TEST DYSKÓW TARNIKOWYCH YATO YT-59166, YT-59173 i YT-59176

Niedawno marka YATO wprowadziła do swojej oferty dyski tarnikowe do szlifierek kątowych. Sprawdziliśmy ich możliwości robocze w redakcyjnym warsztacie.

 

Przypomnijmy, dyski tarnikowe znajdziemy w katalogu YATO pod symbolami od YT-59160 do YT-59177. Narzędzia wykonano ze stali o podwyższonej wytrzymałości, którą odpowiednio obrobiono cieplnie. Dyski są przeznaczone do obróbki materiałów drewnianych, głównie drewna w różnych postaciach, ale też mogą z powodzeniem być wykorzystywane w pracach remontowych, renowacyjnych i montażowych z użyciem płyt gipsowo-kartonowych, bloczków z betonu komórkowego itp. Doskonale sprawdzają się też podczas fazowania elementów gumowych.

 

Test tarnika skośnego YATO YT-59166

Tarnik przeznaczony jest do zgrubnej obróbki ubytkowej, czyli zdzierania i szlifowania. Narzędzie ma

średnicę 115 mm (otwór montażowy – 22,2 mm) i atest na maksymalne obroty wynoszące 13.000 obr./min. W dysku zastosowano 105 dużych i bardzo ostrych zębów tarnikowych rozmieszczonych promieniowo na przemian po trzy i cztery na obwodzie. Znajdziemy w nim trzy otwory służące do chłodzenia narzędzia podczas pracy przez wywołanie intensywnego zawirowania powietrza.

YATO_YT-59166-1

Do redakcyjnych testów tarnika skośnego YATO YT-59166 użyliśmy szlifierki kątowej YATO YT-82100 o mocy nominalnej 1100 W i obrotach wynoszących 11.000 obr./min. Narzędziem obrabialiśmy belkę sosnową. Jego skuteczność i agresywność była najwyższego stopnia. Dosłownie: drewno znikało w oczach zamieniane na wióry. Tarnik skośny pozwala więc na bardzo szybkie prowadzenie obróbki zgrubnej. Sprawdziliśmy też jego podatność na tępienie i wyłamywanie zębów. Po półgodzinie szlifowania drewna sosnowego zęby tarnika nadal wyglądały jak nowe.

YATO_YT-59166-3

Test tarnika wypukłego z piłą YATO YT-59173

Narzędzie ma średnicę 115 mm i otwór montażowy 22,2 mm. W swojej konstrukcji łączy dysk i piłę tarnikową. W tarniku YATO YT-59173 zastosowano 25 zębów pilarskich na obwodzie o dużym dodatnim kącie natarcia. Na obu bokach każdego z nich umieszczono dodatkowo duży ząb tarnikowy, co oznacza, że ich liczba wynosi 50. Na obwodzie spodniej części tarnika znajduje się promieniowo rozmieszczonych 75 dużych zębów tarnikowych w grupach po trzy ostrza. W sumie więc tarnik wypukły z piłą YATO YT-59173 ma 25 zębów pilarskich i 125 tarnikowych. W środkowej części korpusu wykonano trzy otwory służące do jego chłodzenia podczas pracy.

YATO_YT-59173-1

Do testów tarnika YATO YT-59173 użyliśmy wspomnianej szlifierki kątowej YATO
YT-82100. Podczas redakcyjnych prób zgrubnie nacinaliśmy, przecinaliśmy, bruzdowaliśmy i planowaliśmy belkę sosnową. Wszystkie operacje przebiegały błyskawicznie, zaś tarnik bardzo efektywnie zamieniał drewno sosnowe w wióry. Warto zwrócić uwagę, że można nim pracować obiema płaszczyznami roboczymi i każdą z nich z osobna. Dzięki temu tarnik YATO YT-59173 okazuje się narzędziem w większym stopniu uniwersalnym operacyjnie niż tarnik skośny. Po półgodzinnych ciągłych testach sprawdziliśmy też stan jego uzębienia. Nie zauważyliśmy, żeby doszło do jakiegokolwiek stępienia narzędzia lub nawet nadłamania zęba.

YATO_YT-59173-3

 

YATO_YT-59173-4

Test freza tarnikowego YATO YT-59176

Narzędzie ma szerokość roboczą 21 mm i średnicę zewnętrzną 118 mm (otwór mocujący – 22,2 mm). Zęby tarnikowe rozmieszczone są w 50 rzędach naprzemiennie po trzy i cztery na pobocznicy frezu. Na jego brzegu jest 25 zębów, które znajdują się prawie w jednej linii z rzędami trzech ostrzy na pobocznicy. W sumie frez ma 200 zębów tarnikowych.
Podczas testów do pracy frezem tarnikowym YATO YT-59176 wykorzystaliśmy szlifierkę kątową YATO YT-82100. Obrabialiśmy nim belkę sosnową, wykonując następujące operacje: bruzdowanie, wręgowanie, wycinanie czopów itd. Podobnie jak dwa poprzednie

tarniki YATO frez tarnikowy YT-59176 błyskawicznie zamieniał lite drewno w wióry. Jest bardzo skuteczny w obróbce zgrubnej, szczególnie w bruzdowaniu i wręgowaniu. Dlatego podczas pracy wymaga bardzo wnikliwej uwagi od operatora szlifierki i pewnego prowadzenia maszyny.

YATO_YT-59176-1

Po pół godzinie nieprzerwanej pracy frezem dokonaliśmy, jak w przypadku opisanych wyżej dwóch testów, sprawdzenia stanu jego ostrzy. Nie stwierdziliśmy ani ich stępienia, ani jakiegokolwiek uszkodzenia.

YATO_YT-59176-2

Reasumując, testowane dyski tarnikowe YATO to stado narzędziowych rekinów o paszczach pełnych zębów ostrych jak brzytwa. Zapewniają bardzo efektywną obróbkę zgrubną (cięcie i szlifowanie) elementów drewnianych i skracają znacznie czas prac podczas budowy domów drewnianych, stawiania konstrukcji dachowych, montażu szalunków, podestów itp. Wymagają jednak bardzo pewnej ręki i dokładnego prowadzenia maszyny.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar