TEST TARCZ FIBROWYCH BOSCH PRISMA R781 METAL I R782 INOX

Do redakcji trafiły na testy niedawno wprowadzone na rynek tarcze fibrowe Bosch PRISMA R781 Metal i R782 Inox. Osprzęt ten przeznaczony jest do obróbki elementów ze stali zwykłej i nierdzewnej, spawów, metali nieżelaznych, aluminium itp.

Test 1.

W tarczach fibrowych Bosch PRISMA R781 Metal i R782 Inox zastosowano ziarno ceramiczne nowej generacji o ostrych kształtach piramidalnych. Dzięki temu uzyskano bardzo wysoką efektywność usuwania naddatków materiałowych (R781 Metal), jest ona o 40% większa w stosunku ściernic fibrowych z korundowym ziarnem kruszonym. Konstrukcja zastosowanego w tarczach fibrowych Bosch PRISMA R781 Metal i R782 Inox ziarna ceramicznego umożliwia jego samoostrzenie, czego efektem

jest stabilna i wydajna obróbka szlifierska. Spoiwem w omawianych tarczach jest żywica syntetyczna, która zapewnia bardzo mocne utrzymywanie ziarna na podłożu fibrowym nawet w wypadku wykonywania bardzo ciężkich zadań szlifierskich. Dzięki niej tarcze fibrowe PRISMA odznaczają się nie tylko wysoką wydajnością, ale także długą żywotnością. Testowane tarcze różnią się gęstością uziarnienia (tzw. strukturą) – R782 Inox ma strukturę bardziej otwartą, która zwiększa wydajność chłodzenia strefy obróbki i przeciwdziała przebarwianiu obrabianej powierzchni. Ma to, jak wiadomo, szczególne znaczenie przy obróbce stali nierdzewnej. Dla odróżnienia tarcze fibrowe PRISMA pokolorowano odmiennie – R781 Metal na brązowo, zaś R782 Inox na pomarańczowo. Są one też wygięte, dzięki czemu są doskonałe dopasowanie do talerza szlifierskiego i utrzymują optymalny kształt podczas obróbki szlifierskiej.

Test 2.

Tarcze Bosch PRISMA R781 Metal i R782 Inox doskonale sprawdzają się w obróbce spawów, krawędzi oraz płaszczyzn. R781 Metal przeznaczony jest do obróbki stali czarnych i konstrukcyjnych, zaś R782 Inox – stali nierdzewnej i miękkiej, żeliwa, metali nieżelaznych oraz aluminium.
Testowane ściernice PRISMA R781 Metal i R782 Inox dostępne są w dwóch średnicach 115 i 125 mm, przy czym pierwszy nich ma granulację 36+, 60+ i 80+, zaś drugi – 36+, 60+, 80+ i 120+. Tarcze posiadają mocowanie do gumowych talerzy szlifierskich z gwintem M14 lub uchwytem X-LOCK i przeznaczone są do stosowania w akumulatorowych oraz przewodowych szlifierkach kątowych na tarcze 115 i 125 mm.

Test 3.

Podczas redakcyjnych testów tarczami Bosch PRISMA R781 Metal i R782 Inox szlifowaliśmy stal konstrukcyjną i nierdzewną oraz spawy, używając szlifierek kątowych Bosch GWX 17-125 S Professional (przewodowa) i GWS 18V-15 SC Professional BITURBO zasilanej akumulatorem ProCORE 18 V o pojemności 8.0 Ah. Do porównania użyliśmy tarczy fibrowej Bosch Ceramic Grit o granulacji 24 i ściernicy listkowej Bosch best for Metal o granulacji 40. Wyniki testów podje tabela zamieszczona w artykule.

Naszym zdaniem, tarcze fibrowe Bosch PRISMA należą obecnie do grupy najwydajniejszych tego typu ściernic przeznaczonych do zgrubnego i średnio dokładnego szlifowania spawów, stali konstrukcyjnych, nierdzewnych, miękkich, żeliwa, metali nieżelaznych i aluminium. Tarcze te nie tylko szlifują bardzo efektywnie, ale także nie przypalają obrabianych powierzchni stalowych oraz spawów i odznaczają się długą żywotnością.

Wyniki porównawczych testów ściernych tarcz fibrowych Bosch PRISMA R781 Metal i R782 Inox

Test 4.
Test 5.
Test 6.
Test7.
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments