TEST FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ GRAPHITE 59G717

W ofercie marki GRAPHITE znajduje się frezarka górnowrzecionowa klasy DIY (dla majsterkowiczów) przeznaczona do wydajnego oraz szybkiego frezowania drewna i materiałów drewnopochodnych, jak również tworzyw sztucznych oraz aluminium. Sprzęt wyposażony jest w mocny silnik i elektroniczny system regulacji prędkości obrotowej.

GRAPHITE 59G717 to frezarka wyposażona 1-fazowy silnik komutatorowy o mocy nominalnej 1300 W. Jednostka napędowa rozpędza frez maksymalnie do 28.000 obr./min. W

układzie napędowym zastosowano elektroniczną regulację prędkości obrotowej za pomocą dużegp i wygodnego pokrętła z sześcioma pozycjami, poczynając od wartości 11.000 obr./min. Dokładne ustawienie tego parametru umożliwia optymalną pracę z różnymi materiałami wymagającymi odmiennych prędkości obrotowych frezów, jak też frezami o różnych średnicach.

 

GRAPHITE_59G717-1
Frezarka GRAPHITE 59G717 ma klasyczną kolumnową konstrukcję. Korpus jej porusza się więc po kolumnowych prowadnicach. Są one osadzone w aluminiowej obudowie napędu z gniazdami poddanymi specjalistycznej obróbce powierzchniowej, dzięki czemu testowane urządzenie charakteryzuje się zwiększoną precyzją podczas zagłębiania. Zastosowano w nim standardowy uchwyt narzędziowy, tj. tuleje zaciskowe 6, 8 lub 12 mm oraz blokadę wrzeciona z dużym przyciskiem, co ułatwia wymianę osprzętu.

 

GRAPHITE_59G717-2
Testowany GRAPHITE 59G717 do regulacji głębokości frezowania wykorzystuje wszystkie sprawdzone rozwiązania we frezarkach górnowrzecionowych. Wyposażony jest więc w standardową bolcową regulację (tzw. ogranicznik) głębokości frezowania z podziałką. Ma ona zakres wynoszący 0–55 mm i dokładność 1 mm. Do precyzyjnego ustawienia zagłębienia frezu w materiale z dokładnością 0,1 mm służy oddzielna śruba regulacyjna zlokalizowana w górnej części urządzenia. Ogranicznik głębokości frezowania współpracuje z 8-stopniowym zderzakiem rewolwerowym, który umożliwia szybkie wykonywanie wielofazowego frezowania ze zwiększającym się zagłębieniem frezu w materiale. Urządzenie ma też wygodną blokadę dźwigniową ustawionego jego zagłębienia. Dzięki temu podczas pracy nie musimy go dociskać do obrabianego elementu.

 

GRAPHITE_59G717-3
Bardzo ważnym elementem każdej frezarki jest stopa. W dużej mierze decyduje ona nie tylko o dokładności frezowania czy wygodzie prowadzenia maszyny, ale także o jej funkcjonalności. W przypadku testowanej frezarki GRAPHITE wykonano ją z aluminium, jest więc lekka, odporna na ścieranie i ma nakładkę z tworzywa sztucznego, zapewniającą łatwe prowadzenie urządzenia po wszelkiego rodzaju powierzchniach. Stopę przystosowano do obsługi dodatkowego osprzętu, w tym prowadnicy równoległej, która jest nieodzowna podczas precyzyjnego frezowania wzdłuż prostych krawędzi obrabianych elementów. Wykonano ją również z aluminium i wyposażono w specjalną nakładkę z tworzywa chroniącą element obrabiany przed zarysowaniami oraz w mechanizm umożliwiający precyzyjną regulację położenia frezu względem krawędzi materiału. W zestawie wraz z frezarką GRAPHITE 59G717 użytkownik otrzymuje także szpikulec, który po zamontowaniu w prowadnicy równoległej i jej obróceniu o 180° w pionie pozwala na dokładne frezowanie po okręgu. Do stopy testowanej frezarki mocuje się też plastikowy przezroczysty króciec służący do podłączenia węża odkurzacza i odsysania wiórów podczas pracy. Znajduje się w niej też odchylana przezroczysta osłona przeciwpyłowa.
Testowana frezarka to urządzenie ergonomiczne. Ma wygodne dla dłoni rękojeści pokryte antypoślizgowym materiałem. Dzięki nim operowanie urządzeniem jest komfortowe i bezpieczne. Frezarkę wyposażono w duże pokrętło regulacji prędkości obrotowej, umiejscowione w zasięgu prawego kciuka operatora. Przy lewym uchwycie frezarki znajduje się wspomniana ergonomiczna dźwignia blokady położenia korpusu na prowadnicach umożliwiająca operowanie urządzeniem bez odrywania rąk.

 

GRAPHITE_59G717-4
W

ramach redakcyjnych testów wykonaliśmy obróbkę frezarską deski sosnowej i laminowanej płyty MDF za pomocą frezów kształtowych (profilowanie krawędzi drewna) i palcowych (wykonanie wręgu w desce). Frezowaliśmy również po okręgu i z użyciem prowadnicy równoległej, jak też tulei kopiującej (też standardowym wyposażeniu frezarki) oraz szablonu. Uzyskaliśmy bardzo dobre jakościowo rezultaty. Naszym zdaniem frezarka górnowrzecionowa GRAPHITE 59G717 klasy DIY (dla majsterkowiczów) zapewnia wysoką wydajność i dokładność pracy, przy czym nie wymaga od operatora wywierania dużej siły w celu uzyskania prawidłowego posuwu.

pins

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej GRAPHITE 59G717

Moc nominalna

1300 W

Obroty bez obciążenia

11.000-28.000/min

Tuleje zaciskowe

6, 8, 12 mm

Maks. głębokość frezowania

55 mm

Waga

3,5kg

ZOBACZ TAKŻE

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AndrzejpinsKrystian Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Krystian
Krystian

Gdzie te zdjęcia efektu jaki uzyskaliśmy gdzie jakiś film jak ta frezarka frezuje?

pins

Filmu nie robiliśmy, jeśli chodzi o efekty jakościowe to one wynikają z parametrów maszyny (te ma Graphite ok.), umiejętności frezowania i jakości frezów. Dlatego sądzimy, że wystarczy tu słowna rekomendacja.
Pozdr. portalnarzedzi.pl

Andrzej
Andrzej

Kupiłem i zwróciłem gwint w mocowaniu narzedzia w nakretce to jakieś nieporozumienie.Narzedzie sie wysuwa proba dokrecenia i po gwincie.