TEST FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWEJ FESTOOL OF 1010 REBQ

Frezarka górnowrzecionowa Festool OF 1010 REBQ niedawno znalazła się w portfolio elektronarzędzi Festool. Dzięki rozbudowanemu systemowi osprzętu wykonamy nią precyzyjnie wszystkie prace przeznaczone dla tego typu sprzętu.

Konstrukcja i sterowanie

Frezarka Festool OF 1010 REBQ ma klasyczną kolumnową konstrukcję. Jej zespół napędowy porusza się więc na dwóch kolumnowych prowadnicach, które zamocowane są na stałe w stoliku frezarskim. W testowanym sprzęcie zastosowano blokadę pozycji roboczej zespołu napędowego działającą na dwóch kolumnach jednocześnie. Dlatego podczas frezowania nie dochodzi do bocznego ugięcia frezu, tak jak we

frezarkach z blokadą jednokolumnową. Ugięcie to, jak wiadomo, jest przyczyną niedokładnego frezowania.

Testowana frezarka wyposażona jest w ergonomiczne uchwyty: pistoletowy i gałkowy. Drugim z nich śrubowo blokuje się zespół napędowy w ustawionej pozycji do frezowania. Jego głębokość mieści się w zakresie 0-55 mm. Głębokość frezowania ustawia się z dokładnością do 0,1 mm. Służy do tego ogranicznik, podziałka milimetrowa z ruchomym wskaźnikiem, śrubowy precyzer o zakresie skoku 0-8 mm i 3-poziomowy zderzak rewolwerowy. Poszczególne poziomy zagłębienia frezu można na nim precyzyjnie ustawić, regulując kluczem imbusowym wysokość trzech śrub ograniczających.

W frezarce Festool OF 1010 REBQ zastosowano wysokowydajny, 1-fazowy, komutatorowy silnik o mocy nominalnej 1010 W zasilany prądem zmiennym 230 V. Praca jednostki napędowej jest kontrolowana i stabilizowana elektronicznie. Elektronika sterująca umożliwia płynną regulację obrotów frezarki w zakresie 9500-23.000/min (maksymalna prędkość obrotowa na biegu jałowym wynosi 26.000 min-1). Do ich ustawienia służy pokrętło znajdujące się na górze zespołu napędowego w bezpośrednim sąsiedztwie rękojeści pistoletowej. Dzięki zaawansowanej elektronice możemy nim optymalnie dobrać obroty do rodzaju obrabianego materiału i średnicy stosowanego frezu (maksymalna – 35 mm).

Elektronika zabezpiecza także silnik frezarki przed nadmiernym wzrostem temperatury na skutek przeciążenia, a także uniemożliwia samoczynne uruchomienie maszyny w przypadku nagłego przywrócenia zasilania po nieoczekiwanej przerwie w dostawie prądu. Ważną funkcją elektroniki jest też hamulec zatrzymujący wrzeciono w ok. 2 s po wyłączeniu elektronarzędzia. Zwiększa on bezpieczeństwo pracy i zapobiega uszkodzeniom materiału.


Tak jak wszystkie elektronarzędzia Festool, frezarka OF 1010 REBQ jest bardzo solidnie wykonana. Jej zespół napędowy na dolną magnezową obudowę mieszczącą w sobie precyzyjne ułożyskowanie silnika i wrzeciona. Frezy obracają się więc dokładnie osiowo, co – jak wiadomo – warunkuje jakość i precyzję frezowania. We wrzecionie montuje się je za pomocą tulei zaciskowych o średnicach 6 lub 8 mm. Ich montaż odbywa się z użyciem klucza płaskiego i blokady wrzeciona. Jest łatwy do wykonania dzięki powiększonej przestrzeni pomiędzy stopą a zespołem napędowym.

Jak wiadomo, w każdej frezarce równie istotnym elementem jak zespół napędowy jest stolik frezarski. W przypadku testowanego sprzętu jest on precyzyjnie wykonany i umożliwia bardzo dokładny montaż akcesoriów, w tym także pierścieni kopiujących, które muszą być w niej idealnie współosiowo mocowane. Do frezarki OF 1010 REBQ Festool oferuje bardzo dużą ilość akcesoriów systemowych. Wśród nich, oprócz różnego typu frezów, są: prowadnica równoległa, adapter i podparcie do współpracy z szynami prowadzącymi FS, cyrkiel drążkowy SZ-OF 1000, pierścienie kopiujące o różnych średnicach, zestaw do kopiowania KT-OF, ramię kątowe WA-OF, płyta prowadząca do frezowania doklejek UP-OF, szablony do frezowania MFS 400 i MFS 700, system do wykonywania połączeń VS 600 GE, system do wiercenia rzędu otworów LR 32 Set i wiele innych. Akcesoria te umożliwiają precyzyjne wykonywanie bardzo wielu typów operacji frezarskich i dzięki nim OF 1010 REBQ od Festool jest bardzo wszechstronną frezarką. Zastosowano w

niej także w łapacz wiórów z króćcem do odkurzacza i dolnym kołpakiem, który zwiększa skuteczność ich odsysania. Pod względem ergonomii Festool OF 1010 REBQ stanowi niedościgniony wzór. Frezarka ma niską masę (3,1 kg) i wyposażona jest we wspomniane ergonomiczne rękojeści. Dzięki temu operuje się nią wygodnie, dokładnie i pewnie.

Wyniki testów

Testy praktyczne frezarki Festool OF 1010 REBQ wykonaliśmy na elementach z litego drewna miękkiego i twardego oraz na płytach meblowych oraz doklejkach. Używaliśmy w nich frezów Festool: palcowych, kształtowych, 2-ostrzowych do rowkowania i profilowania krawędzi. Frezowaliśmy przeciwbieżnie z użyciem prowadnicy równoległej, szyny FS, pierścienia kopiującego 30 mm, szablonu MFS 400, ramienia kątowego WA-OF i płyty prowadzącej UP-OF. Operacje obróbcze przebiegały bez żadnych zakłóceń i zwolnień, a testowany sprzęt w każdej z nich okazał się łatwy w prowadzeniu. Jest to zasługą m.in. bardzo dobrej widoczności obszaru roboczego, która – jak wiadomo – jest warunkowana konstrukcją frezarek. Przedmiotami naszych prób testowych były jakość i precyzja frezowania. Oceniamy je na 10 w skali 10-stopniowej zarówno w przypadku miękkiego i twardego drewna litego, jak i płyt laminowanych oraz doklejek. Oczywiście, tak dobre rezultaty warunkuje użycie odpowiednich frezów wysokiej jakości, systemowych akcesoriów oraz optymalne dobranie obrotów i prawidłowe prowadzenie frezarki.

Dane techniczne frezarki górnowrzecionowej Festool OF 1010 REBQ

Moc nominalna1010 W
Prędkość obrotowa9500-23.000 min-1
Maksymalna prędkość obrotowa na biegu jałowym26.000 min-1
Maksymalna średnica frezu35 mm
Średnica uchwytu zaciskowego6 lub 8 mm
Szybkie nastawianie głębokości frezowania0-55 mm
Zakres/dokładność precyzyjnego nastawianie głębokości frezowania0-8/0,1 mm
Gwint przyłącza wału napędowegoM16x1,5
Otwór w stole frezarskim50 mm
Średnica przyłącza do odsysania pyłu27/36 mm
Ciężar3,1 kg
Zasilaniesieciowe 230 V
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments