TEST FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ GRAPHITE 59G717

W ofercie marki GRAPHITE znajduje się frezarka górnowrzecionowa przeznaczona do wydajnego oraz szybkiego frezowania drewna i materiałów drewnopochodnych, jak również tworzyw sztucznych oraz aluminium. Sprzęt wyposażony jest w mocny silnik i elektroniczny system regulacji prędkości obrotowej.

GRAPHITE 59G717 to frezarka wyposażona 1-fazowy silnik komutatorowy o mocy nominalnej 1300 W. Jednostka napędowa rozpędza frez maksymalnie do 28.000 obr./min. W układzie napędowym zastosowano elektroniczną

regulację prędkości obrotowej za pomocą dużegp i wygodnego pokrętła z sześcioma pozycjami, poczynając od wartości 11.000 obr./min. Dokładne ustawienie tego parametru umożliwia optymalną pracę z różnymi materiałami wymagającymi odmiennych prędkości obrotowych frezów, jak też frezami o różnych średnicach.

 

GRAPHITE_59G717-1
Frezarka GRAPHITE 59G717 ma klasyczną kolumnową konstrukcję. Korpus jej porusza się więc po kolumnowych prowadnicach. Są one osadzone w aluminiowej obudowie napędu z gniazdami poddanymi specjalistycznej obróbce powierzchniowej, dzięki czemu testowane urządzenie charakteryzuje się zwiększoną precyzją podczas zagłębiania. Zastosowano w nim standardowy uchwyt narzędziowy, tj. tuleje zaciskowe 6, 8 lub 12 mm oraz blokadę wrzeciona z dużym przyciskiem, co ułatwia wymianę osprzętu.

 

GRAPHITE_59G717-2
Testowany GRAPHITE 59G717 do regulacji głębokości frezowania wykorzystuje wszystkie sprawdzone rozwiązania we frezarkach górnowrzecionowych. Wyposażony jest więc w standardową bolcową regulację (tzw. ogranicznik) głębokości frezowania z podziałką. Ma ona zakres wynoszący 0–55 mm i dokładność 1 mm. Do precyzyjnego ustawienia zagłębienia frezu w materiale z dokładnością 0,1 mm służy oddzielna śruba regulacyjna zlokalizowana w górnej części urządzenia. Ogranicznik głębokości frezowania współpracuje z 8-stopniowym zderzakiem rewolwerowym, który umożliwia szybkie wykonywanie wielofazowego frezowania ze zwiększającym się zagłębieniem frezu w materiale. Urządzenie ma też wygodną blokadę dźwigniową ustawionego jego zagłębienia. Dzięki temu podczas pracy nie musimy go dociskać do obrabianego elementu.

 

GRAPHITE_59G717-3
Bardzo ważnym elementem każdej frezarki jest stopa. W dużej mierze decyduje ona nie tylko o dokładności frezowania czy wygodzie prowadzenia maszyny, ale także o jej funkcjonalności. W przypadku testowanej frezarki GRAPHITE wykonano ją z aluminium, jest więc lekka, odporna na ścieranie i ma nakładkę z tworzywa sztucznego, zapewniającą łatwe prowadzenie urządzenia po wszelkiego rodzaju powierzchniach. Stopę przystosowano do obsługi dodatkowego osprzętu, w tym prowadnicy równoległej, która jest nieodzowna podczas precyzyjnego frezowania wzdłuż prostych krawędzi obrabianych elementów. Wykonano ją również z aluminium i wyposażono w specjalną nakładkę z tworzywa chroniącą element obrabiany przed zarysowaniami oraz w mechanizm umożliwiający precyzyjną regulację położenia frezu względem krawędzi materiału. W zestawie wraz z frezarką GRAPHITE 59G717 użytkownik otrzymuje także szpikulec, który po zamontowaniu w prowadnicy równoległej i jej obróceniu o 180° w pionie pozwala na dokładne frezowanie po okręgu. Do stopy testowanej frezarki mocuje się też plastikowy przezroczysty króciec służący do podłączenia węża odkurzacza i odsysania wiórów podczas pracy. Znajduje się w niej też odchylana przezroczysta osłona przeciwpyłowa.
Testowana frezarka to urządzenie ergonomiczne. Ma wygodne dla dłoni rękojeści pokryte antypoślizgowym materiałem. Dzięki nim operowanie urządzeniem jest komfortowe i bezpieczne. Frezarkę wyposażono w duże pokrętło regulacji prędkości obrotowej, umiejscowione w zasięgu prawego kciuka operatora. Przy lewym uchwycie frezarki znajduje się wspomniana ergonomiczna dźwignia blokady położenia korpusu na prowadnicach umożliwiająca operowanie urządzeniem bez odrywania rąk.

 

GRAPHITE_59G717-4
W ramach redakcyjnych testów wykonaliśmy

obróbkę frezarską deski sosnowej i laminowanej płyty MDF za pomocą frezów kształtowych (profilowanie krawędzi drewna) i palcowych (wykonanie wręgu w desce). Frezowaliśmy również po okręgu i z użyciem prowadnicy równoległej, jak też tulei kopiującej (też standardowym wyposażeniu frezarki) oraz szablonu. Uzyskaliśmy bardzo dobre jakościowo rezultaty. Naszym zdaniem frezarka górnowrzecionowa GRAPHITE 59G717 zapewnia wysoką wydajność i dokładność pracy, przy czym nie wymaga od operatora wywierania dużej siły w celu uzyskania prawidłowego posuwu.

pins

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej GRAPHITE 59G717

Moc nominalna

1300 W

Obroty bez obciążenia

11.000-28.000/min

Tuleje zaciskowe

6, 8, 12 mm

Maks. głębokość frezowania

55 mm

Waga

3,5kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar