TEST FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ MAFELL LO 65 EC

Frezarką górnowrzecionową MAFELL LO 65 Ec wykonamy profilowanie, zaokrąglanie i fazowanie krawędzi elementów drewnianych, w tym też grubych płyt laminowanych, jak też frezowanie głębokich wpustów. Dzięki wysokiej mocy i efektywnemu silnikowi CUprex operacje te zrealizujemy efektywnie, uzyskując wysoką jakość obrabianych krawędzi i powierzchni.

 

Frezarka MAFELL LO 65 Ec ma klasyczną kolumnową konstrukcję, co oznacza, że jej zespół napędowy porusza się na dwóch kolumnowych prowadnicach, które zamocowane są na stałe w podstawie urządzenia. Elektronarzędzie wyposażone jest w dwa ergonomiczne uchwyty gałkowe, z których jednym śrubowo blokuje się zespół napędowy w pozycji odpowiadającej ustawionej uprzednio głębokości frezowania. Użytkownik ma do dyspozycji jej zakres

wynoszący 0–65 mm. Głębokość frezowania ustawia się z dokładnością do 1 mm za pomocą skali milimetrowej, bolcowego ogranicznika i 3-poziomowego zderzaka rewolwerowego. Poszczególne poziomy zagłębienia frezu można na nim bardziej dokładniej ustawić, regulując wysokość trzech śrub ograniczających. Frezarka MAFELL LO 65 Ec wyposażona jest też w śrubę ograniczającą pusty skok zespołu napędowego, co w pewnych sytuacjach ułatwia pracę, gdyż ułatwia zagłębianie frezu w materiał.

W testowanym urządzeniu zastosowano wysoko wydajny, 1-fazowy silnik komutatorowy CUprex o mocy nominalnej 2600 W. Jego praca jest kontrolowana i stabilizowana elektronicznie. Elektronika sterująca umożliwia płynną regulację obrotów frezarki w zakresie 10.000–22.000/min. Do ich ustawienia służy 22-stopniowe pokrętło znajdujące się na górze zespołu napędowego. Dzięki zaawansowanej elektronice możemy nim optymalnie dobrać obroty do rodzaju materiału i średnicy stosowanego frezu. Jakie obroty ustawić, informuje tabela znajdująca się na obudowie zespołu napędowego testowanej frezarki. Wiele maszyn, chcących uchodzić za profesjonalnie, oferuje tylko 6-stopniową regulację obrotów, co jest namiastką zastosowanej w MAFELLu elektroniki. Wysoka moc silnika CUprex pozwala frezarką LO 65 Ec obrabiać z optymalnymi parametrami skrawania zarówno miękkie i twarde drewno lite, jak i materiały płytowe, laminaty, MDF, tworzywa sztuczne, a nawet nowoczesne materiały, np. corian itd.

Urządzenie jest bardzo solidnie wykonane – zespół napędowy ma dolną magnezową obudowę mieszczącą w sobie łożyskowanie silnika i wrzeciona. Dzięki temu zagwarantowano dokładną osiowość jego pracy, co jest bardzo istotne dla uzyskania wysokiej jakości frezowanych krawędzi i powierzchni. Frezy we wrzecionie montuje się za pomocą tulei zaciskowych o średnicach: 6, 8, 10 i 12 mm oraz 1/4” i 1/2”. Dostępny jest też opcjonalnie adapter do frezów z wewnętrznym mocowaniem gwintowym M10. Montaż frezów odbywa się z użyciem klucza o rozmiarze 22 i blokady wrzeciona.

Jak wiadomo, bardzo istotnym elementem każdej frezarki jest stopa. W przypadku MAFELLa LO 65 Ec jest ona precyzyjnie wykonana, co ma szczególne znaczenie podczas wykorzystywania w pracy pierścieni kopiujących, które muszą być w niej mocowane dokładnie współosiowo. Oczywiście, te akcesoria muszą też mieć dokładne wymiarowo wykonanie. Dlatego we frezarce LO 65 Ec należy wykorzystywać specjalnie do niej przeznaczone pierścienie kopiujące oferowane przez MAFELL o średnicach: 20, 27, 30 i 40 mm. Ważną cechą stopy testowanej frezarki jest wykonany w niej rowek pozwalający na łatwiejsze odciąganie wiórów powstających przy frezowaniu doklejek. Nie musimy więc używać dodatkowych przystawek. Oprócz pierścieni kopiujących w stopie frezarki możemy zamocować wiele akcesoriów ułatwiających i precyzujących pracę: łapacz wiórów z króćcem do węża odkurzacza, prowadnicę równoległą wyposażoną w śrubę precyzującą ustawienie frezu, adaptery do szyn prowadzących i szyny do połączeń teowych, jak też ramię prowadzące z rolką. Dzięki nim frezarkę można łatwo dostosować do wykonywanych operacji obróbczych.

Pod względem ergonomii MAFELLowi LO 65 Ec nie można nic zarzucić, pracuje się nim łatwo, a dość spora masa 6,9 kg przy

mocy 2600 W nie jest tu wadą, lecz zaletą. Stabilizuje bowiem proces frezowania.
Testy praktyczne frezarki MAFELLowi LO 65 Ec wykonaliśmy na elementach z litego drewna miękkiego i twardego oraz na płytach meblowych (blat kuchenny 30 mm). Używaliśmy w nich frezów Globus CNC Premium: kształtowych o różnych średnicach, w tym stożkowego, 2-ostrzowych do rowkowania i profilowania krawędzi, palcowych o średnicy 12,7 mm. Frezowaliśmy z użyciem prowadnicy równoległej, jak też pierścienia kopiującego 30 mm i szablonu do łączenia blatów. We wszystkich próbach wykonaliśmy frezowanie przeciwbieżnie. Samo frezowanie przebiegało bezproblemowo, maszynę bardzo łatwo i dokładnie prowadzi się po materiale wtedy, gdy wykorzystujemy zarówno frezy z łożyskiem, jak i prowadnicę równoległą czy pierścień kopiujący oraz szablon. Przedmiotem naszych testów była jakość obróbki poszczególnymi rodzajami frezów. Oceniamy ją na 10 w skali 10-stopniowej zarówno w przypadku miękkiego i twardego drewna litego, jak i płyt laminowanych. Pod tym względem MAFELL LO 65 Ec profesjonalnym użytkownikom oferuje maksimum tego, co mogą oni dostać na rynku. Oczywiście, warunkiem takich rezultatów jest odpowiednie uzbrojenie frezarki w akcesoria ułatwiające i precyzujące pracę oraz wysokiej jakości frezy, jak też optymalne dobranie obrotów i umiejętne prowadzenie.

pins

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej MAFELL LO 65 Ec

Pobór mocy 2600 W
Głębokość frezowania 0-65 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym 10.000-22.000 min-1
Średnica przyłącza do odsysania pyłu 35 mm
Ciężar 6,9kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar