Test elektrycznej pilarki łańcuchowej Hitachi CS 40Y

Zwolenników elektrycznych pilarek łańcuchowych jest tyle samo co ich przeciwników. Trzeba być świadomym możliwości i ograniczeń tego typu maszyn, a wtedy nie będzie rozczarowań.

 

Elektryczna pilarka łańcuchowa to sprzęt przeznaczony głównie do zastosowań w miejscach, gdzie mamy dostęp stałego źródła prądu zmiennego. Choć sprzęt taki można zasilać z agregatu, to chyba do lasu lepiej zabrać pilarkę spalinową. Piła elektryczna z silnikiem o mocy ok. 2000 W ma możliwości porównywalne z maszyną napędzaną silnikiem spalinowym o mocy 2-3 koni mechanicznych. Obiema pilarkami potniemy jednorazowo kilka-kilkanaście metrów przestrzennych drewna opałowego do kominka. Różnica tkwi w stylu, z jakim wykonamy to zadanie.

Pilarka elektryczna jest

przede wszystkim cicha. Silnik elektryczny jest praktycznie bezgłośny, a jedyny dźwięk to przesuwający się po prowadnicy łańcuch i jego zęby wgryzające się w cięty materiał. Dzięki tej niebagatelnej zalecie całodzienne cięcie drewna na własnym podwórku nie utrudni życia sąsiadom wokoło naszej posesji. Pilarka elektryczna to sprzęt bardzo ekologiczny – żadnych spalin, smrodu i wylewających się na trawnik płynów eksploatacyjnych czy paliw. Pamiętajmy też, że praca pilarką elektryczną jest bardzo wygodna – choć różnice w masach obu typów maszyn (elektryczna ok. 5 kg, spalinowa z płynami ok. 6 kg) nie jest duża, to jednak po pocięciu kilkunastu kubikach opału różnicę tę poczujemy w dłoniach i przedramionach.

Hitachi_CS40Y_02

Nie wolno też zapominać o bardzo praktycznej kwestii obsługi piły elektrycznej. Posiadając taką maszynę, nie musimy się martwić o przygotowywanie mieszanki paliwowej czy czyszczenie i wymianę filtra powietrza, ciągnięcie linki rozrusznika, włączanie ssania itd. Dbamy jedynie o ostrość łańcucha i właściwy poziom oleju smarującego prowadnicę, wciskamy włącznik i maszyna tnie drewno.

Firma Hitachi ma bardzo bogatą ofertę klasycznych pilarek spalinowych. Wychodząc jednak naprzeciw potrzebom użytkowników, którzy cenią łatwość obsługi, ciszę i wygodę pracy na własnym podwórku, japońscy inżynierowie opracowali elektryczne pilarki łańcuchowe do drewna. Do redakcyjnego warsztatu trafił jeden z najnowszych modeli – Hitachi CS 40Y.

Piła ta napędzana jest silnikiem o mocy 2000 W i współpracuje z prowadnicą o długości 400 mm. Przy maksymalnych obrotach silnika prędkość przesuwu łańcucha to 14,5 m/s. W pilarce fabrycznie montowany jest najwyższej jakości łańcuch marki Oregon. Mechanizmy napędowe łańcucha są automatycznie smarowane za pomocą pompy olejowej. Użytkownik musi jedynie dbać o utrzymanie właściwego poziomu płynu i od czasu do czasu wyregulować naciąg łańcucha.

Konstrukcyjnie pilarka elektryczna Hitachi jest praktycznie identyczna jak pilarka spalinowa. Ma dwie rękojeści – tylną główną, w której zintegrowano spustowy włącznik zasilania z zabezpieczeniem przeciwko przypadkowemu włączeniu maszyny, i przednią pomocniczą, która pozwala pracować wygodnie z maszyną ustawioną w pozycji standardowej i obróconej o 90°. Tuż obok niego znajdziemy hamulec bezpieczeństwa, który ma chronić operatora przed skutkami odrzucenia piły od ciętego materiału.

Hitachi_CS40Y_01

W redakcyjnym ogrodzie wykonaliśmy dwa podstawowe testy cięcia belki sosnowej (15,5 x 15,5 cm) i kłody z twardego drewna czereśniowego (średnica – 16,5 cm). Pilarka zaskoczyła nas mocą i szybkością pracy – belkę sosnową, stosując delikatny posuw, przecięliśmy w 8,92 s, a kłodę czereśniową w 9,8 s. Naszym zdaniem, Hitachi CS 40Y to w pełni funkcjonalna pilarka łańcuchowa, która doskonale sprawdzi się w ogrodzie i pracach budowlanych, np. podczas docinania szalunków. Oferuje i dużą efektywność w pracy, i wysoki poziom jej bezpieczeństwa.

Autor: Marek Pudło, pins 

 

Dane techniczne elektrycznej pilarki łańcuchowej Hitachi CS 40Y

 

Moc

2000 W

Prędkość przesuwu łańcucha

14,5 m/s

Długość cięcia

400 mm

Waga

5,4kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments