TEST DYSKÓW TARNIKOWYCH YATO YT-59166, YT-59173 i YT-59176
Niedawno marka YATO wprowadziła do swojej oferty dyski tarnikowe do szlifierek kątowych. Sprawdziliśmy ich możliwości robocze w redakcyjnym warsztacie.
Przypomnijmy, dyski tarnikowe znajdziemy w katalogu YATO pod symbolami od YT-59160 do YT-59177. Narzędzia wykonano ze stali o podwyższonej wytrzymałości, którą odpowiednio obrobiono cieplnie. Dyski są przeznaczone do obróbki materiałów drewnianych, głównie drewna w różnych postaciach, ale też mogą z powodzeniem być wykorzystywane w pracach remontowych, renowacyjnych i montażowych z użyciem płyt gipsowo-kartonowych, bloczków z betonu komórkowego itp. Doskonale sprawdzają się też podczas fazowania elementów gumowych.
Test tarnika skośnego YATO YT-59166
Tarnik przeznaczony jest do zgrubnej obróbki ubytkowej, czyli zdzierania i szlifowania. Narzędzie ma
średnicę 115 mm (otwór montażowy – 22,2 mm) i atest na maksymalne obroty wynoszące 13.000 obr./min. W dysku zastosowano 105 dużych i bardzo ostrych zębów tarnikowych rozmieszczonych promieniowo na przemian po trzy i cztery na obwodzie. Znajdziemy w nim trzy otwory służące do chłodzenia narzędzia podczas pracy przez wywołanie intensywnego zawirowania powietrza.Do redakcyjnych testów tarnika skośnego YATO YT-59166 użyliśmy szlifierki kątowej YATO YT-82100 o mocy nominalnej 1100 W i obrotach wynoszących 11.000 obr./min. Narzędziem obrabialiśmy belkę sosnową. Jego skuteczność i agresywność była najwyższego stopnia. Dosłownie: drewno znikało w oczach zamieniane na wióry. Tarnik skośny pozwala więc na bardzo szybkie prowadzenie obróbki zgrubnej. Sprawdziliśmy też jego podatność na tępienie i wyłamywanie zębów. Po półgodzinie szlifowania drewna sosnowego zęby tarnika nadal wyglądały jak nowe.
Test tarnika wypukłego z piłą YATO YT-59173
Narzędzie ma średnicę 115 mm i otwór montażowy 22,2 mm. W swojej konstrukcji łączy dysk i piłę tarnikową. W tarniku YATO YT-59173 zastosowano 25 zębów pilarskich na obwodzie o dużym dodatnim kącie natarcia. Na obu bokach każdego z nich umieszczono dodatkowo duży ząb tarnikowy, co oznacza, że ich liczba wynosi 50. Na obwodzie spodniej części tarnika znajduje się promieniowo rozmieszczonych 75 dużych zębów tarnikowych w grupach po trzy ostrza. W sumie więc tarnik wypukły z piłą YATO YT-59173 ma 25 zębów pilarskich i 125 tarnikowych. W środkowej części korpusu wykonano trzy otwory służące do jego chłodzenia podczas pracy.
Do testów tarnika YATO YT-59173 użyliśmy wspomnianej szlifierki kątowej YATO
YT-82100. Podczas redakcyjnych prób zgrubnie nacinaliśmy, przecinaliśmy, bruzdowaliśmy i planowaliśmy belkę sosnową. Wszystkie operacje przebiegały błyskawicznie, zaś tarnik bardzo efektywnie zamieniał drewno sosnowe w wióry. Warto zwrócić uwagę, że można nim pracować obiema płaszczyznami roboczymi i każdą z nich z osobna. Dzięki temu tarnik YATO YT-59173 okazuje się narzędziem w większym stopniu uniwersalnym operacyjnie niż tarnik skośny. Po półgodzinnych ciągłych testach sprawdziliśmy też stan jego uzębienia. Nie zauważyliśmy, żeby doszło do jakiegokolwiek stępienia narzędzia lub nawet nadłamania zęba.
Test freza tarnikowego YATO YT-59176
Narzędzie ma szerokość roboczą 21 mm i średnicę zewnętrzną 118 mm (otwór mocujący – 22,2 mm). Zęby tarnikowe rozmieszczone są w 50 rzędach naprzemiennie po trzy i cztery na pobocznicy frezu. Na jego brzegu jest 25 zębów, które znajdują się prawie w jednej linii z rzędami trzech ostrzy na pobocznicy. W sumie frez ma 200 zębów tarnikowych.
Podczas testów do pracy frezem tarnikowym YATO YT-59176 wykorzystaliśmy szlifierkę kątową YATO YT-82100. Obrabialiśmy nim belkę sosnową, wykonując następujące operacje: bruzdowanie, wręgowanie, wycinanie czopów
Po pół godzinie nieprzerwanej pracy frezem dokonaliśmy, jak w przypadku opisanych wyżej dwóch testów, sprawdzenia stanu jego ostrzy. Nie stwierdziliśmy ani ich stępienia, ani jakiegokolwiek uszkodzenia.
Reasumując, testowane dyski tarnikowe YATO to stado narzędziowych rekinów o paszczach pełnych zębów ostrych jak brzytwa. Zapewniają bardzo efektywną obróbkę zgrubną (cięcie i szlifowanie) elementów drewnianych i skracają znacznie czas prac podczas budowy domów drewnianych, stawiania konstrukcji dachowych, montażu szalunków, podestów itp. Wymagają jednak bardzo pewnej ręki i dokładnego prowadzeniamaszyny.
Producent twierdzi, że tarcze nadają się do obróbki, korowania drewna mokrego. Z tego co widzę test został przeprowadzony na drewnie suchym. Jestem ciekaw jak radzą sobie w mokrym drewnie, czy tarnik nie zamula się mokrymi włóknami drewna.
Niestety, mieliśmy tylko drewno suche, ale sądzimy po wydajności pracy, że powinny dać radę. Możliwe, że do tego należy użyć mocnej szlifierki 125 mm, np. 1700 W. Są dostępne na rynku. Wtedy nie będzie problemów. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl