°. Druga z kolei to tzw. stopa płaska, która pozwala frezować w stałej odległości 18 mm od istniejących elementów (np. wzdłuż ściany lub w narożnikach). Trzecia stopa (tzw. klasyczna) jest najbardziej rozbudowana i najczęściej spotykana we frezarkach górnowrzecionowych. Znajdziemy tutaj regulator zgrubnego ustawiania głębokości z dźwignią blokady i trójstopniowym rewolwerowym ogranicznikiem głębokości. Za dokładny dobór właściwego zagłębienia frezu w drewnie odpowiada z kolei śruba nastawcza ze zintegrowaną podziałką. Jeden pełny obrót pokrętła zmienia wysokość frezu o 1 mm, a dzięki skali głębokość jest ustawiana z dokładnością 0,1 mm.

Makita_RT0700C_03

Ważnym elementem wspomnianego rewolwerowego ogranicznika głębokości (który wykorzystuje się przy głębokim frezowaniu w kilku przejściach) są śruby, którymi można dokładnie regulować poziom zagłębienia frezu we wszystkich trzech fazach obróbki. Na precyzyjne frezowanie mają wpływ łożyska, które zapewniają płynne i stabilne przesuwanie korpusu frezarki po prowadnicach sopoy klasycznej. Warto dodać, że stopa ta jest też przystosowana do montażu prowadnicy równoległej.

Żeby frezarka była skuteczna, oprócz świetnie rozwiązanych kwestii regulacji głębokości frezowania i motażu osprzętu, musi posiadać sprawny układ napędowy. W modelu Makita RT0700C zastosowano więc silnik o mocy 710 W (maksymalnie 30.000 obr./min). To informacja, że narzędzie przeznaczone jest raczej do dokładnej obróbki niewielkich elementów. W układzie napędowym zastosowano regulację prędkości obrotowej (pokrętło z 6 ustawieniami od 10.000 obr./min). Silnik ma pełnofalową elektronikę, która utrzymuje stałą prędkość obrotową pod zmiennym obciążeniem, a także obwód chroniący urządzenie przed przegrzaniem (w momencie obciążenia redukowana jest moc silnika i zmniejszają się obroty). Za wytrzymałość silnika odpowiadają duże łożyska kulkowe po stronie napędowej oraz filtry labiryntowe z wentylatorem, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu do wnętrza maszyny.

Makita_RT0700C_02

Frezy montowane są w standardowym uchwycie narzędziowym, czyli tulei zaciskowej. Frezarka przystosowana jest do obsługi tulei o czterech różnych średnicach: 6 mm, 8 mm, 1/4” i 3/8”. Osprzęt wymienia się bardzo wygodnie z użyciem jednego klucza. Blokowanie wrzeciona wykonujemy za pomocą przycisku.

W przypadku używania dwóch najprostszych stóp maszynę obsługuje się jedną ręką. Stopy klasyczna i płaska mają uchwyty służące do prowadzenia maszyny z użyciem dwóch rąk. Warto tu wspomnieć, że stopy klasyczną i prosta mają króćce do odkurzacza w celu odsysania wiórów z pola pracy oraz plastikowe, przezroczyste osłony przeciwwiórowe.

Podczas 4-godzinnych testów nowej frezarki zwrócił naszą uwagę dopracowany system jej przezbrajania i obsługi. Pozwala on szybko i, co ważne, wygodnie zmieniać poszczególne stopy. Nie mieliśmy także problemów z wymianą frezów, czynność tę wykonuje się bardzo sprawnie dzięki możliwości demontażu korpusu napędowego ze stóp, co maksymalnie zwiększa dostęp do tulei zaciskowej. Nie trzeba tu „lawirować” palcami pomiędzy kolumnami, otworem stopy i osłoną. Warto tu wspomnieć, że stopy prosta i kątowa oferują także szybką nastawę zagłębienia frezu z dokładnością do 1 mm, dzięki podziałce znajdującej się na korpusie napędowym frezarki. Jak wiadomo, taka

dokładność jest wystarczająca przy większości prac wykonywanych w drewnie. Podczas testów przeprowadziliśmy wiele rodzajów frezowań: krawędzi, wpustów, wręgów, w tym też frezowanie kątowe (fazowanie krawędzi), używając do tego frezów palcowych, profilowych oraz wyposażonych w łożyskowe ograniczniki zgłębienia. Korzystaliśmy ze stopy prostej, kątowej i klasycznej, jak też z tulei kopiującej (można ją zamocować w stopie klasycznej oraz prostej) i szablonu do wycinania okręgu (wycinaliśmy okrągły otwór w desce sosnowej), linowego szablonu-prowadnicy (frezowanie kątowe i fazowanie krawędzi po linii prostej), prowadnicy równoległej (frezowanie wpustu na jaskółczy ogon) i ogranicznika głębokości frezowania krawędzi (kształtowe frezowanie krawędzi). Podczas wykonywanych operacji naszą uwagę zwróciły przede wszystkim łatwość prowadzenia frezarki po materiale (m.in. dzięki zastosowaniu poślizgowych nakładek z tworzywa sztucznego) i możność dokładnej obróbki (dostępne regulacje głębokości i kąta frezowania, możność zastowania skomplikowanych kształtowo szablonów w przypadku stóp prostej i klasycznej oraz liniowego szablonu-prowadnicy dla stopy kątowej). Urządzenie pozwala też wykonać dokładne frezowania za pomocą popularnych obecnie frezów profilowych z ogranicznikiem łożyskowym. Jeśli chodzi o jakość krawędzi po obróbce, nie mamy żadnych zastrzeżeń. Frezarka zapewnia wysoką jakość frezowania, pod warunkiem że jest ono przeprowadzone prawidłowo i ostrymi frezami.

Makita_RT0700C_01

Reasumując, frezarka górnowrzecionowa Makita RT0700C, naszym zdaniem, to przemyślane konstrukcyjnie urządzenie, a zasadzie wieloelementowy system frezarski pozwalający na dokładne i zarazem łatwe oraz szybkie wykonanie wielu rodzajów frezowań. Z pewnością sprawdzi się on w zakładach stolarskich zajmujących się wykonywaniem szerokiej palety usług, które potrzebują profesjonalnego urządzenia oferującego i dużą wszechstronność zastosowań, i wysoką jakość oraz dokładność pracy.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej Makita RT0700C

Moc 710 W
Obroty bez obciążenia 10.000-30.000 min-1
Tuleje zaciskowe 6, 8 mm, 1/4”, 3/8”
Waga 1,8 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar